Dnes je pondelok, 22.júl 2019, meniny má: Magdaléna
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

LÚČNICA oslavuje 70 rokov krásy a mladosti

január 31, 2018 - 07:46
Rok 2018 je právom nazývaný rokom jubilejným. Oslavujeme 25. výročie samostatného Slovenska, 100. jubileum vzniku prvej Československej republiky a aj mnohé ďalšie významné udalosti. Pre jedno veľké spoločenstvo, spojené unikátnym kultúrnym menovateľom, je však rok 2018 viac ako mimoriadnym. Svoje 70. narodeniny počas neho totiž oslavuje Umelecký súbor Lúčnica.

Bola to dlhá, náročná, ale nádherná cesta. Viedla od amatérskych vystúpení na povojnových krojovaných plesoch v bratislavskej Redute, cez prvé verejné predstavenia v Prahe na Slovanskej poľnohospodárskej výstave v máji 1948, Trať mládeže a prvé zahraničné zájazdy v roku 1949, až po súčasné obrovské úspechy na domácich i svetových pódiách najväčších divadiel a operných scén.

V Lúčnici sa za 70 rokov vystriedalo takmer dva a pol tisíc členov. Títo všetci sa zaslúžili o vytvorenie fenoménu, aký nemá obdobu v histórii našej kultúry. Svojou profesionálnou kvalitou a nasadením dokázali lúčničiari prezentovať slovenský originálny folklór v štylizovanej javiskovej podobe vo vyše 60-tich štátoch celého sveta, kde ich umelecké výkony videli a počuli milióny nadšených divákov.

lucnica004.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Lúčnica sa tým zároveň stala aj jedným z najvýznamnejších kultúrnych veľvyslancov svojej krajiny a dnes je vo svojom odbore zaraďovaná publikom, kritikmi i medzinárodnými agentúrami medzi najlepšie súbory svojho žánru vo svete. Nesúc odkaz o nevyhnutnosti zachovávania slovenskej tradičnej originálnej kultúry však Lúčnica pokračuje ďalej. S novými nápadmi, víziami i formou stvárňovania svojich programov.

lucnica007.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Pri príležitosti svojho 70. výročia pripravil Umelecký súbor Lúčnica sériu slávnostných vystúpení, na ktorých uvedie program "Štefan Nosáľ 90". Ide o jedinečné a technicky výpravné predstavenie s veľkoplošnou projekciou unikátnych archívnych materiálov, s vyše stovkou účinkujúcich a špeciálnymi hosťami. Program vzdáva hold všetkým lúčničiarom, no najmä človeku a umelcovi, ktorý stál na jej čele nepretržite od roku 1949 do roku 2017 ako jej umelecký vedúci a hlavný choreograf. A je to zároveň aj hold vzdaný umeniu postavenému na základoch slovenskej ľudovej kultúry. Umeniu na jednej strane pokornému, ktoré s úctou pristupuje k národným tradíciám a nestráca nič zo svojej autenticity, ale na druhej strane umeniu vysoko profesionálnemu a náročnému na interpretáciu.

lucnica008.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Jubilejné predstavenia sa uskutočnia v dňoch 7., 9., 10. a 11. februára 2018 v bratislavskej Inchebe.

- - Inzercia - -