Dnes je piatok, 26.apríl 2019, meniny má: Jaroslava
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Kristína Kövešová po vražde J. Kuciaka: Najhoršie sú vyhrážky od ľudí v oblekoch!

marec 11, 2018 - 14:39
,,Strach mi asi vyoperovali," hovorí markizácka reportérka Kristína Kövešová, ktorá prostredníctvom svojich investigatívnych reportáži odhalila viaceré šokujúce kauzy. Aj napriek množstvu vyhrážok či život ohrozujúcim situáciam vo svojej práci obetavo pokračuje naďalej. Ako hrozby vníma teraz, pár dní po tom, čo Slovenskom otriasla chladnokrvná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky? Dozviete sa z nášho rozhovoru!

Slovenskom otriasla hrozná správa o smrti Jána Kuciaka. Ako vnímate túto udalosť vy ako redaktorka, ktorá pracuje tiež na investigatívnych témach?

Ľudsky mi to je úprimne nesmierne ľúto. Vyhasli dva nevinné ľudské životy a rodičia Jána a Martiny namiesto ich svadby chystali pohreb. Je to obrovská tragédia a pozostalým môžem vysloviť len úprimnú sústrasť. Ako novinárka musím povedať, že to vnímam ako snahu nás umlčať, varovanie, či snahu nás zastrašiť, aby sme nerýpali do vecí, do ktorých nemáme. Osobne to nepríjmam a aj naďalej a ešte oveľa viac ako pred tým sa budem snažiť bojovať za spravodlivosť. Za Janka, ale aj za všetkých dobrých ľudí, ktorí na Slovensku žijú.

sered_drogy_vyroba.jpg

Foto: 
archiv K.K.

Vieme, že aj na Vás prednedávnom strieľali, našťastie sa nestalo nič, ale ak sa nad tým zamyslíme, mohlo to mať fatálne následky. Ako beriete tieto situácie? Zamýšľate sa nad tým, čo všetko sa mohlo stať?

S vyhrážkami sa stretávam pri svojej práci bežne. Azda najčastejšie sú keď naháňame kriminálnikov z ulice. Tí na nás útočia verbálne, vyhrážajú sa, ale nebránia sa aj fyzicky nás napadnúť či nám chcú rozbiť kameru. Nehnevám sa na nich, nakoľko je to reakcia na našu akciu, keď ich konfrontujem s kriminálnou činnosťou. Horšie je, a vtedy už volám políciu, keď niekto na nás vytiahne zbraň. Naposledy pri Trnave muž namiesto odpovedí na moje otázky, čo má spoločné s nelegálnymi psími zápasmi začal po nás strieľať so slovami, že si má nájde. Bolo mu vznesené obvinenie za nebezpečné vyhrážanie, uvidíme, ako to nakoniec dopadne. Najhoršie sú však vyhrážky od ľudí v oblekoch. Tí sa vám vyhrážajú, že vás zničia ako novinára, dávajú trestné oznámenia a snažia sa vás skompromitovať. Tu sú naozaj často vysoké hry plné manipulácie, s ktorých sa mi zdvíha žalúdok.

Ako ste spomínali počas nášho telefonátu, veľa ľudí sa Vás po tejto udalosti s Jánom pýta, či nemáte obavy o svoj život. Zaujíma to aj mňa.. Nemáte chuť vzdať sa svojej práce po tejto udalosti?

Posledné týždne som od viacerých ľudí dostala varovania, že ak narazím na skutočne veľkú rybu a niekomu prekazím dobrý biznis zmiznem alebo ma odstrelia. O dva týždne na to zavraždili Jana s Martinou. Tá správa ma zasiahla, že niečo také je na Slovensku možné. Naozaj som z toho ostala smutná či už ako človek, ale aj ako novinár. Verím, že nie len mňa, ale aj iných kolegov to však nezastrašilo a budeme ďalej bojovať za spravodlivosť. Viete, novinári často suplujú políciu. Odhaľujeme rôznu kriminálnu činnosť a kauzy, ktoré sa u nás dejú. Osobne môžem povedať, že pokiaľ si kompetentní nebudú plniť svoju prácu budem ako novinárka na to poukazovať .

sledovacka.jpg

Foto: 
archiv K.K.

V jednom z našich rozhovorov ste vraveli, že ste vďačná za to, že ste dostali príležitosť robiť krimi. Budete sa téme Janovej vraždy nejakým spôsobom venovať aj vy a budete sa snažiť prispieť k tomu, aby sa to vyriešilo?

Na tomto prípade robí viacero skvelých novinárov z rôznych médií. Som rada, že sa novinári spojili. Ani TV Markíza nie je výnimkou. Moji kolegovia zo spravodajstva na tejto téme intenzívne pracujú. Ak sa mi podarí získať akúkoľvek informáciu, o čo sa samozrejme snažím hneď im ju poskytujem.

sledovacka_v_aute.jpg

Foto: 
archiv K.K.

Myslíte, že sa po tejto udalosti veci "rozhýbu" a nastanú u nás nejaké zmeny?

Treba sa nevzdávať a bojovať za spravodlivosť. Musíme veriť v zázraky a snažiť sa Slovensko zmeniť k lepšiemu! Spoločne sa o to môžeme aspoň pokúsiť. Predsa nechceme žiť v krajine, kde sa vražia mladí ľudia.

zak_0980.jpg

Foto: 
archiv K.K.

- - Inzercia - -