Dnes je piatok, 20.september 2019, meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Šéfka Ústavného súdu Ivetta Macejková: Smrť dvoch mladých ľudí je bezprecedentným činom

február 27, 2018 - 15:18
Ak by sa na základe policajného vyšetrovania preukázalo, že smrť mladého novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej súvisela s jeho novinárskou investigatívnou prácou, išlo by v našej spoločnosti o nevídaný útok na slobodu prejavu a slobodu tlače.

V každom demokratickom a právnom štáte sloboda prejavu a sloboda tlače musia mať svoje nezastupiteľné miesto. Uvádza sa to v stanovisku predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej v mene celého súdu. Ústavný súd SR takisto vyjadril úprimnú sústrasť príbuzným, priateľom, známym a kolegom Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. ,,Smrť dvoch mladých ľudí je bezprecedentným činom, ktorý nesmie mať v našej spoločnosti miesto. Je nepredstaviteľné, že v dnešnej dobe sme svedkami takýchto skutkov," píše sa tiež v stanovisku.

Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú zavraždili v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači. Podľa zatiaľ dostupných informácií má ísť o úkladnú vraždu, Kuciaka zabili jedným výstrelom do hrude, Kušnírovú do hlavy. Obaja sú pravdepodobne mŕtvi od štvrtka, polícia na základe žiadosti matky jednej z obetí dom prehľadala v noci z nedele na pondelok. Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara vraždy pravdepodobne súvisia s prácou novinára.

Premiér Robert Fico prisľúbil milión eur každému, kto poskytne relevantnú informáciu o prípade. Podľa ďalších informácií by vraždy mohli súvisieť s talianskou mafiou operujúcou na východe Slovenska. Na druhý prípad vraždy novinára v EÚ za posledných päť mesiacov reagovali aj v zahraničí, tragédia sa dostala na titulky českých novín, ale informovali o nej aj iné médiá ako Reuters, AP, The Washington Post či New York Times. V moderných dejinách Slovenska je to prvá vražda novinára.