Dnes je sobota, 20.júl 2019, meniny má: Iľja, Eliáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Letnému a zimnému času pravdepodobne odzvoní: Návrh rieši komisia

február 08, 2018 - 15:39
Európsky parlament dnes prostredníctvom nelegislatívneho uznesenia vyzval na dôsledné prehodnotenie striedania letného a zimného času v Európskej únii (EÚ), ktoré by mohlo viesť k jeho zrušeniu.

Uznesenie si všíma negatívny postoj časti verejnosti k marcovému a októbrovému striedaniu letného a zimného času, ktorý sa prejavil aj prostredníctvom občianskych iniciatív. Žiadna z početných vedeckých štúdií síce nedospela k definitívnym záverom, poukázali však na negatívne účinky striedania času na zdravie ľudí, uvádza sa v schválenom texte. Poslanci preto vyzvali Európsku komisiu, aby prehodnotila súčasnú smernicu a v prípade potreby predložila návrh na jej zmeny.

Uznesenie schválili 384 hlasmi za, pričom 153 poslancov bolo proti a 12 sa zdržalo

Parlament však zároveň zdôraznil, že Únia si musí zachovať jednotný časový režim. Rozhodnutie o zrušení či zachovaní striedania letného a zimného času sa teda musí podľa poslancov vzťahovať na všetky členské štáty EÚ.

Jarnú a jesennú zmenu času v EÚ v súčasnosti zosúlaďuje smernica o úprave letného času z roku 2001. Tá stanovuje deň a čas začiatku a konca obdobia letného času v celej Únii. Cieľom harmonizácie bolo zefektívniť fungovanie vnútorného trhu EÚ.

Podľa nedávneho výskumu deviatich európskych univerzít zmena času spôsobuje zdravotné problémy u približne 20 percent Európanov. Patria k nim predovšetkým únava, ospalosť a dezorientácia, poruchy trávenia, migrény a depresie, výnimočne aj infarkty. Neprirodzená zmena spánkového rytmu však môže pôsobiť aj ako spúšťač geneticky podmienených chorôb, ako sú obezita či cukrovka. Veľké ťažkosti zažívajú ľudia postihnutí autizmom.

- - Inzercia - -