Dnes je nedeľa, 21.júl 2019, meniny má: Daniel
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slovenka Michaela Musilová dostala lístok na Mars

február 06, 2018 - 13:00
Je mladá, úspešná a absolvovala niekoľko prestížnych škôl v zahraničí, ktoré jej otvorili dvere do vesmíru. Ako vesmírna biologička pracovala pre NASA, zúčastnila sa niekoľkých expedícií v extrémnych podmienkach, aby hľadala odpoveď na otázku, či bol život na Marse. O pár dní MICHAELA MUSILOVÁ ako jediná Slovenka odchádza na svoju ďalšiu simulovanú misu na Mars.

Už po tretíkrát ste boli vybraná z niekoľko tisíc uchádzačov z celého sveta na simulovanú misiu na Mars vedenú a financovanú NASA. Je to obrovský úspech pre slovenskú vedkyňu. Ako sa cítite pár dní pred odchodom na misiu, kde budete izolovaná od zvyšku sveta osem mesiacov, presne toľko, koľko by trvala cesta na červenú planétu?

Napriek náročným podmienkam, v ktorých budeme žiť počas misie, sa už celkom teším na nové dobrodružstvo, ktoré ma čaká. Stať sa astronautkou a dostať sa na Mars sú moje celoživotné sny. Takže pracovať ako keby na Marse, robiť výskum v teréne v skafandri a žiť ako astronautka bude pre mňa určitým spôsobom splnenie môjho detského sna.

Aký náročný bol výber a na základe čoho si vybrali práve vás?

Išlo niekoľko výberových kôl, počas ktorých NASA hľadala členov posádky na základe prísnych astronautických kritérií. Pri výbere mi pomohlo, že som absolvovala niekoľko vedeckých expedícií na Svalbard v Nórsku, do Grónska a do mnohých iných nehostinných podmienok, ako aj kratšie simulované misie na Mars. Mám tiež viacero kvalitných vedeckých publikácií, napríklad článok v prestížnom časopise Nature Geoscience, ovládam niekoľko svetových jazykov a pravidelne športujem, takže som vedela čeliť veľkej celosvetovej konkurencii.

Posádka bude tvorená z piatich marsonautov, ktorí ste sa nikdy predtým nevideli, nepoznáte sa a budete musieť žiť na vesmírnej stanici, izolovaní od zvyšku sveta, presne tak, ako by to vyzeralo na skutočnom Marse. Čo bude najnáročnejšie?

Táto misia sa sústreďuje najmä na testovanie psychologických aspektov života dlhodobo v uzavretom priestore bez súkromia. Doteraz sa totiž nevie dobre odhadnúť, či ľudia dokážu prežiť taký dlhý čas odlúčení od rodiny a priateľov v klaustrofobických podmienkach, bez toho, aby v posádke vznikli konflikty. Celý čas počas misie budeme zavretí v dóme a von do simulovaného marťanského terénu budeme môcť ísť len v skafandri. Komunikácia so Zemou bude tiež obmedzená...

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 05/2018!

- - Inzercia - -