Dnes je piatok, 19.apríl 2019, meniny má: Jela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Jana Dukátová: Dieťa príde v pravý čas

január 31, 2018 - 11:38
Keď si minulý rok na prelome septembra a októbra naša úspešná vodná slalomárka JANA DUKÁTOVÁ preberala na majstrovstvách sveta vo francúzskom Pau striebornú medailu, na stupne víťazov nešla sama. Pod srdcom už nosila dieťatko. Až doteraz to bolo jej tajomstvom.

Pred pár dňami ste vyvolali poriadny rozruch. Nie na vode, ale z ničoho nič sa objavila správa o vašom vzťahu s trénerom i to, že s ním čakáte dieťa. Prekvapilo to najmä preto, že o súkromí našej olympioničky sa toho doteraz veľa nevedelo. Róbert Orokocký je vaším trénerom od roku 2001 a partnermi ste päť rokov. To sa už musíte dokonale poznať.

Za tie roky sa poznáme veľmi dobre po profesionálnej stránke, ale aj v súkromí. Tým, že sme spolu v práci i doma a aj celý rok na cestách, tak sme dokopy spolu strávili viac času ako iné páry za oveľa dlhšie obdobie. Zažili sme spolu veľa úspechov, ale aj pádov a prehier, čo sú momenty, keď môže človek toho druhého ešte lepšie spoznať.

Ako funguje profesionálno-súkromný vzťah, keď ste spolu dvadsaťštyri hodín denne? To si zrejme vyžaduje obrovskú toleranciu, kompromisy, na druhej strane ako tréner musí byť aj prísny. Kto má posledné slovo? Je to iné počas tréningov a iné doma?

Vrcholový šport sa nekončí tréningom a veľakrát treba veci riešiť aj po ňom. Navyše, keďže si sami robíme aj PR a marketing, tak tých povinností je dosť. Je to trochu ako rodinný biznis. Niekedy sa pritom samozrejme aj pohádame. Pri vrcholovom športe sú veľakrát vypäté situácie a emócie na hrane. Keď sú však veci okolo športu vybavené, tak sa prepíname do iného režimu. Vtedy sa všetko zmení, od hierarchie až po spôsob riešenia situácií.

Váš partner je o jedenásť rokov starší a má z prvého manželstva dve dcéry. Brali ste to zo začiatku ako výhodu alebo ako prekážku?

Keď je človek šťastný, tak vek nie je niečo, čo by vyhodnocoval ako výhodu alebo nevýhodu. Jednoducho to berie tak, ako to je. Ale zase v našom prípade nejde o nejaký priepastný vekový rozdiel.

Máte tridsaťštyri rokov, ste veľmi úspešná športovkyňa, majsterka sveta vo vodnom slalome, niekoľkonásobná majsterka Európy, a to je len časť vašich úspechov. Kedy je vo vrcholovom športe najvhodnejší čas na založenie rodiny? Existuje vôbec taký?

Bábätko sme plánovali po olympiáde v Riu, ale nevyšlo nám to. Rozhodli sme sa, že odjazdím poolympijskú sezónu a potom sa uvidí. Sezóna vyšla skvelo a po jej skončení som navyše zistila, že bábätko je na ceste. Boli sme práve v Kostarike, nemala som to ešte potvrdené lekárom, ale už tam som priateľovi prezradila, že k nám pravdepodobne ďalší rok priletí bocian.

Vzťah medzi zverenkyňou a trénerom sa začal po olympiáde v Londýne, vraveli ste, že bábätko ste plánovali po olympiáde v Riu, nasledujúca olympiáda je v roku 2020 v Tokiu. Žije športovkyňa svoj súkromný život medzi olympiádami? 

Športovkyne veľakrát plánujú rodinu podľa olympijských cyklov. Niektoré po olympiáde skončia a venujú sa rodine, iné si skúsia dať ročnú pauzu a potom sa k súťaženiu vrátia. Vedela som, že keby sme čakali až do olympiády v Tokiu, už by na dieťatko mohlo byť neskoro. Takisto som cítila, že nechcem ešte so športom úplne skončiť. Preto sme bábätko plánovali tak, aby som sa pred nasledujúcou olympiádou mohla ešte pokúsiť vrátiť k súťaženiu. V momentálnej situácii je načasovanie výborné. Keby to tak nevyšlo, bolo by to pre mňa zložité...

Foto: Redbull

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 04/2018!

- - Inzercia - -