Dnes je streda, 19.jún 2019, meniny má: Alfréd
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Mário Kuly Kollár: Cukrovka mi zmenila život k lepšiemu

marec 06, 2018 - 11:09
Varovný prst v podobe cukrovky, ktorú mu diagnostikovali presne pred rokom, urobil zo speváka MÁRIA KULYHO KOLLÁRA iného človeka. Sekol s alkoholom, cigaretami a aj sám si naordinoval viac spánku, zdravej stravy a oddychu s rodinou. A odvtedy si svoj nový život nevie vynachváliť.

Aj obligátna otázka zvykne dobre rozprúdiť debatu, tak to skúsme s ňou – ako sa máte?

(smiech) Celkom dobre, no keby ste sa spýtali ešte pred niekoľkými dňami, zastihli by ste ma nachladnutého, a to by bola moja odpoveď podstatne negatívnejšia. Chytila ma chrípková klasika, odniesli si to najmä priedušky a hrdlo, ešte sa stále dávam trochu dokopy, dosť ma to zmorilo.

Máte overené tipy, po ktorých sa vrátite späť do života a speváckej vitality?

Nič konkrétne, priebeh choroby je vždy iný, no napriek tomu sa snažím začínať najskôr dobrými babičkovskými radami, liečim sa cesnakom, čajíkmi... Po liekoch siahnem až v nevyhnutnom prípade.

Takto pred rokom sa o vašom zdraví veľa popísalo, diagnostikovali vám cukrovku. Čo sa za ten čas zmenilo?

Nezmenilo sa nič, pokračujem v liečbe a každé tri mesiace chodím na kontroly. Smerodajný bude práve tento prvý rok, keď sa zosumarizuje, či bola liečba dobre nastavená, či môžem naďalej takto fungovať, či treba ubrať, pridať... Čakajú ma rôzne odbery, je to proces, ktorý je pre človeka nudný, ale pre zdravie znamená veľmi veľa.

No subjektívne viete odhadnúť, či sa cítite dobre, alebo nie.

Niekedy tak a niekedy tak. Musím si sledovať cukor, nielen preto, aby som ho nemal vysoký, ale ani nízky. Keď mi jeho hladina veľmi padne, zvykne ma to totálne spomaliť. Vtedy neviem myslieť, artikulovať, nemám nápady, som ako slimák.

Teda pokračujete v životospráve nastavenej v zdravšom móde?

Naďalej sa snažím žiť zdravo, aby som mal dobré výsledky a svätý pokoj. Musím si dávať pozor na to, čo jem, kontrolovať potraviny, ktoré môžem, nemôžem. No a do toho žiadna cigareta, žiaden alkohol, žiadne výstrelky ako kedysi. A veľa spánku.

To síce vznešene znie, žiaden alkohol, cigarety... ale aká je konfrontácia v praxi, pri fungovaní s kapelou?

Odkedy mi diagnostikovali cukrovku, ani som si k alkoholu nelízol a nevyfajčil som ani jednu cigaretu. Je to tak, či mi veríte alebo nie.

Aj vaša rodina sa vo svojom každodennom fungovaní a najmä varení nastavila na tento nový systém?

Áno, manželke to dokonca vyhovuje, hneď povedala, že bude dobré aj pre ňu zdravo jesť, pre malého varíme normálne. A keď je u nás môj starší syn, varíme mu aj naďalej to, čo má rád. Rodina to rešpektuje, aj na rodinných oslavách sa snažia pripraviť aspoň jedno jedlo také, ktoré je vhodné pre diabetika. Podporujú ma a ja im za to ďakujem. 

No je bežné, aj keď sa človek akokoľvek snaží, raz za pár dní príde chvíľa, keď sa napriek odhodlaniu dá udržať v „norme“ a striedmosti veľmi ťažko.

(smiech) Presne tak. Raz za tri týždne príde taká šajba, to musím ocuclať niečo sladké, aj keby čo bolo! Áno, dám si čokoládu, ale siahnem po tej kvalitnejšej a zdravšej.

Desmod má na konte nový album, je zvykom, že s novým albumom prichádza aj séria koncertov, turné...

My už máme po turné. Tentoraz sme to urobili trochu inak. Vydali sme album, hneď sme ho celý zavesili na youtube, až potom sme ho oficiálne vydali. Následne sme k nemu urobili aj turné po Slovensku a Česku. Niektorí ľudia zo šoubiznisu nám vyčítali, že sme album ponúkli ľuďom zadarmo, predpovedali nám, že potom si ho nikto nebude kupovať, ale potvrdilo sa, že to nie je pravda...

Foto: René Miko

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 09/2018!

- - Inzercia - -