Dnes je utorok, 23.júl 2019, meniny má: Oľga
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Úspešná diplomatka Ivona Gallová: Knihu som nosila v hlave dlho

február 23, 2018 - 15:21
Napriek tomu, že diplomacia je u nás stále najmä výsadou mužov, počet žien v tomto odvetví rastie. Hoci to majú vo viacerých ohľadoch často zložitejšie, dokážu byť v tejto náročnej práci úspešné. Jednou z nich je IVONA GALLOVÁ, ktorá sa môže pochváliť aj tým, že napísala výborný román.

Ste kariérna diplomatka. Ženy s týmto povolaním sú na Slovensku v menšine v porovnaní s mužmi. Čím to podľa vás je?

Tak ako u iných povolaní, ktoré boli donedávna len výsadou mužov, to vyplýva z histórie a vývoja tejto profesie, a to sa nedá zmeniť zo dňa na deň. Všeobecne v zahraničnej politike sú naďalej zastúpení prevažne muži a môžem len konštatovať, že sú to naozaj veľmi silné osobnosti. Je však potešiteľné, že ženy sa v diplomacii presadzujú čoraz viac a aj ich zastúpenie rastie. Dúfam, že sa aj v slovenských podmienkach podarí realizovať model, ktorý sa uplatňuje v škandinávskych krajinách, kde je pomer mužov a žien na dôležitých diplomatických postoch vyvážený.

Striedavo žijete na Slovensku, v Bratislave a v zahraničí... Vyhovuje vám tento štýl života?

Určite áno, som tak nastavená, že po určitom čase mením miesto pôsobenia. Pre mňa sú pozitívom práve tie zmeny, nové prostredie a noví ľudia. A keďže mám svoju prácu naozaj rada, dokážem prekonať aj niektoré negatívne stránky, ktoré sú s tým spojené. Náročné je sťahovanie a najťažšie je najmä odlúčenie od rodiny, známych a priateľov.

Majú to ženy v diplomacii podľa vás ľahšie alebo ťažšie ako muži diplomati?

Podľa mojich skúseností to má žena v diplomacii ťažšie ako muž, ktorý sa nemusí starať o domácnosť a o jeho komfort je lepšie postarané. Na pleciach ženy leží bremeno zodpovednosti za rodinu, za výchovu dieťaťa. Zároveň nesie zodpovednosť za svoju prácu a aby skĺbila tieto dve zložky a udržala ich v rovnováhe, býva to zložité.

Diplomacii sa venujete už dvadsaťtri rokov. Kde všade ste pôsobili?

Na mojom prvom poste som pôsobila v Českej republike, kde som pracovala ako konzulka. Neskôr som bola vyslaná na Stále zastúpenie Slovenskej republiky pri Európskej únii do Bruselu, kde som mala na starosti otázky rozširovania a zúčastňovala som sa na multilaterálnych zasadaniach. Naposledy som bola v Chorvátsku, v Záhrebe ako zástupkyňa veľvyslanca. Pre mňa bola každá krajina, kde som pôsobila, život v nej, veľkým obohatením. Nedá sa to porovnať s bežným cestovaním. Keď niekam idete na dovolenku, nemôžete ten ktorý štát spoznať tak dobre, ako keď tam bývate tri, štyri roky. Určite sa takto viac zblížite s ľuďmi a ich kultúrou.

O diplomatoch koluje často mýtus, že chodia len po recepciách a hrajú tenis alebo golf...

Je to naozaj mýtus, pretože práca diplomata v zahraničí je na dvadsaťštyri hodín. I keď nepochybne účasť na spoločenských, kultúrnych alebo športových podujatiach patrí do ich života, v skutočnosti sa venujeme každodennej úradníckej práci...

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 07/2018!

- - Inzercia - -