Dnes je štvrtok, 21.marec 2019, meniny má: Blahoslav
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

MATURITA 2018: Vieme, čo všetko čaká maturantov!

marec 13, 2018 - 09:49
V utorok 13. marca 2018 sa na celom Slovensku začína týždeň písomných maturít. Na skúšku dospelosti sa v tomto školskom roku prihlásilo 43 541 žiakov, ktorí budú písať maturitné testy na 707 stredných školách. Maturantov čaká postupne slovenčina, cudzí jazyk, matematika a v prípade žiakov maďarskej a ukrajinskej národnosti aj ich materinský jazyk.

13. marec 

Celkovo 40 202 maturantov bude dnes, 13. marca písať externý test a slohovú prácu zo slovenského jazyka a literatúry. Z predmetu slovenský jazyk a slovenská literatúra to isté čaká ich 1 840 rovesníkov zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským.

14. marec

V stredu 14. marca budú všetci maturanti písať externý test a slohovú prácu z vybraného povinného cudzieho jazyka na úrovni B1 alebo B2. Pre žiakov z bilingválnych stredných škôl, ktoré nemajú uzavretú medzinárodnú zmluvu, je v tomto čase určený externý test a slohová práca z druhého vyučovacieho jazyka na úrovni C1. Najčastejšie si maturanti vyberali anglický jazyk, z ktorého bude maturovať na všetkých troch úrovniach náročnosti 36 328 žiakov. V poradí záujmu nasleduje nemčina (3 397 žiakov) a ruština (870 žiakov). Francúzštinu si vybralo 33 maturantov, španielčinu 13 a najmenej žiakov už tradične bude maturovať z talianskeho jazyka – traja.

15. marec

Nasledujúci deň, vo štvrtok 15. marca, čaká 6 143 maturantov, ktorí sa prihlásili na maturitu z matematiky, externý test z tohto predmetu.

16. marec

Maturitný týždeň uzavrie v piatok 16. marca test a slohová práca z vyučovacieho jazyka (maďarského a ukrajinského) pre žiakov škôl týchto národnostných menšín. V prípade maďarského jazyka a literatúry ich bude písať 1 833 žiakov, ukrajinský jazyk a literatúra čaká 21 maturantov.

Témy budú vyhlásené v rádiu Slovensko

Témy písomnej formy internej časti maturitnej skúšky (slohovej práce) z vyučovacích jazykov budú opäť vyžrebované a vyhlásené prostredníctvom živého vysielania v RTVS – v Rádiu Slovensko (v utorok a piatok o 12.20 hod., v utorok za účasti ministerky školstva Martiny Lubyovej) a zverejnené na internetových stránkach Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (www.minedu.sk), Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (www.nucem.sk), CVTI SR - školských výpočtových stredísk (www.svs.edu.skmaturita.svsbb.sk). Zadania slohových prác z cudzích jazykov budú po vyžrebovaní zverejnené len prostredníctvom uvedených internetových stránok. 

Žiaci certifikačných stredných škôl si mohli opäť zvoliť absolvovanie maturitných testov z vyučovacích jazykov a matematiky elektronickou formou pomocou počítača. Týka sa to maturity zo slovenské jazyka a literatúry, slovenského jazyka a slovenskej literatúry a matematiky. Na elektronickú maturitu sa k dnešnému dňu prihlásilo vyše 2 100 žiakov zo 101 škôl.

Výsledky testov

Výsledky riadneho termínu externej časti maturitnej skúšky si všetky školy môžu prevziať 2. mája 2018 elektronickou formou. Výsledky žiakov v papierovej forme budú školám doručené v dňoch 3. – 4. mája 2018.

Náhradný termín

Náhradný termín písomných maturít, ktorý je určený pre žiakov, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu zúčastniť na riadnom termíne, je naplánovaný na 10. – 13. apríla 2018. Opravný termín písomných maturít sa uskutoční od 4. do 7. septembra 2018.

CHARAKTERISTIKA TESTOV

Slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra, ukrajinský jazyk a literatúra a slovenský jazyk a slovenská literatúra 
Trvanie EČ MS: 100 minút
Formát úloh: 40 úloh s výberom odpovede, 24 úloh s krátkou odpoveďou
Trvanie PFIČ MS: 150 minút
Formát úloh: 1 úloha s dlhou odpoveďou (štyri témy s určenou žánrovou formou, z ktorých si žiak vyberie a vypracuje iba jednu)

Anglický jazyk (AJB1), francúzsky jazyk (FJB1), nemecký jazyk (NJB1), ruský jazyk, (RJB1), španielsky jazyk (SJB1) a taliansky jazyk (TJB1)
Obsahom a úrovňou náročnosti zodpovedá test EČ MS a zadanie PFIČ MS úrovni B1
Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky.
Základné informácie

Trvanie EČ MS: 100 minút
Formát úloh: 36 úloh s výberom odpovede, 24 úloh s krátkou odpoveďou
Trvanie PFIČ MS: 60 minút
Formát úloh: 1 úloha s dlhou odpoveďou
(jedno zadanie s určenou žánrovou formou)

 Anglický jazyk (AJB2), francúzsky jazyk (FJB2), nemecký jazyk (NJB2), ruský jazyk, (RJB2), španielsky jazyk (SJB2) a taliansky jazyk (TJB2)

Trvanie EČ MS: 120 minút
Formát úloh: 46 úloh s výberom odpovede, 34 úloh s krátkou odpoveďou
Trvanie PFIČ MS: 60 minút
Formát úloh: 1 úloha s dlhou odpoveďou (jedno zadanie s určenou žánrovou formou)

Anglický jazyk (AJC1), francúzsky jazyk (FJC1), nemecký jazyk (NJC1), ruský jazyk (RJC1), španielsky jazyk (SJC1) a taliansky jazyk (TJC1)

Trvanie EČ MS: 150 minút
Formát úloh: 64 úloh s výberom odpovede, 26 úloh s krátkou odpoveďou
Trvanie PFIČ MS: 90 minút
Formát úloh: 1 úloha s dlhou odpoveďou (jedno zadanie s určenou žánrovou formou, ktorého súčasťou môžu byť aj obrázky, tabuľky, grafy alebo doplnkový sprievodný text).

Matematika

Trvanie EČ MS: 150 minút
Formát úloh: 20 úloh s krátkou odpoveďou, 10 úloh s výberom odpovede

Zdroj: Minedu, NÚCEM

Foto: SITA

- - Inzercia - -