Dnes je štvrtok, 19.september 2019, meniny má: Konštantín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Návraty: Bola som bezdomovkyňa

marec 07, 2018 - 14:49
To, že som sa pouličný časopis Nota Bene rozhodla predávať práve na bratislavskej Hlavnej stanici, malo dva dôvody. Má tu totiž rajón Veronika, jedna z nemnohých žien medzi bratislavskými bezdomovcami a ja som si chcela vymeniť úlohu so ženou. A po druhé – zbabelo som dúfala, že v staničnej hale predsa len nebude až taká hrozná zima ako na ulici. Ani tam to však nebolo bohviečo...

Vonku je okolo nuly a v staničnej hale je odporný prievan. Už po chvíli si namiesto čelenky nasadím teplú sivú čiapku s brmbolcom, ktorá sa neskôr osvedčí ako vhodný maskovací prvok. No zatiaľ som iba pozorovateľ. Snažím sa hľadať v hale teplejšie miesta a sledujem Veroniku pri práci. Usiluje sa predať dve čísla časopisu Nota bene, ktoré jej zostali zo včerajška. Tvári sa pokorne, okoloidúcich oslovuje potichu a akoby bojazlivo, nepozerá sa im do očí. Vytrvalo prechádza krížom-krážom pomedzi skupinky postávajúcich ľudí, oslovuje cestujúcich, ktorí práve prišli z rýchlika. Jedni sa usmejú, iní poďakujú, ale nikto nič nekúpi.
„Prvé a posledné číslo býva vždy najhoršie,“ zvestuje mi po trištvrte hodine bezvýsledného úsilia. „Doobeda sa vždy predáva ťažšie, ale aj tak som už trochu nervózna.“ Možno ju štve, že sa nedarí práve dnes, keď som prišla aj ja.

Päť rokov na ulici

Päťdesiattriročná Veronika Kürthová je už päť rokov bezdomovkyňa. Po rozvode žila u svojej mamy, ale nevenovala pozornosť tomu, že tá dlhodobo neplatí nájomné. Keď mame ako neplatičke pohrozili exekúciou, rýchlo byt predala, kupec jej zabezpečil miesto v domove dôchodcov, ale Veronika s dcérou sa museli o seba postarať samy.
Pred troma rokmi sa Veronika s dcérou a jej partnerom nasťahovali do záhradného domčeka neďaleko Hlavnej stanice. Majiteľ o nich vie a nič nenamieta. Namiesto skiel sú v oknách igelity, ale dá sa tam kúriť, zohriať voda, variť. Raz týždenne sa chodia okúpať k sestričkám Matky Terezy, oblečenie dostávajú z charity. Veronika poberá 1 580 korún podpory a približne raz toľko si zarobí predajom Nota bene. Každý predajca kupuje časopisy vo výdajni a predáva ho za dvojnásobok. Rozdiel je jeho zárobkom. Mnohí bezdomovci si takto dokážu zarobiť na ubytovňu, iní aspoň na jedlo. No užitočné sú aj kontakty, ktoré získajú. Nejeden sa touto cestou dostal k pracovnej ponuke.

Prvý úspech

O trištvrte na jedenásť má Veronika ešte stále v ruke oba časopisy. Je polovica mesiaca a mnoho ľudí si už Nota bene kúpilo hneď, keď prišlo do predaja. Iní ho odmietajú pre cenu: toto zvláštne číslo vyšlo v spolupráci s partnerským českým časopisom Nový prostor, má viac strán a je k nemu pribalená aj pohľadnica, a predáva sa za päťdesiat korún, čo je o dvadsať viac ako inokedy. Napriek tomu sa rozhodnem skúsiť šťastie. Pripínam si Veronikin preukaz a vydám sa pred staničnú budovu.
Veronika si zatiaľ dáva cigaretu pri svojich známych, bezdomovcoch, ktorí tu viacmenej žijú a väčšina z nich je neustále opitá. „Poznáme sa, veď sme tu všetci skoro stále, a zo začiatku som sa s nimi aj delila o cigarety. Ale už nedám. Oni mi hovoria – tebe je dobre, ty si zarobíš. A ja im – veď sa neopíjajte a zarobte si aj vy! Ja si svoje peniaze poctivo odstojím!“
Veronika sa hnevá aj na bezdomovcov – predajcov Nota bene, ktorí tým slušným kazia meno a ľudia ich hádžu všetkých do jedného vreca. „Predával tu jeden kolega – v jednej ruke časopis, v druhej pohár s vínom, na pohľad opitý. Už má zákaz predávať, ale aj kvôli nemu som stratila zopár klientov.“
Kódex predajcu nepripúšťa prácu pod vplyvom alkoholu a drog, vyžaduje zdvorilé správanie, slušné a čisté oblečenie. Aj Veronika na to dbá. No posťažuje sa mi, vraj jej dcéra vytkla, že sa jej tá čiapka nehodí ku kabátu. Účelnosť však musí dostať prednosť pred vyberaným vkusom. Do práce sa treba poriadne teplo obliecť.
Myslím si, že som aj ja zvolila vhodnú kreáciu. Vyzerám zrejme dosť vierohodne, lebo dva kusy časopisu sa mi podarí predať za desať minút!..

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 09/2018!

- - Inzercia - -