Dnes je piatok, 26.apríl 2019, meniny má: Jaroslava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zoologická záhrada nespí ani počas zimy

február 06, 2018 - 09:22
Zoologická záhrada nespí hlbokým zimným spánkom. Aj v týchto sychravých februárových dňoch sa z jej voliér a výbehov ozývajú zvuky džungle, savany a iných kútov zeme.

Alexandra Ritterová, pracovníčka marketingu Bratislavskej ZOO, nás sprevádza po kráľovstve zvierat, z ktorých mnohé pochádzajú z Afriky, či iných vždy horúcich krajín. „Ako vidíte, aj napriek nízkym teplotám sú naše zvieratá poväčšine vonku,“ ukazuje na majestátne žirafy, ktorým navidomoči snehové vločky vôbec neprekážajú. Pochmúrny deň určite nespôsobuje depresívne stavy makakom, a nevyviedol z miery ani párik levov, majestátne pózujúcich pred zrakmi návštevníkov.

_mg_8891.jpg

Foto: 
Peter Meszaros

Vysoký záťažový stupeň nepôsobí ani na bieleho tigra, zvyknutého na obdiv v každom ročnom období a za každého počasia. „Nie je tak trochu samoľúby narcis?“, pýtame sa našej sprievodkyne, upozorňujúc na predvádzajúce sa zviera, ktoré sa nechá obdivovať z každej možnej pozície. Zaujíma nás, či je to preto, že biely je viac adaptovaný na chladnejšie podmienky ako jeho na žltohnedo sfarbený príbuzný. „Ale nie“, ubezpečuje nás Alexandra. „On je na túto farbu len vyšľachtený. Takto ho upravili šľachtitelia, aby reprezentoval orientálnych princov v ich luxusných palácoch, ale na jeho telesnú termoreguláciu to nemá nijaký vplyv. Je to len atrakcia.“

_mg_8896.jpg

Foto: 
Peter Meszaros

Prekvapenie nás čaká pri výbehu medveďa hnedého. Z brlohu vylezie, i keď ospalý, ale predsa len prebudený statný maco. „Každý slušný medveď predsa v zime spí“, namietame. „Áno, každý slušný, voľne žijúci medveď teraz odpočíva“, súhlasí s našimi vedomosťami, týkajúcimi sa živočíšnej ríše. „Ale v zoo je trochu iný režim. Má stály príjem potravy, nemusí spaľovať zásoby tuku a potrebuje sa trochu poprechádzať aj na čerstvom vzduchu.“

_mg_8898.jpg

Foto: 
Peter Meszaros

Pomaly sa blížime k ohrade zvláštnych kopytníkov. „To sú samce a samičky Oryxa arabského“, dostane sa nám vysvetlenie, čo je to za čudného tvora s veľkými rohmi. „A tamten“, ukazuje na mláďatko, „to je náš miláčik. Narodil sa tu v zoo deň pred Vianocami. Samozrejme, tento najmladší člen zoologickej záhrady je miláčikom všetkých, no čoskoro sa o svoj post benjamínka bude musieť podeliť s malou zebrou, ktorá má čoskoro prísť na svet."

_mg_8874.jpg

Foto: 
Peter Meszaros

A hoci je v Bratislavskej zoologickej skutočne živo, zimné obmedzenia tu predsa len sú. „Zvieratá púšťame von len medzi 10. a 15. hodinou a niektoré vôbec. Napríklad hroch nemôže ísť von, pretože má vlhkú kožu a tá by mu mohla primŕzať. Musí si počkať, až sa teplota vzduchu vyšplhá na nejakých 15 stupňov Celzia.“ Zelezené sú aj niektoré druhy plazov, pre ktoré je prirodzené prezimovať, na sneh a mráz nie sú zvedavé papagáje a plameniaky, ale to je len zlomok živočíchov, ktoré tu celoročne žijú a vždy sa radi ukážu zvedavým návštevníkom.

_mg_8886.jpg

Foto: 
Peter Meszaros

_mg_8878.jpg

Foto: 
Peter Meszaros

Adoptuj si zvieratko

Samozrejme, adopcia neznamená, že si vybraného leoparda či kobru nasťahujete domov do obývačky. Sponzorským darom, ktorý venujete na chov určitého živočícha sa zapojíte do programu záchrany ohrozených druhov zvierat. Je to vlastne forma okamžitej pomoci konkrétnemu zvieraťu podľa vlastného výberu. Sponzormi sa môžu stať jednotlivci, kolektívy, podnikatelia, firmy, školy – jednoducho ktokoľvek s úmyslom pomôcť v núdzi.

Svoj príspevok môžete určiť na:

  • chov vybraného zvieraťa
  • výstavbu a rekonštrukciu chovných zariadení
  • enrichment (obohatenie) pre zviera
  • všeobecný rozvoj ZOO

- - Inzercia - -