Dnes je streda, 24.apríl 2019, meniny má: Juraj
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zaujalo nás: Klnke tlieskal celý svet

marec 01, 2018 - 12:17
Detský folklórny súbor Klnka čaká tento rok oslava štyridsiatich rokov existencie. Súbor, preslávený doma i v zahraničí, už tri desaťročia vedie Ingrid Saňková, po jej boku pevne stojí manžel Peter. Lásku k folklóru prebral od manželky a spolu mu obetujú každú jednu chvíľu.

Klnka má za sebou pomerne náročný rok. Deti zvíťazili na festivale v Petrohrade a dostali pozvanie do Estónska, odkiaľ si priniesli veľa ocenení, vrátane špeciálnej ceny za choreografiu. No ešte predtým stihli vystúpenia v Ománe. Veľkolepé oslavy štyridsiateho jubilea v pravom slova zmysle prídu až v novembri, stretnú sa na nich bývalí i terajší Klnkári, ktorých je momentálne 110, vo vekovom rozpätí 4 až 18 rokov. „Dramaturgiu programu ešte nemáme celkom hotovú, ale už teraz vieme, že súčasťou budú tance z jednotlivých oblastí Slovenka a pridajú sa aj nejaké národné tance z iných krajín,“ ozrejmuje Ingrid.

Alergia na kufor

„Vlastne to nie je koníček, ale rovno kobyla,“ začína so smiechom rozprávať Peter. Jeho manželka Ingrid pracuje v Klnke ako pedagóg na plný úväzok. Je to jej srdcovka, ktorej podriadila nielen profesionálny, ale aj súkromný život. Peter je vedúci Orchestra ministerstva vnútra a manželke pomáha, koľko môže. Za uplynulých tridsať rokov precestovali manželia spolu so súborom celý svet, z každej cesty si prinášajú suveníry, ktoré zdobia priestory súboru v bratislavskom Dome kultúry Dúbravka. „S Klnkou sme navštívili presne 68 krajín, medzi nimi je Kanada, Borneo, Argentína, Peru, Malajzia, Mexiko, Kanárske ostrovy, Rusko, štáty Južnej Afriky... Minulý rok sme boli napríklad na troch zájazdoch. Tí, čo nevedia, čo je za tým práce, by nám možno závideli, no v skutočnosti sú to neustále vybavovačky, príprava, víza, poistenia, letenky a zháňanie peňazí,“ vyratúva Peter, ktorý má na starosti práve prípravu súboru na cesty do zahraničia. „Sme 36 rokov manželia a nikdy sme neboli na dovolenke s rodinou. Teraz nám to naše dospelé dcéry vyčítajú, hoci aj ony tancovali v Klnke. No zájazdy so súborom len ťažko možno považovať za rodinné dovolenky. Vtedy sa z rodiča stáva vedúci zájazdu, ktorý je na svoje deti ešte prísnejší, než na cudzie. To aby nemohla byť ani reč o protekcii,“ hovorí Peter. „Poviem vám pravdu,keď vidím kufor, vyhodia sa mi vyrážky na čele,“ dodáva so smiechom Ingrid...

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 08/2018!

- - Inzercia - -