Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Jana Dukátová: Na bábätko sa teším

február 06, 2018 - 15:13
Keď si minulý rok na prelome septembra a októbra naša úspešná vodná slalomárka JANA DUKÁTOVÁ preberala na majstrovstvách sveta vo francúzskom Pau striebornú medailu, na stupne víťazov nešla sama. Pod srdcom už nosila dieťatko. Až doteraz to bolo jej tajomstvom.

Pred pár dňami ste vyvolali poriadny rozruch. Nie na vode, ale z ničoho nič sa objavila správa o vašom vzťahu s trénerom i to, že s ním čakáte dieťa. Prekvapilo to najmä preto, že o súkromí našej olympioničky sa toho doteraz veľa nevedelo. Róbert Orokocký je vaším trénerom od roku 2001 a partnermi ste päť rokov. To sa už musíte dokonale poznať.

Za tie roky sa poznáme veľmi dobre po profesionálnej stránke, ale aj v súkromí. Tým, že sme spolu v práci i doma a aj celý rok na cestách, tak sme dokopy spolu strávili viac času ako iné páry za oveľa dlhšie obdobie. Zažili sme spolu veľa úspechov, ale aj pádov a prehier, čo sú momenty, keď môže človek toho druhého ešte lepšie spoznať.

Ako funguje profesionálno-súkromný vzťah, keď ste spolu dvadsaťštyri hodín denne? To si zrejme vyžaduje obrovskú toleranciu, kompromisy, na druhej strane ako tréner musí byť aj prísny. Kto má posledné slovo? Je to iné počas tréningov a iné doma?

Vrcholový šport sa nekončí tréningom a veľakrát treba veci riešiť aj po ňom. Navyše, keďže si sami robíme aj PR a marketing, tak tých povinností je dosť. Je to trochu ako rodinný biznis. Niekedy sa pritom samozrejme aj pohádame. Pri vrcholovom športe sú veľakrát vypäté situácie a emócie na hrane. Keď sú však veci okolo športu vybavené, tak sa prepíname do iného režimu. Vtedy sa všetko zmení, od hierarchie až po spôsob riešenia situácií.

Váš partner je o jedenásť rokov starší a má z prvého manželstva dve dcéry. Brali ste to zo začiatku ako výhodu alebo ako prekážku?

Keď je človek šťastný, tak vek nie je niečo, čo by vyhodnocoval ako výhodu alebo nevýhodu. Jednoducho to berie tak, ako to je. Ale zase v našom prípade nejde o nejaký priepastný vekový rozdiel.

Máte tridsaťštyri rokov, ste veľmi úspešná športovkyňa, majsterka sveta vo vodnom slalome, niekoľkonásobná majsterka Európy, a to je len časť vašich úspechov. Kedy je vo vrcholovom športe najvhodnejší čas na založenie rodiny? Existuje vôbec taký?

Bábätko sme plánovali po olympiáde v Riu, ale nevyšlo nám to. Rozhodli sme sa, že odjazdím poolympijskú sezónu a potom sa uvidí. Sezóna vyšla skvelo a po jej skončení som navyše zistila, že bábätko je na ceste. Boli sme práve v Kostarike, nemala som to ešte potvrdené lekárom, ale už tam som priateľovi prezradila, že k nám pravdepodobne ďalší rok priletí bocian.

Vzťah medzi zverenkyňou a trénerom sa začal po olympiáde v Londýne, vraveli ste, že bábätko ste plánovali po olympiáde v Riu, nasledujúca olympiáda je v roku 2020 v Tokiu. Žije športovkyňa svoj súkromný život medzi olympiádami?

Športovkyne veľakrát plánujú rodinu podľa olympijských cyklov. Niektoré po olympiáde skončia a venujú sa rodine, iné si skúsia dať ročnú pauzu a potom sa k súťaženiu vrátia. Vedela som, že keby sme čakali až do olympiády v Tokiu, už by na dieťatko mohlo byť neskoro. Takisto som cítila, že nechcem ešte so športom úplne skončiť. Preto sme bábätko plánovali tak, aby som sa pred nasledujúcou olympiádou mohla ešte pokúsiť vrátiť k súťaženiu. V momentálnej situácii je načasovanie výborné. Keby to tak nevyšlo, bolo by to pre mňa zložité.

Ste vo štvrtom mesiaci tehotenstva a bábätko sa má narodiť v júni. Ako si to užívate?

Neviem, či je to tým, že trénovaný organizmus reaguje trošku inak, ale zatiaľ sa mi všetky nepríjemné príznaky tehotenstva úplne vyhli. Mám sa absolútne vynikajúco. Nebyť zvýšenej únavy, ktorú som prvé tri mesiace trochu pociťovala, ani neviem, že som tehotná. Cítim sa maximálne spokojná, psychicky vyrovnaná a teším sa z každého dňa. Dávam si ešte väčší pozor na kvalitnú stravu a stále ešte trénujem, aj keď v nižších dávkach.

Už viete, či to bude chlapček alebo dievčatko? Máte už vybraté mená?

Nebudeme to zisťovať. Rozhodli sme sa, že to bude prekvapenie aj pre nás. Takže budeme musieť vybrať dve mená. Máme na to ešte zopár mesiacov. Len dúfam, že z tej pohody to nedopadne tak, že dva dni pred pôrodom ich ešte nebudeme mať pripravené.

Mnohé budúce mamičky plánujú pôrod, zvažujú klasické či alternatívne možnosti, pôrod doma či v zahraničí. Zaujímate sa o to?

Toto sú veci, o ktorých som zatiaľ nepremýšľala. V posledných mesiacoch som ešte veľa cestovala. Chcela by som, aby sa bábätko narodilo doma, v Bratislave. Verím, že pre trénovaný organizmus by mohol byť pôrod o niečo ľahší, aj keď samozrejme všeličo sa môže skomplikovať. Profesionálny šport je veľakrát tvrdý, ale vravím si, že keď to zvládli všetky ostatné maminy, tak ako športovkyňa to azda zvládnem minimálne rovnako.

Už oddychujete a pádlo ste zavesili na klinec?

Plánujem športovať, pokiaľ sa bude dať, či už na vode, v posilňovni alebo kardio tréning. Samozrejme, všetko v nízkej intenzite. Chcela by som, aby bola prestávka čo najkratšia a zároveň potrebujem pravidelne cvičiť, aby moja chrbtica tehotenstvo zvládla. Ak sa v tehotenstve športuje s rozumom, má to mnohé pozitíva.

Po pôrode sa chcete k športu vrátiť. Trénovanie, cestovanie, súťaženie s bábätkom nie je jednoduché. Bude vám niekto pomáhať? Navyše u vás nebude možné, že jeden rodič ostane doma...

V rámci návratu do kolotoča vrcholového športu to bude jedna z vecí, ktorú budeme riešiť. Určite budeme potrebovať do tímu niekoho, kto sa nám o dieťatko počas tréningu a pretekov postará. Nie je to však úplne jedinečná situácia, pretože v našom športe sú mamičky, ktoré súťažia a dieťatko majú so sebou.

Práve ste sa vrátili z kondičného sústredenia na bežkách v Rakúsku. Aké sú vaše ďalšie plány?

Vo februári plánujem ešte posledné dlhšie sústredenie na vode v Spojených arabských emirátoch a potom už budem trénovať len v Bratislave, prípadne v Prahe.

Autor: ANNA ŽILKOVÁ

- - Inzercia - -