Dnes je utorok, 23.apríl 2019, meniny má: Vojtech
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Plesová sezóna 2018 očami Richarda Rozboru

január 12, 2018 - 10:31
Kvalita, štýl, nadčasovosť, profesionalita či udržateľná móda. To sú hodnoty, ktorými Richard Rozbora už dlhodobo oslovuje široké spektrum žien. Tohto sympatického a stále pozitívne naladeného návrhára sme sa opýtali na pár otázok ohľadom plesu. A výsledok je tu!

Riško, aké trendy vládnu v aktuálnej plesovej sezóne z tvojho pohľadu (farby, materiály, strihy na šatách)?

Keďže pri svojej tvorivej práci preferujem nositeľnosť, komfort a vysokú kvalitu a nie som zástancom trendov, aj pri výbere plesovej róby odporúčam dámam zvoliť si taký model, aby korešpondoval s typom ich postavy, zohľadňoval vek, osobnosť a vkus každej dámy a tiež aby pri ich výbere mysleli najmä na svoje možnosti. Pri róbach je vhodné rešpektovať plesovú etiketu, riadiť sa informáciami na pozvánke, aj čo sa týka typu plesov alebo bálov, na ktorých sa zúčastňujete. Pri niektorých báloch nie je predpísaná dlhá róba, ale aj vtedy odporúčam zvoliť si spoločenské šaty v lady dĺžke. Dámy by mali v celkovom dojme pôsobiť slávnostne a výnimočne. Pri plesovej róbe je vždy dôležitý s citom zvolený strih, farba a materiál, aby sa v šatách mohli ich nositeľky voľne, prirodzene pohybovať a samozrejme tancovať. ...a čo sa týka farieb? príliš krikľavé, či cukríkové farby nie vždy sú vhodné na pompéznu róbu. Sladká ružová, bledomodrá, či biela sa hodia skôr debutantkám ako zrelým ženám. Odporúčam luxusné odtiene jemných farieb, príjemné tóny striebornej, zlatistej či nevtieravé pastelové ale aj klasické farby zvolené s citom. Dnes už neexistuje diktát v móde a skúsená dáma si pre svoje plesové šaty určite vyberie takú farbu, na akú má náladu, lahodí jej k tvári, vlasom, očiam a celej postave.

Vnímaš možno, že ženy si v súčasnosti dovolia zobrať aj odvážnejšie róby oproti minulosti?

Áno, všimol som si, že aj v tomto smere sú rôzne experimenty. Určité zásady etikety by mali byť dodržané. Pokiaľ pôjdete na honosný ples, kde je predpísaný pre pánov dress code - White tie - frak, dáma si oblieka veľkú večernú toaletu. Pokiaľ je na ples pre pánov predpísaný smoking, k nemu patrí smokingová šerpa, čierny motýlik a biela košeľa so skrytým zapínaním. Dáma si zvolí dlhú, ale menej honosnú toaletu. Dĺžka plesových šiat však musí byť po zem, teda prekrýva špičky topánok. Šaty, ktoré sú vpredu skrátené, asymetrické, sú pre takúto slávnostnú príležitosť absolútne neprijateľné. Do vkusného dekoltu, k jemne odhaleným ramenám, či chrbta, je vhodné zvoliť aj decentné šperky.

Pripravuješ nejaké plesové róby momentálne aj ty? Ak áno, aké? Aj nejakým známym osobnostiam? 

Do každej, zo svojich kolekcií, každý rok zaradím aj niekoľko spoločenských, či plesových modelov. Aj v tohtoročnej kolekcii som vytvoril multifunkčné trojdielne hodvábne šaty, ktoré môže dáma vhodne skombinovať aj s inými modelmi, ktoré už má vo svojom šatníku. Ide o modely šiat na ramienkach v olivovo zlatistej a čiernej farbe, ktoré sú vhodné na rôzne slávnostné príležitosti. Áno, v uplynulých plesových sezónach som niekoľko dám obliekal, aj na Ples v Opere. Napríklad s veľkým potešením som obliekol primabalerínu Viedenskej štátnej opery, Ninu Polákovú. ...a z ďalších významných osobností ? Keď si dámy model kúpili, bolo by neetické z mojej strany, aby som ich mená zverejňoval.

Čím sa osobne inšpiruješ pri tvorbe plesových šiat?

Áno, venoval som sa tvorbe plesových šiat, ale nikdy ma nefascinovali žiadne typy šiat a la "torty" či korzety. Aj pri tvorbe plesových šiat som sa riadil pravidlom, že menej je viac , a modely som vytváral tak, aby boli použiteľné aj niekoľko sezón.

Keď ťa zákazníčky oslovia, majú väčšinou predstavu, ako by mali šaty vyzerať, alebo to nechavajú celé na teba a tvoju fantáziu?

Dámam, keď ma oslovia svojím záujmom o plesové róby, ponúknem možnosť vybrať si z našej ponuky už hotových plesových modelov. Mnohé takýto prístup ocenili a dokázali sme mnohé modely skombinovať tak, že boli nadšené. Špeciálne plesové róby na zákazku som už momentálne prestal šiť. Mňa viac baví vytvárať kolekcie tak, aby ženy boli dobre oblečené počas celého roka :)

Autori FOTO: Robert Rozbora, Ivana Tomková, Peter Reefe Kováč a archív ROZBORA COUTURE

- - Inzercia - -