Dnes je streda, 24.apríl 2019, meniny má: Juraj
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Vieme koho naozaj miloval originál James Bond!

marec 13, 2018 - 11:35
Dvojitý agent z druhej svetovej vojny Duško Popov a jeho milenka, krásna, no zabudnutá francúzska herečka Simone Simon, boli skutočnými ľuďmi z mäsa a kostí, ktorí inšpirovali spisovateľa Iana Fleminga k vytvoreniu dnes už kultovej postavy agenta 007.

Ich láska sa odohrávala na pozadí kľúčových udalostí druhej svetovej vojny a dá sa povedať, že ich vzťah tiež prispel svojím dielom k definitívnej porážke nacizmu.

simone_simon.jpg

Simone Simon
Simone Simon
Foto: 
profimedia

Za strohými historickými faktmi sa často ukrývajú priam nečakané súvislosti a veľké dejinné predely sú niekedy len súhrou náhod a schopností talentovaných osobností. Tak to bolo aj v prípade Duška Popova, geniálného playboya a jeho femme fatale Simone. A hoci ich tváre zatienili také hviezdy ako Sean Connery, Pierce Brosnan, Daniel Craig či Ursula Andress, ten príbeh, ktorý nás už celé generácie fascinuje a vzrušuje, bol ich.

Príslušník „zlatej“ mládeže

Duško sa narodil v Titeli (dnešné Srbsko), do mimoriadne bohatej a zámožnej rodiny, ktorá patrila k miestnej high society už od 18. storočia. Krátko po jeho narodení sa presťahovali do Dubrovníka, kde vyrástol obklopený maximálnym luxusom. Fakt, že si nikdy nič nemusel odopierať a bol zvyknutý, že kdekoľvek sa objavil, bol stredobodom pozornosti, prispeli k jeho sebavedomiu, posilnenému aj príťažlivým zovňajškom, úžasným sexepílom a nadpriemernou inteligenciou.

popov01.jpg

Duško Popov
Duško Popov
Foto: 
Archív

Právnické vzdelanie získal na Freiburskej univerzite v Nemecku. Tu sa spriatelil s mnohými vysoko postavenými Nemcami, predovšetkým s Johannom Jebsenom, ktorý podobne ako on pochádzal z veľmi zámožnej rodiny. Spojili ich nielen spoločné záujmy, ale neskôr aj politické presvedčenie. Po nástupe Hitlera k moci sa obaja stali zarytými nepriateľmi nacizmu. Samozrejme, tajne. Johann ako rodený Nemec musel vstúpiť do armády a stať sa vysokým dôstojníkom. Vymysleli geniálny plán, ako bojovať proti nenávidenému režimu. Obaja vstúpili do služieb nemeckej vojenskej spravodajskej služby Abwehru, o čom však informovali aj britskú spravodajskú službu. Popov sa tak stal dvojitým agentom s krycím menom Scoot a úzko spolupracoval s Jebsenom, ktorého neskôr nacisti odhalili a skončil na popravisku. Nad Popovom však žiarila hviezda šťasteny.

Na začiatku štyridsiatych rokov ho Abwerh vyslal do USA, kde mal za úlohu založiť nemeckú špionážnu sieť. A práve tu stretol ženu, do ktorej sa zamiloval a ktorá stála po jeho boku v tých najrozhodujúcejších chvíľach.

Krásna Francúzka

Dátum a miesto narodenia Simone dodnes zostávajú tajomstvom, tak ako je záhadou obostrený celý život tejto ženy. Počas života s Duškom zažiarila ako kométa a po rozchode s ním zhasla.

Krátko po jej narodení otec opustil rodinu, a tak vyrastala len s matkou, okrem iného žili aj na Madagaskare. Simone vyrástla v skromných podmienkach, no mala v sebe úžasnú iskru a životaschopnosť. V Paríži na začiatku tridsiatych rokov zažiarila ako modelka, neskôr ako návrhárka kostýmov pre muzikály a opery.

V hereckom prostredí sa stretla s významným režisérom, ruským emigrantom Viktorom Turžanským, ktorého zaujala krásou a akýmsi nedefinovateľným šarmom. Obsadil ju do hlavnej úlohy vo filme Čierne oči, ktorá ju priam katapultovala medzi európske hviezdy. Ktovie, ako by sa bola ďalej odvíjala jej kariéra, keby do toho neprišla druhá svetová vojna. Keď Nemci obsadili Paríž, ako vášnivá odporkyňa nacizmu opustila Francúzsko a vybrala sa do Hollywoodu, kde nakrútila osem filmov. Zaujala najmä v snímke Mačací ľudia, kde fascinovala divákov nielen krásou a talentom, ale aj temnou erotickou príťažlivosťou. Samozrejme, že neunikla pozornosti známeho sukničkára Duška Popova.

Láska a vojna

Títo dvaja cudzinci sa stretli na americkej pôde začiatkom štyridsiatych rokov a okamžite medzi nimi preskočila iskra. Spájala ich nielen silná telesná príťažlivosť, ale aj názorové postoje k udalostiam na svetovej politickej scéne. Nevieme, do akej miery bola Simone zasvätená do tajného poslania svojho milenca, no isté je, že ho všemožne podporovala. Je dokázateľné, že Popov mal počas svojej americkej misie problémy s prísunom peňazí z Európy, a ona ho štedro podporovala. Tieto podrobnosti vyšli najavo až nedávno, keď britské tajné služby mohli päťdesiat rokov po vojne odtajniť dokumenty, týkajúce sa jeho osoby. Obsahovali naozaj veľmi prekvapujúce údaje.

Okrem iného aj to, že Popov mal informácie o pripravovanom útoku Japoncov na prístav a základňu Pearl Harbor. Získal ich od samotných Nemcov, spojencov Japonska. Konkrétne disponoval detailným prieskumom obrany americkej základne Pearl Harbor na havajskom ostrove Oahu, ktorý vypracovali Nemci a Japonci.

Popov okamžite informoval FBI a osobne aj šéfa J. E. Hoovera, no ten z akéhosi dodnes neobjasneného dôvodu buď neposunul tieto informácie svojim nadriadeným, alebo ak áno, tí sa rozhodli ignorovať záujem nacistov o americkú tichomorskú základňu.
O dôvodoch sa zatiaľ len špekuluje. No konšpiračné teorie nadobúdajú čoraz reálnejšie kontúry.

Amerika, ktorá sa koncom tridsiatych rokov práve spamätávala z najhoršej hospodárskej krízy, bola silne protivojnovo naladená. Ľudia registrovali tragické udalosti na starom kontinente, ale túžili žiť v predstave, že ich sa to netýka. No Európou pochodoval Hitler a najmä Veľkej Británii bolo jasné, že bez Američanov ho neporazia. Problém bol, ako zmobilizovať národ, ktorý vôbec netúžil ísť bojovať. Útok na Pearl Harbor bol ideálnym argumentom, a tak existujú názory, že japonské bomby padli na nič netušiacu základňu aj s tajným požehnaním najvplyvnejších amerických hláv.

Tejto teórii nahráva aj fakt, že informácie Duška Popova boli jednoducho zmietnuté pod prah a verejnosť sa o nich dozvedela až dlhé desaťročia po vojne.

Agent 007

Genialita Duška Popova ešte raz ovplyvnila priebeh vojny. Možno sa hereckému umeniu podučil od svojej partnerky Simone, no určite za ňou v tomto remesle nijako nezaostával. Podarilo sa mu dokonale oklamať nemeckých veliteľov, dokonca aj samotného Hitlera, v tom, že spojenci sa nevylodia v Normandii, ale v Calais. Toto bol jeden z momentov, ktoré prispeli k víťazstvu nad fašizmom a Duško Popov v ňom údajne zohral dôležitú úlohu.

Genialita tohto zabudnutého špióna inšpirovala spisovateľa Iana Fleminga k napísaniu dnes už kultového diela. Dokonca aj známe kódové označenie 007 nevzniklo len tak v autorovej fantázii, ale má reálny základ.

Jeho pôvod treba hľadať v telefónnom čísle 26 – 007, ktoré patrilo Duškovmu strýkovi Milivojovi Popovovi v Belehrade. Agent mu volal vždy, keď potreboval radu. Budovu, kde Milivoj žil, využívali ešte v nedávnych rokoch ako sídlo veľvyslanectva USA v Srbsku. No ak by ste sa tam snažili dovolať, už sa vám to nepodarí.

Koniec slávy

Duško a Simone prežili bok po boku vojnové roky a nebezpečenstvo ich zbližovalo. Víťazstvo nad fašizmom ich paradoxne rozdelilo. Duško, o ktorého špionážne služby už nebol taký zájem, sa čoraz viac oddával svojim nerestiam a jeho najväčšou záľubou bol vraj sex v trojici, pre ktorý milujúca Simone nemala nijaké pochopenie.

Ich cesty sa definitívne rozišli. Dvojitý agent upadol do zabudnutia. Krátko po vojne, v ovzduší studenej vojny nik nemal záujem, aby vyšlo najavo, že poskytol informácie, ktoré mohli zabrániť tragédii na základni Pearl Harbor. Narušilo by to oficiálny imidž víťazov. Zomrel v roku 1981 vo veku 69 rokov. Netušil, že sa pár rokov po smrti stane doslova nesmrteľným, hoci nespoznaným.

Podobný osud postretol aj Simone. Po skončení vojny sa vrátila do Francúzska, no na niekdajšiu slávu nenadviazala. Už nikdy nezažiarila ani na filmovom plátne, ani po boku nijakého iného muža. Zomrela v roku 2005, slobodná, bezdetná, utápajúca sa v spomienkach na svojho neverného, no milovaného agenta 007.

- - Inzercia - -