Dnes je nedeľa, 16.jún 2019, meniny má: Blanka, Bianka
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Bohumila Tauchmannová Záborská: Som žena. A to môže býť výhoda

marec 01, 2018 - 12:05
„Chcem byť užitočná krajine a ľuďom, ktorí v nej žijú,“ hovorí kandidátka na prezidentku Slovenskej republiky BOHUMILA TAUCHMANNOVÁ ZÁBORSKÁ. My sme chceli vedieť, čo ju k tomuto závažnému kroku viedlo a ako vyzerá jej profesionálny aj súkromný život.

Stretli sme sa na veľtrhu cestovného ruchu, na konferencii, ktorú ste organizovali. Dokázali ste pozvať špičkových manažérov a dať im priestor prednášať. Spomínate si vy na svoje manažérske a podnikateľské začiatky? V čom teraz podnikáte?

Rada si spomínam na obdobie po nežnej revolúcii, keď sa mnohí, tak ako my s manželom s nadšením pustili podnikania. Pre mňa to boli vzrušujúce časy nabité adrenalínom z neznáma a čarom mnohých možností. Bolo to obdobie radosti zo slobody a plnenia túžob robiť to, čo ma baví. Keďže sme mali malé deti, v prvých rokoch som len pomáhala manželovi a neskôr som si založila miniatúrnu realitnú kanceláriu, lebo obhliadky nehnuteľností a stretnutia s klientmi sa dali skĺbiť s potrebami domácnosti. Z podnikateľských plánov, ktoré zostali len v zamýšľanej rovine, si spomínam na svoju ambíciu realizovať sa ako módna návrhárka, keďže som si počas socializmu módne veci sama navrhla, zhotovila strih a ušila. Od tejto cesty ma odradilo to, že aj keď som predstavy jednotlivých modelov oblečenia vedela zhmotniť do strihov a následne ušiť, nedokázala som ich profesionálne nakresliť, ako majú vyzerať. Prácu, v ktorej som sa našla a neustále ma baví, lebo v nej objavujem stále nový priestor, robím už temer dvadsať rokov. Jednoducho povedané, venujem sa vzdelávaniu odbornej verejnosti formou konferencií zameraných na rôzne oblasti hospodárstva a posledných desať rokov aj vzdelávaniu občianskej verejnosti prostredníctvom národných projektov, čo sa stalo aj mojou srdcovou záležitosťou a poslaním.

V minulých dňoch ste ohlásili svoju kandidatúru na hlavu štátu. Kedy vo vás dozrelo toto závažné rozhodnutie? Ako na to reagoval váš manžel, deti, blízke okolie?

Toto rozhodnutie dozrievalo vo mne postupne. Keď sa zamyslím nad vašou otázkou, korene tohto rozhodnutia siahajú do čias pred osemnástimi rokmi, keď som začala realizovať projekty spoločenskej zodpovednosti. Ich zmyslom je upozorňovať na oblasti, ktoré treba v spoločnosti zlepšiť a ich výsledkom je, že ich dokážeme spoločne, zmenou nášho správania aj uskutočniť. Prvým krokom vedúcim k rozhodnutiu kandidovať za prezidentku Slovenskej republiky bola moja vnútorná potreba meniť veci k lepšiemu. Z potreby meniť veci k lepšiemu sa vo mne vyvinulo poslanie budovať uvedomelú občiansku verejnosť. Vnímam to ako druhý krok vedúci k môjmu rozhodnutiu. Tretím krokom bolo zamyslenie sa, ako by som ešte intenzívnejšie mohla byť užitočná ľuďom a krajine, v ktorej žijem. Keďže som presvedčená, že je potrebné zmeniť morálku  našej spoločnosti a na základe toho zlepšiť život na Slovensku, práve takéto poslanie má v rukách prezident Slovenska. Rozhodnutie kandidovať za prezidentku Slovenskej republiky sa vo mne zrodilo cez vianočné sviatky 2016. Čo na to moja rodina? Ich prvá reakcia bolo zdesenie a uvedomenie si negatív s tým spojených. Teraz ma podporujú a pomáhajú mi a viem, že sa na nich môžem spoľahnúť. Sú mi oporou.

Nebojíte sa vstúpiť do mužského sveta? 

Nebojím, ale z takéhoto uhla pohľadu sa na tento môj krok nedívam. Som zvyknutá pohybovať sa v spoločnosti, kde býva vyšší počet mužov ako žien. Nikdy som nemala pocit, že by som ako žena mala v práci nevýhodu. Som presvedčená o tom, že keď máte čitateľný postoj, zdravé názory, ste zároveň dostatočne kreatívny, vybudujete si rešpekt v kolektíve nezávisle na veku či pohlaví. Znovu sa vrátim k téme prezident. Od jesene minulého roka som navštívila 20 miest Slovenska, kde sa rozprávam s ľuďmi, zbieram podpisy pod petíciu. Zisťujem, že práve to, že som žena, môže byť výhodou, lebo zažívam prevažne pozitívne reakcie na tému žena ako prezidentka. Ale spýtajte sa ma na jeseň, lebo budem poznať názory občanov ďalších 140 miest, ktoré mám v pláne navštíviť.

Pochádzate z Martina, v dátume narodenia máte dve, verím, šťastné deviatky. Ako sa vyvíjal váš život  z pohľadu ženy, ktorá poukazovala verejne na nedostatky a proklamovala, aj to stále robí, že si máme vážiť viac slovenské, ale aj viac seba a všetko, čo nás obklopuje? 

Aj keď sa nevyznám v numerológii, môžem o sebe povedať, že som šťastný človek. Byť otvorená, kritická, hovoriť, čo si myslím, robiť, čo pokladám za správne, pravdepodobne mám v mojej genetickej výbave po predkoch. Pochádzam z Martina a moje dievčenské meno je Záborská. Ale aj z maminej strany, ktorá je kopaničiarka, sa nájde veľa vlastností, ktoré mi pomáhajú, aby som vytrvala na ceste, ktorú pokladám za správnu. Aby som mohla poukazovať verejne na nedostatky, čo nie je naozaj ľahké, mi pomáhajú práve tie vlastnosti, ktorými, ako sa zvykne hovoriť, oplývajú práve ženy. Schopnosť spájať, spolupracovať, podeliť sa, hľadať nové cesty, vnášať nové pohľady, zachovávať tradície, vnášať emócie, hľadať harmóniu a držať sa zdravého rozumu.

Aká ste? Racionálny pohľad na život je spojený aj s kreativitou? Aké sú vaše záujmy, koníčky, čomu sa venujete vo voľnom čase? 

Tak toto je zložitá otázka aj keď má len dve slová. Spoznať, akí sme, je ťažké a niekedy vieme naozaj prekvapiť aj seba samého. Zvyknem o sebe hovoriť, že som kreatívny ekonóm, čo práve vystihuje vaše slová, že racionálny pohľad na život je spojený s kreativitou. Každú činnosť ktorú robím, robím s radosťou, teda aj práca je mojím koníčkom. Keďže mám málo voľného času, tak ho vypĺňam hlavne športom. Milujem zimné aj letné športy. Chodíme lyžovať, od dcéry som sa naučila snowboardovať, ale skúšam to aj na wakeboarde. V minulosti som na bežkách s mojou sestrou viackrát absolvovala prechod Veľkou Fatrou, čo doteraz považujem za môj najsilnejší športový zážitok. V lete trochu búcham do tenisovej či golfovej loptičky. Celú mladosť som prežila v horách na turistike, ale teraz mi zostal čas už len na prechádzky s naším psíkom. Milujem sa zapodievať aj rôznou remeselnou činnosťou. O tom, že ma baví šiť, som sa už zmienila. Moje najobľúbenejšie miesto, kde si oddýchnem, je Jasenská dolina pri Martine, kde má naša rodina malú chatku, v ktorej okrem elektriny nenájdete iné vymoženosti civilizácie. Odhŕňať sneh, alebo v lete chystať drevo a v zime ho prikladať do kachlí, zbierať bylinky a variť si z nich čaj, sú pre mňa balzamom na dušu.

ram_4850.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Kto je vašou blízkou dušou, osobou, s ktorou sa môžete porozprávať aj dôverne? Je niekto, kto stojí okrem manžela a deti vedľa vás a podporuje vás vo vašich zámeroch? V súkromnom aj profesionálnom živote?

Okrem môjho manžela a detí sú to moji rodičia a moja sestra. Zdá sa to neuveriteľné, ale aj keď mama má už viac ako deväťdesiat rokov a otec sa k nim úspešne blíži, ešte stále mi pomáhajú v domácnosti, na záhrade a najnovšie mi pomáhajú zbierať podpisy pod petíciu.
So sestrou si denne telefonujeme a často sa navštevujeme, alebo sa stretneme na pár dní v kúpeľoch. Ani neviem, že by sme sa niekedy spolu pohádali, alebo hnevali. Ale máme aj niekoľko rodinných priateľov a viem, že sa dá na nich vždy spoľahnúť a to je skvelý pocit. Toto isté môžem povedať aj o mojich spolupracovníkoch.

Vaša sestra, známa martinská kožná lekárka, sa venuje aj tomu, aby ste vyzerali krásne. Prezraďte, čo by ste odporúčali ženám, ktoré chcú pôsobiť dlho mladistvo a vitálne? 

Takú starostlivosť o udržanie si prirodzeného, ale mladistvého vzhľadu, akú si užívam u mojej sestry v ordinácii, by som dopriala všetkým ženám. Venuje sa mi systematicky viac desať rokov. Skúša na mne aj všetky novinky, ktoré si vybrala z nepreberného množstva skrášľovacích metód, takže sa smejem, že som jej pokusný králik. Ak je s výsledkom u mňa spokojná, aplikuje to aj u ostatných záujemcov. Uprednostňuje a vykonáva hlavne neinvazívne metódy, ktoré nemenia vzhľad, ale len udržujú a podčiarknu prirodzenú krásu. Ale vzhľad je len jedna zložka z nás, tá druhá a myslím si, že dosť podstatná, je to, čo z vás vyžaruje, aká energia, lebo ľudia vás vnímajú ako celok.

Môžete sa bližšie zmieniť o svojich projektoch – Kvalita z našich regiónov, Pýtajme si slovenské, Odpad je surovina a o ďalších vašich aktivitách?

Projekt „Kvalita z našich regiónov“ má za sebou deväť rokov úspešnej práce. Našou prioritou je vzdelávať občanov Slovenska, ako funguje ekonomika a ako sa všetci môžeme aktívne podieľať na zlepšovaní kvality života spoločnosti, ktorej sme súčasťou. Výsledkom tejto nepretržitej komunikácie so spotrebiteľom je viditeľná zmena spotrebiteľského správania občanov Slovenska v prospech kúpy domácich výrobkov. Snažíme sa povzbudiť nákupný patriotizmus. Toto sa podarilo a z témy, ktorú si málokto všímal, sa stala téma celospočenského významu a už viac ako 60% ľudí sa doma, v práci, medzi priateľmi rozpráva, prečo je dôležité nakupovať doma vypestované a vyrobené produkty. Do Národných dní „Pýtajme si slovenské“ sa pravidelne zapája viac ako milión spotrebiteľov. Cieľom týchto dní je nachádzať čoraz viac organizácií a nadšených ľudí, ktorí pochopia, že len vzájomnou spoluprácou a aktívnym prístupom dospejeme k zlepšeniu stavu spoločnosti. Projektom „Odpad je surovina“ sa snažíme dosiahnuť zmenu myslenia ľudí v oblasti vytvorenia správnych návykov a zaobchádzania s obalmi, nepotrebným použitým tovarom či odpadkami u spotrebiteľov v záujme ich ďalšieho využitia ako druhotnej suroviny.
Cieľom komunikačného a vzdelávacieho projektu „Remeslo má zlaté dno“ je prinavrátiť dôveru rodičov a detí k odbornému školstvu ako perspektívnemu vzdelávaniu, ktoré zabezpečí stabilné uplatnenie na trhu práce po skončení štúdia. Má napomôcť k zmene rozhodovania detí a ich rodičov pri výbere školy medzi všeobecným a odborným vzdelávaním a pozdvihnúť atraktivitu odborných profesií.

- - Inzercia - -