Dnes je streda, 20.marec 2019, meniny má: Víťazoslav, Klaudius
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava uviedli novú hru Tektonika citov!

január 15, 2018 - 10:35
12. januára 2018 si milovníci divadla mohli pozrieť premiéru nového divadelného predstavenia Tektonika citov, ktoré pochádza z dielne jedného z najúspešnejších súčasných dramatikov, francúza Erica Emmanuela Schmitta. Režisérskej taktovky sa v ňom ujal skúsený Michal Spišák.

V komédii, ktorá ponúka skvelé herecké príležitosti a s humorom sa zahráva s veľmi vážnymi vecami a večnou ľudskou nespokojnosťou si zahrali úžasní slovenskí herci, medzi nimi Božidara Turzonovová, Milo Kráľ, Petra Vajdová, Dominika Žiaranová a Jana Valocká. 

O divadelnej hre a autorovi

Eric-Emmanuel Schmitt je jeden z najúspešnejších súčasných francúzskych autorov, o čom svedčí aj preklad jeho diel do 40 jazykov. Jeho najnovšia hra Tektonika citov je priamym pokračovaním tradície francúzskej komédie mravov, ako ju vo vrcholnej podobe reprezentujú Marivaux alebo Musset. Láska, ako najvyšší ľudský cit, je tu podrobená skúmaniu z dnešného uhla pohľadu, v mnohom však nadčasového.

Hlavnými postavami sú Diana a Richard. Obaja sú ľudia z „lepšej“ parížskej spoločnosti, ktorí už za sebou majú istú životnú skúsenosť. Ona je skúsená ministerská pracovníčka (to vo Francúzsku niečo znamená!), venujúca sa otázke ženských práv; on je úspešný podnikateľ, ktorý sa Dianu celé roky pokúšal získať. Všetko až veľmi ideálne pre romantický a nesmrteľný vzťah. Začiatok hry pôsobí romanticky banálne.

Diana sa však rozhodne vyskúšať city a zamilovanosť Richarda. Ako sa dá očakávať, v tej chvíli sa všetko zhatí. Ba čo viac, nastane obrat o 180 stupňov. Ako by sa otvorila trinásta komnata, ako by sa láska mávnutím prútika premenila v čosi, čo sa podobá nenávisti. Obaja niekdajší milenci hrajú rafinované hry, v ktorých nie je vždy celkom jasné, či im ide o to, druhého získať, alebo ho zničiť. Napriek tomu, puto medzi nimi trvá až do samého konca... a možno aj po ňom.

Titulná foto: DPOH

- - Inzercia - -