Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Emma Tekelyová s dcérou pokrstili knihu Ema má mamu, mama má Emu!

január 31, 2018 - 14:39
Známa spisovateľka Emma Tekelyová a jej dcéra chceli publikáciou poukázať na dôležitosť vzťahu mamy a dcéry a umožniť im hravým spôsobom prehlbovať vzájomný kontakt.

Prvá kniha pre mamy a dcéry

Slovenská spisovateľka Emma Tekelyová pokrstila spolu so svojou dcérou Emou interaktívnu knihu pre dievčatá a ich mamy, Ema má mamu, mama má Emu. „Chcela by som veľmi poďakovať všetkým, ktorí sa na tomto projekte podieľali. Je to kniha pre deti, pre dievčatká a záujem o ňu nás veľmi teší,“ povedala v úvode krstu Tekelyová.

Prvý nápad dvojici autoriek vnukla pani, ktorú stretli len náhodou na dovolenke. „Boli sme s Emou na dovolenke v Monaku a tam sme stretli jednu dámu, pôvodom Slovenku, ktorá sa nám tak trošku prihovorila a povedala nám, že 'Veď Ema má mamu, mama má Emu, to bolo v šlabikári, prečo nevymyslíte niečo s tým?' Nám to potom dlho vŕtalo v hlave, trvalo asi pol roka, kým sa ten projekt tak nejako pozbieral z plienok. A hlavne bolo dobré, že sme na to boli dve, pretože keď mi dochádzal dych, posunula som myšlienku svojej kreatívnej dcére a takto sme tú knihu spolu vytvorili a napísali,“ uviedla spisovateľka.

krstknihy001.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Prvotný vizuál postavičiek Emy a jej mamy vznikol v hlave samotnej Tekelyovej, obrázky jej už do rôznych situácií pomohla však rozkresliť ilustrátorka Noémi Kolčáková. O grafický dizajn knižky sa zas postarala grafička Mária Rojko. Úvod každej z kapitol knižky je vystavaný zo skutočných príbehov mladej Emy z jej detstva. „Je tam aj o chalanoch, aj o škole, o učiteľkách. Všetko je to reálne a celkom vtipné,“ prezradila Emma Tekelyová. V jednotlivých kapitolách sa autorky venujú nielen vzťahu dcéry s mamou, ale aj jej sympatiám k ostatnej rodine, kamarátom, ľuďom, ktorých pozná či jej obľúbenej móde, tajnostiam a zážitkom.

krstknihy010.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Publikácia je zároveň súčasťou rovnomenného projektu, ktorým chcú autorky poukázať na nevyhnutnosť rozvíjania a prehlbovania vzťahu medzi mamami a ich dcérami. „Knižka je určená všetkým mamám a ich dcéram od sedem rokov a viac. Nemusia sa volať Ema, je to o tom, že tá dcéra a mama by si mali budovať vzťah medzi sebou. Táto knižka navádza dcéru, aby sa mamy pýtala na to, čo nevie v knižke vyplniť alebo podčiarknuť a nabáda mamu, aby jej ako tá najbližšia osoba zas poradila,“ priblížila Ema Tekelyová. „V rodine to funguje tak, aspoň ja si to tak pamätám, že otec chodí, zarába peniaze a robí tie podstatné veci a mama vychováva dcéru. Škola ju naučí čítať, písať, počítať, ale to ostatné, čo sa týka estetiky odievania, slušnosti alebo akýchkoľvek bežných životných situácií, s ktorými sa tá malá školáčka stretáva, to všetko jej už musí vysvetľovať mama. A keď jej to vysvetľuje didakticky, tak to to dievčatko možno nezoberie tak, ako keď má k dispozícii túto knižku, v ktorej sú všelijaké chytáky a ona musí dopĺňať, čo je správne. Je tam aj módna polícia na prehĺbenie jej vkusu a vzťahu k móde, čo sa mne osobne veľmi páči. A je tam aj priestor na hodnotenie ľudí a na názor tohto dievčatka, čo si myslím, že je úžasne vzácne, lebo keď si to prečíta o desať, pätnásť rokov ako dospelá, tak sa bude čudovať, aké mala progresívne myšlienky,“ zasmiala sa Emma Tekelyová.

Knihu uviedli bublinami z bublifukov moderátorka Soňa Müllerová, moderátorka a redaktorka Andrea Šprochová s dcérou Emmou a herečka Jana Majeská a jej dcérka Ema.

krstknihy012.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Na krste sa zúčastnili aj riaditeľka vydavateľstva STAR Production Mária Reháková spoločne so šéfredaktorkou týždenníka Slovenka Máriou Mikovou.

ram_6374retus.jpg

Foto: 
Ramon Leško

krstknihy006.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -