Dnes je utorok, 16.júl 2019, meniny má: Drahomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Marek Maďarič podáva demisiu: Neviem sa vyrovnať s tým, že za môjho pôsobenia bol zavraždený novinár

február 28, 2018 - 15:38
Minister kultúry Marek Maďarič podáva demisiu. Oznámil to dnes na tlačovej besede s témou: Dôležité politické oznámenie ministra kultúry.

„Každý normálny človek v štáte bol zasiahnutý a zhrozený z vraždy dvoch mladých ľudí. V pondelok policajný prezident vyslovil hypotézu, že vražda môže súvisieť s prácou novinára,“ uviedol Maďarič s tým, že jeho ako ministra kultúry vražda novinára stavia pred vážne otázky, ktoré sa týkajú médií i samotnej vraždy. ,,Neviem si predstaviť, že budem pokojne sedieť v kresle ministra," dodal. O demisii uvažoval od pondelka. Či o demisii uvažujú viacerí, Maďarič nevie. Demisia podľa neho nie je jeho kalkul, ktorý sa týka jeho politickej budúcnosti. ,,Pred dvoma rokmi by som si nemyslel, že podám demisiu. Neviem povedať, čo bude v budúcnosti. Neviem, ako sa bude vyvíjať situácia v Smere, v parlamente, vo vláde. Situácia je mimoriadne vážna," zdôraznil.

mm002.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Zdôraznil, že demisia je jeho osobné rozhodnutie

Minister sa totiž ľudsky  nevie stotožniť s tým, že bol zavraždený novinár. Ráno svoje rozhodnutie oznámil premiérovi Robertovi Ficovi a demisiu osobne doručí prezidentovi SR v pondelok. Podľa Maďariča predseda vlády po rozhovore zobral jeho rozhodnutie na vedomie. Zároveň zdôraznil, že nemieni suplovať úlohu vyšetrovateľov a novinárov v súvislosti s vraždou. Podľa neho však informácie o prieniku mafie na Slovensko treba čo najskôr vyšetriť.

Zostáva členom Smeru

Uplatní si svoj poslanecký mandát, pretože bol zvolený v roku 2016 za poslanca NR SR. V NR SR je náhradníčkou za Maďariča Mária Janíková, ktorá tak ako poslankyňa skončí. Po regionálnych voľbách v novembri 2017 sa Maďarič vzdal funkcie podpredsedu Smeru-SD a zostal radovým členom strany. „Chcem, aby na Slovensku bola strana Smer-SD. Moje pôsobenie ako poslanca bude primárne riadené mojím vedomím a svedomím,“ uviedol. Chce sa zapojiť do práce koaličného poslanca, ale dosť autonómne. „Dobré veci budem podporovať, ale nemám problém nedať hlas automaticky, alebo podporiť návrh opozície,“ dodal. Podľa neho, ak by sa aj dokázalo, že na niečom majú podiel aj členovia Smeru, neznamená to kolektívnu vinu. Odmieta paušálne obviňovanie Smeru.

mm001.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Nevie, kto ho nahradí

Bol by však rád, keby premiér jeho nástupcu s ním konzultoval. Maďariča teší, že za jeho pôsobenia nedošlo k obmedzeniu slobody médií. „Osobne som s médiami nepestoval nadštandardné vzťahy, ale ani nepriateľské,“ konštatoval s tým, že pripomenul jeho úsilie o verejnoprávnosť médií. Priznal však, že verbálne atakovanie médií neprispelo vzťahom medzi politikmi a médiami.

Maďarič sa odmietol vyjadrovať k zotrvaniu ministra vnútra Roberta Kaliňáka vo funkcii. „Vôbec sa mi nechce dnes zabŕdať do tém kolegov vo vláde,“ povedal. Tvrdí, že sa nechce dostať do polohy, v ktorej by hovoril, kto vraždu vyšetrovať má alebo nemá. Minister si nemyslí, že ako radový člen Smeru má oprávnenie na základe medializovaných informácií robiť nejaké uzávery k straníckym kolegom.

Odstupujúci minister tiež uviedol, že premiérovi by nikdy takú mediálnu radu, aby priniesol na tlačovú besedu milión eur, nedal.

mm003.jpg

Foto: 
Ramon Leško