Dnes je utorok, 23.apríl 2019, meniny má: Vojtech
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

HEX: Stále spolu

január 28, 2018 - 20:51
Už to nie sú žiadne uchá. Chalani z Hexu sú spolu na scéne 27 rokov, sú to otcovia dovedna šiestich detí, na konte majú desiatky hitov, stovky koncertov. Ich dobrá nálada a pohoda, ktorá medzi nimi vládne, je miestami až podozrivá. Ako to majú s ponorkovou chorobou, ako vnímajú svoje nové začiatky a na čo sa už cítia starí?

Sediac obkolesená štyrmi zohratými parťákmi a hudobníkmi som sa v závale ich interného humoru a svojského doťahovania občas strácala, ale absolútne mi to neprekážalo. Hexáci sú svojskí, príjemní muži, každý z nich už má čo-to za sebou a sú dosť starí na pózy a prázdne, nič nehovoriace klišé. Na scéne sú takmer tri desaťročia, toľko nevydrží drvivé množstvo partnerstiev či manželstiev. Ako sa to podarilo im? „V prvom rade sme mali na seba šťastie. Ani jeden z nás nie je povaha neznesiteľná. V mnohom sme rozdielni, ale to je dobre, pretože to robí kompaktný celok. Keby sme boli všetci rovnakí, asi by sme neurobili nič, pretože by sme si len hladkali egá. Navyše, každý má v kapele svoju funkciu. Tomáš Yxo Dohňanský je manažér, Peter Ďuďo Dudák je vyštudovaný hudobník a skladateľ, teda skladá, Tibor Tybyke Szabados je výborný bubeník a popri tom rád nakrúca, režijne má na svedomí pár klipov, ktoré sa stretli s veľkým úspechom. No a ja píšem texty a trošku aj skladám. Myslím, že niečo ako ponorku ani nemáme, a že sa občas pohádame? Nie je nič lepšie ako dobrá hádka, ktorá prečistí vzťahy a uvoľní napätie,“ hovorí Martin Fefe Žúži.

„Samozrejme, občas sú dni, keď si od seba potrebujeme oddýchnuť, no kedysi sme spolu trávili aj dovolenky, ale to bolo v časoch, keď sa ešte v lete toľko nehralo po festivaloch. No raz za čas sa nám podarí urobiť si pánsku jazdu a vyrazíme, napríklad do Chorvátska na loď. To si zopakujeme asi aj tento rok,“ dodáva Yxo.

... a perina letela z okna

Pri otázke, ktorý z nich je najväčší puntičkár, prichádza urehotaná spŕška doťahovaní. Dozvedám sa, že najväčší poriadok vo veciach a v kufríku s hudobným náčiním má Yxo, Ďuďo má záľubu v dokonalom zvuku a hudbe, Tybyke vraj dobre varí a rád vysáva, aj preto ho občas prezývajú „Matec“. Aj po rokoch sa ako kapela presúvajú na koncerty v jednom aute, v ktorom platí ustálený zasadací poriadok. „Ja s Ďuďom sedíme v strede, za nami na celej lavici leží a podriemkava Yxo, vedľa šoféra je Tybyke, ktorý občas plní funkciu navigátora. Vďaka nemu sme sa už párkrát ocitli úplne mimo normálnej trasy, raz takmer až na Ukrajine a raz sme si cestou nechtiac urobili odbočku do tokajskej oblasti,“ smeje sa Fefe. „A tak sme aspoň ochutnali dobré vínko a videli pekný kraj. Toto je jedna z pekných vecí na hudobníckom živote,“ dopĺňa Yxo.

Za tie roky majú chalani nespočet zážitkov, samozrejme, nie všetky by sa dali zverejniť, no keď vidím, ako im pri spomienke na pár pravých hudobníckych žúrov myká kútikmi, nedá mi to. Čo sa deje po dobrom koncerte na hotelových izbách? „No, pravdupovediac, teraz už nič. Nech hráme akokoľvek ďaleko, po koncerte nás to už ťahá domov za rodinami a vraciame sa v noci k nim. Viete, večerné spanie na hoteli, to zaváňa oslavou, a na druhý deň sa ide domov podstatne horšie a dlhšie, akoby sme kontrolovali všetky pumpy na trase,“ smeje sa Fefe.

Hoci k rockerskému rozbíjaniu hotelových izieb nikdy nedošlo, na to, ako hovoria, boli iné kapely, pár nezabudnuteľných žúrov absolvovali a užili si ich, ako sa patrí. Keď však na ne príde reč, prichádza kulantná fráza. „Dalo by sa to zaobaliť do hesla – to boli tie divoké deväťdesiate roky. No spomínam si na zážitok, keď sme museli okrem ubytovania zaplatiť aj za perinu a rádio po drôte. Vyleteli z okna. Ani neviem prečo, ale s kamarátmi sme vtedy mali pocit, že musíme otestovať niektoré fyzikálne zákony, ako napríklad voľný pád. Chceli sme jednoducho vedieť, ako rýchlo to padne,“ hovorí so smiechom Yxo. „Aspoň Tybyke to vždy poňal podstatne slušnejšie, preto sme mu robili zle. Zaspal prvý, my sme ho samozrejme nad ránom budili a nútili ho obliekať nám periny,“ dodáva Fefe.

Malé-veľké vášne

Ako to už pri profesionálnych hudobníkoch býva, to, čo ich živí, je zároveň aj ich najväčšou vášňou. Yxo je známy svojou záľubou v zbieraní a zhromažďovaní gitár. „Dohromady ich mám asi dvadsaťpäť, basových aj španielok. Každá z nich sa mi viaže na konkrétne životné obdobie, ale obdobie, ktoré úzko súvisí s kapelou. Prvú gitaru na mieru som si dal vyrobiť pri narodení dcéry Hanky, na jej počesť nesie gitara aj jej meno. No a keď sa narodila Emka, kúpil som si španielku, na ktorej jej hrám a ona má z toho veľkú radosť,“ vyznáva sa. Fefe už má gitár doma menej, zato sa mu v „dielni“ za tie roky nakopilo celkom dosť modelov lietadiel. „Už pred rokmi ma chytila modelárska vášeň, ale nestíham sa tomu venovať. No to pozná asi väčšina zaneprázdnených modelárov, ktorí sa nechtiac zmenili na zberačov nevybalených krabíc s modelmi,“ smeje sa. „Asi ťa už počkajú do dôchodku, len aby sa ti potom netriasli ruky,“ dodáva Ďuďo, ktorý si raz za čas rád dobre prevetrá hlavu pri partičke pokru. Všetci chalani sú milovníci dobrého piva, na ktoré si vyjdú aj v súkromí, len tak, spolu. Prednosť dávajú novým značkám, ako sami hovoria – radi objavujú a ochutnávajú nové veci. „Prišlo to s vekom. Hoci stále sa cítime mlado a to, že sme ročníkovo starší, berieme ako dokonalú kombináciu práve vďaka nadobudnutým skúsenostiam. Človek má viac zažité a môže si život užívať s úplne inou kvalitou. Snažíme sa to aj tak robiť,“ vysvetľuje Ďuďo.

Napriek tomu, je niečo, na čo sa už cítia vyslovene starí? „Na niektoré druhy športov. Všetci sa radi hýbeme, snažíme sa udržať v kondícii, sme športovci, no nie všetko už ide ako za mladi,“ smeje sa Fefe. „A tak isto sme starí na niektoré hudobné žánre, hiphop si už zrejme nikdy neobľúbime, tak, ako nikdy nepochopíme grafiti,“ dopĺňa Yxo.

Nové začiatky

Pre niekoho je to možno nedosiahnuteľný luxus, nedostatok možností, no Hexáci sa pri slove „nové začiatky“ pousmejú. Nadeľujú si ich totiž pravidelne, akoby táto filozofia jednoducho patrila k ich profesionálnemu pôsobeniu. Novou etapou, novým albumom, alebo len tak, badateľnou zmenou. Avšak stále v tom istom zložení a pohodovom naladení. „Hráme spolu dvadsaťsedem rokov, boli etapy, keď sme boli hore, ale aj dolu. Napriek tomu, že človek robí hudbu, ktorú má rád, nie vždy sa jeho snaha stretá s odozvou u poslucháčov a prirodzene začína upadať do miernych pochybností. Stále sa nám to stáva, no udržuje nás to bdelých, keď pochybujeme, či to ešte stále stojí za to a či je to dobré. Raz za čas urobíme update, prinesieme trochu zmeny do našej hudobnej dedinky a my máme radi zmeny. Profesionálne sme mali niekoľko nových začiatkov, či už s prvou platňou, potom prišiel prelomový album Ultrapop, po rokoch ďalší s pesničkou Nikdy nebolo lepšie, o pár rokov zase Keď sme sami a teraz máme opäť nový začiatok, a to s albumom Tebe,“ hovorí spevák kapely Ďuďo. Nový album vyšiel v novembri minulého roku. Po náročnom večierkovom období, ktoré kapela absolvuje na sklonku každého roka, sa Hexáci púšťajú do veľkého turné po Slovensku. „Turné bude prebiehať v apríli, chceme hrať nové piesne z nového albumu, ale aj staré overené hity, ktoré si ľudia pýtajú. Vymysleli sme si špecialitku, nechceli sme absolvovať ďalšie bežné koncerty, pretože tých dosť odohráme v lete na festivaloch, a cítili sme potrebu, že to znova musíme trochu osviežiť tak, ako sme pred tromi rokmi mali akustické turné. Tentoraz sme sa spojili s Janom Gorduličom a jeho Silnými rečami. Budú tam ako hosťujúci element. Momentálne to celé kreujeme, vymýšľame, ako by to malo vyzerať a vznikajú pri tom celkom dobré nápady, tak sa tešíme,“ hovorí Yxo.

A čo nové začiatky v súkromí? „V súkromí ich bolo tiež pomerne dosť, najväčšou zmenou v pozitívnom slova zmysle bolo, keď sa mi pred rokmi narodila prvá dcéra. Zmenila mi život od základov, dovtedy som ani netušil, čo to je byť otcom, rodičom. No a ďalšia podstatná zmena prišla, keď som sa rozviedol a našiel som si novú partnerku a narodenie druhej dcérky Emky,“ priznáva Yxo. „Zmena partnerky sa mňa netýka, jediným novým začiatkom pre mňa bolo, keď som prestal jazdiť na bicykli a presadol som na motorku,“ dodáva s vtipom sebe vlastným Fefe. Napriek spomínanej občasnej neistote sa všetci zhodujú na tom, že hudobnícka dráha je pre nich všetkým želaním a najlepším profesionálnym variantom. „Nikdy to nie je úplne bez stresu, no stále si to vychutnávame a baví nás to. Iné by to bolo, keby sme sa ako profesionálni hudobníci s muzikou trápili a nešlo by nám to. No zatiaľ hráme svoje pesničky a vyzerá to tak, že ľudia sa z nich tešia. Sú určite náročnejšie povolania a rovnako ako tie, aj naše má kopec nevýhod. Keď majú iní voľno, my pracujeme, hráme po večeroch, rodiny sa nám musia prispôsobovať a venujeme sa im najmä cez deň a mimo prázdnin. No stále sme presvedčení o tom, že všetko je tak, ako má byť,“ uzatvára Yxo.

- - Inzercia - -