Dnes je pondelok, 15.júl 2019, meniny má: Henrich
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Halina Pawlowská v rozhovoroch neznáša prílišné klišé a nezmyselné útoky

január 25, 2018 - 01:12
Známa spisovateľka a scenáristka poskytuje väčšinu rozhovorov len písomne a novinárom dáva priestor len na titulok.

Česká spisovateľka, scenáristka a moderátorka Halina Pawlowská nenávidí klišé v rozhovoroch. „Klišé mi veľmi vadí. Ja som tridsať rokov v šoubiznise a všetci stále píšu: Neprehliadnuteľná Halina. Nepíšte, preboha, Neprehliadnuteľná Halina! A každý si myslí, že je to vtipné, že na to prišiel sám a pritom to už píšu vyše tridsať rokov,“ prezradila.

Otázky novinárov jej občas prekážajú aj preto, že ju nútia odpovedať, akoby odrážala nezmyselné útoky. „Potom investujem energiu do toho, aby som sa obhajovala, ani neviem voči čomu. Vadí mi, keď ide ten rozhovor koľajami, ktorými by som ja osobne nikdy nešla,“ uviedla známa rodáčka z Prahy.

Priestor na kreativitu v rozhovoroch dáva preto novinárom zvyčajne len v rámci titulku. „Rozhovory robím často písomne. Keď niečo píšem, tak viem, že tam nie je žiadna bariéra, snažím sa slovami presne vyjadriť. To si však niekedy myslím, že je aj chyba. Možno by bolo zaujímavé, keby som písala a hovorila, čo si nemyslím, nechala voľnejší priebeh fantázii. To som sa aj rozhodla, že budem robiť. No keď chcem odpovedať pravdivo, snažím sa všetko do tých slov vopchať a nechcem, aby boli moje vety príliš nabobtnané, takže rozhovory so mnou sú väčšinou krátke. Ale sú fajn. Novinárom dávam priestor väčšinou len na titulok - ten ma tak či tak vždy pobúri, na to som zvyknutá,“ podotkla sympatická spisovateľka, ktorá sa takisto sama často ocitá v pozícii pýtajúcej sa novinárky.

„Keď robím rozhovor ja, to je zas iná práca, to ma asi baví viac. Ja si nikdy nič nezapisujem, ani som nikdy nepoužila diktafón. Vždy som si hovorila, že čo si zapamätám, to je dôležité. A fakt je, že v rozhovore s jednou herečkou som si nezapamätala vôbec nič. To bolo celkom trápne, dosť zlé. Rozum mi hovoril, asi som si oprávnene nezapamätala vôbec nič, pretože tam nič zaujímavé nepadlo, ale musela som to tak či tak nejako obkecať,“ zasmiala sa Pawlowská.

Foto: tvnova.cz

- - Inzercia - -