Dnes je štvrtok, 18.apríl 2019, meniny má: Valér
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Škola velikánov

február 08, 2018 - 14:55
Budova Gymnázia Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici sa navonok ničím nelíši od iných podobných škôl. No keď nahliadnete do jej histórie zistíte, že je naozaj výnimočná. Jej počiatky siahajú až do 16. storočia.

Riaditeľka gymnázia Iveta Šanderová nás upozorňuje na fakt, že hoci na zriaďovateľskej listine je rok 1919, samotná škola sa začala formovať už o niekoľko storočí skôr a ovplyvnila nielen život mesta, ale aj celej krajiny v oveľa širších súvislostiach.

Renesancia a zámorské objavy priniesli do Banskej Bystrice nebývalý rozkvet. Bohatý turzovsko-fuggerovský mediarsky podnik lákal do mesta čoraz viac obyvateľov, a tak sa popri remeslách zakladali aj školy.

Prvou z nich bolo práve gymnázium, od ktorého si odvodzuje svoj pôvod aj súčasné, nesúce meno nášho slávneho básnika Andreja Sládkoviča.

Lutherovo učenie

Prví absolventi tohto gymnázia pokračovali v štúdiách na európskych univerzitách a po návrate priniesli so sebou aj na tú dobu revolučné myšlienky Martina Luthera. Známy je Juraj Baumheckel, ktorý sa v roku 1522 vrátil do rodného mesta pod Urpínom zo štúdií vo Wittenbergu a získal si sympatie mešťanov novátorskými myšlienkami o Kristovej cirkvi. Stal sa vysokováženým a vplyvným mešťanom, dlhoročným členom mestskej rady. Žil v dome zdedenom po rodičoch, ktorý sa dodnes nachádza na banskobystrickom námestí.

No Juraj Baumheckel nebol sám. Spolu s ním odišiel na štúdiá do Nemecka aj jeho rodák Matiáš Thome a do polovice 16. storočia to už bolo viac ako päťdesiat študentov, výlučne z horného Uhorska, teda zo Slovenska a mnohí z nich boli absolventi banskobystrického gymnázia. Vďaka nim sa banské mesto dostalo do povedomia ako centrum vzdelanosti vtedajšieho Uhorska. Určite s tým úzko súvisí aj fakt, že Banská Bystrica sa môže pochváliť prvou kníhtlačou na Slovensku. Vznikla tiež v čase reformácie v roku 1573 vďaka Krištofovi Scholtzovi. Jej prvým titulom sa stal Traktát o kométe Jakuba Pribicera...

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 05/2018!

collage.jpg

Slovenka 05/2018
Slovenka 05/2018

- - Inzercia - -