Dnes je piatok, 19.apríl 2019, meniny má: Jela
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Unikátne múzeum lyží v Podkoniciach

február 07, 2018 - 16:24
Láska k horám, bielemu športu a prvým lyžiam, ktoré sú dodnes pre IGORA BOBÁKA z Podkoníc priam zhmotneným detským snom, stáli pri zrode ojedinelého múzea lyží, ktoré si na vlastné náklady zriadil tento inštruktor lyžovania v dome svojich predkov.

„Tieto som dostal ako malý päťročný chlapec,“ pohládza jednoduché červené lyže, na ktorých sa spúšťal na kopci za dvorom. „Na ten moment, keď som si ich prvýkrát pripol na nohy, nikdy nezabudnem. Uložil som ich do pivnice nášho domu a postupne k nim začali pribúdať ďalšie.“ 

V starej drevenici, z ktorej pred viac ako sto rokmi odchádzal jeho pradedo do prvej vojny a do ktorej sa už nikdy nevrátil, aj na jeho pamiatku zriadil Igor Bobák múzeum, ktoré zviditeľnilo nielen jeho rodné Podkonice, ale je pýchou celého Slovenska. V troch miestnostiach a malom priľahlom dome je sústredená viac ako 130-ročná história slovenského lyžovania a nechýbajú tu ani exponáty pripomínajúce najvýznamnejšie celosvetové lyžiarske udalosti.

muzeumlyzi032.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Hneď pri dverách, na čestnom mieste sú opreté drevené, vetrom a mrazom ošľahané lyže, ktoré už na prvý pohľad dýchajú dávnou históriou. „Sú to prvé lyže, ktoré k nám doniesol Dr. Szontagh zo Švajčiarska,“ ukazuje na letopočet a štátny znak tejto alpskej krajiny, ktorý je dodnes zreteľný na drevenej ploche. Počas dlhých desaťročí svojej zberateľskej vášne tu sústredil viac ako 650 exponátov lyží a ku každému páru sa viaže príbeh, veselý, napínavý, alebo vyslovene smutný.

collage.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Keď lyže prehovoria

Farebné, drevené, malé, veľké, vyrezávané. Je ich tu všade plno, no nás zaujmú jedny šedé, obité, s esesáckym znakom, ktoré už napohľad vyzerajú dosť odstrašujúco. Sú stelesnenou spomienkou na časy plné bolesti a krvavých tragédií, ktoré sa prehnali našou krajinou. „Tieto mi darovali ľudia z dediny Sklené. V zime roku 1945 si ich tam odložil nejaký Nemec z vyhrážkou, že ak zmiznú, tak obec vypália. Nuž nezmizli. Zostali na Slovensku dodnes ako temná spomienka na tie kruté udalosti, ktoré sú bohužiaľ tiež súčasťou našej histórie.“

muzeumlyzi012.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Našťastie sú tu aj veselšie exponáty, vyvolávajúce dodnes úsmev na tvári. Zaujme nás diplom z roku 1931 venovaný lyžiarke Anči Ruttkayovej za prvé miesto v zjazde. „Prečo Anči?“ prekvapí nás to nevšedné oslovenie. „Vysvetlenie je prosté,“ usmieva sa Igor. „Hlavný organizátor pretekov mal svoju vlastnú favoritku, Zuzanu. Tá bohužiaľ nevyhrala, ale predbehla ju táto Anna a keď jej musel napísať diplom, nedalo mu, aby aspoň nenapísal jej meno v tomto tvare – Anča. Aj takto dal najavo, že fandil inej.“

muzeumlyzi028.jpg

Foto: 
Ramon Leško

No nájdeme tu aj predmety, bez ktorých by žiadny zodpovedný lyžiar nemal vykročiť na snehom zaviate stráne. Napríklad taký kufrík z prvej polovice 20 storočia. Obsahuje vosk na lyže, akýsi divný predmet, ktorým sa nanášal a ručne pletené palčiaky. Nuž, dnešní zjazdári vybavení najmodernejším značkovým výstrojom by možno ohŕňali nosom, ale kedysi to skutočne stačilo.

Veľké mená v malej izbietke

Ingemara Stenmarka, Mikaelu Shiffrinovú či Alberta Tombu by ste určite v Podkoniciach nečakali. A predsa sa tu s nimi môžete stretnúť, teda minimálne s tým, čo ich mená preslávilo, a teda ich lyžami. „Prítomní“ sú aj bratia Mahreovci (USA), ktorí vybojovali cenné trofeje na Veľkej cene Demänovských jaskýň, v rámci ktorých sa konal Svetový pohár. Zo slovenských významných lyžiarov sú tu vystavené lyže Jany Gantnerovej Šoltýsovej, na ktorých reprezentovala bývalé Československo na olympiáde v Sarajeve. Ďalšie exponátne kusy sú lyže bratov Bírešovcov, ktorí reprezentovali Československo na olympiáde v Calgary v Kanade. Aby sme nezabudli ani na preteky o Cenu Podkoníc, ktoré tu usporiadali v 50. rokoch minulého storočia, nachádzajú sa tu aj lyže z týchto pretekov. Ale nájdeme tu aj lyže Karola Bruka. Že vám to meno nič nehovorí? Nuž, keď spomenieme, že ide o prastarého otca známeho lyžiara Adama Žampu, určite budete v obraze.
Nakoniec prechádzame do poslednej miestnosti, ktorá sa volá amatérska. Tu sú vystavené amatérske lyže, ktoré sa približovali k súťažným lyžiam. Tiež sa tu nachádzajú vzácne trofeje zo slovenských podujatí. Sú tu napríklad lyže Zdena Zibrína, ktorý patril medzi zakladateľov slovenského horolezectva.

Prví úspešní predstavitelia alpského lyžovania na Slovensku (zľava) Tibor Lehotský, Tibor Králik, Břetislav Cagašík, (pod nimi) Karol Bruk

muzeumlyzi011.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Výstroj lyžiara spred polstoročia

muzeumlyzi024.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Na dvore

V Podkoniciach sa brodíme v snehu a táto scenéria dokonale dotvára atmosféru vystavovaných exponátov. Na malom dvorčeku za drevenicou obdivujeme lanovky, ktoré pred mnohými desaťročiami prevážali lyžiarov a turistov vo Vysokých Tatrách, Nízkych Tatrách, Malej Fatre a v Slovenskom Rudohorí. Pristavíme sa pri kabínke, ktorá pamätá filmovačku „Anděla na horách“, legendárneho filmu pre pamätníkov.

muzeumlyzi039.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Na záver sa Igor Bobák pristaví pri akejsi zvonici a zvončekom oznámi záver prehliadky. „Toto kedysi slúžilo chatárom ako mobil, ktorým dávali signály pre zatúlaných turistov. Aby tí mohli nájsť správny smer,“ zdôvodňuje zariadenie, ktoré nie je len nejakou atrakciou, ale malo svoje opodstatnenie.

muzeumlyzi042.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Doterajšia výstavná plocha tohto naozaj zaujímavého súkromného múzea má 75 m2. „Chcel by som ju rozšíriť aj o podkrovie domu, kde bol doteraz depozit ďalších výstavných artiklov,“ zdôveril sa so svojimi ďalšími plánmi. Jeho múzeum je v zimnej sezóne otvorené len popoludní, avšak najlepšie je dohodnúť si návštevu vopred telefonicky. Vstupné je dobrovoľné.

muzeumlyzi043.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -