Dnes je streda, 26.jún 2019, meniny má: Adriána
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Záhradky vo fľaši

marec 15, 2018 - 21:08
Vlastnú záhradku si môžete vytvoriť aj v byte – vo fľaši. V uzavretých nádobách sa rastlinkám dobre darí a zakrátko si tam vytvoria vlastnú mikroklímu. Je to však koníček pre ľudí, ktorí majú radi piplavú prácu, vyžadujúcu si veľkú trpezlivosť. Ale odmenou je krásny dekoratívny prvok v byte.

Prednosti záhradiek v nádobe

Väčšina izbových kvetín neznáša veľké výkyvy teploty, aj keď sa mnohé dokážu prispôsobiť i pomerne nízkym teplotám a aklimatizovať sa v podmienkach odlišných od tých prírodných. Ústredné kúrenie v bytoch síce zabezpečuje rovnomernú teplotu, ale podstatne znižuje vlhkosť vzduchu. V sklenej uzavretej nádobe sú však tepelné i vlhkostné straty oveľa menšie. Rastliny neohrozuje ani prievan z otvorených okien a dverí. V nádobe rastlinky i zemina neustále vyparujú vodu. Tá sa zráža na vnútorných stenách i na listoch rastlín a steká späť do substrátu. V uzavretej sklenej nádobe tak môžete oveľa ľahšie udržať vyššiu vlhkosť vzduchu, čo je práve pre celý rad izbových kvetín životnou nevyhnutnosťou, pretože väčšinou pochádzajú z tropických oblastí. Ak už raz záhradku vo fľaši vysadíte, nemusíte sa o ňu pár rokov starať. V uzavretom priestore sú rastliny chránené pred škodcami, škodlivými splodinami z ovzdušia a prachom. Musíte však použiť zdravé rastliny a bezchybný substrát.

zahradky_vo_flasi_-_005.jpg

Záhradky vo fľaši
Foto: 
Shutterstock

Vhodné nádoby

Použite nádoby z bezfarebného skla. Farebné sklo bráni prístupu svetla. Môžete použiť veľké sklenené fľaše, dózy, sklenené skrinky, sklenené gule, v ktorých sa zvykli chovať rybičky, nádoby s viečkami, ktoré sa kedysi používali v cukrárňach na cukríky, ale aj konzervové fľaše či staré akvárium alebo demižón. Pri výbere dbajte na to, aby mala nádoba hrdlo dosť široké, aby ste mohli dostať dnu rastlinky bez poškodenia listov či korienkov. Pamätajte, že nádoby treba uzatvoriť a akvárium prikryť sklenenou tabuľou. V otvorenej nádobe by rastliny príliš rástli a začali sa navzájom utláčať. A čo je dôležitejšie, len v uzavretej nádobe sa vytvorí mikroklíma a vodné pary sa môžu zrážať na rube skla a putovať naspäť do zeminy. Keďže príliš veľké kvapky by mohli poškodiť listy rastlín, občas viečka utrite. Pri fľašiach či demižónoch to nehrozí, pretože vyzrážaná voda steká po stenách dolu, nekvapká priamo na rastliny. Menšie kvetinky alebo neveľké kvetinové zostavy môžete pestovať v miske, ktorú priklopíte skleneným zvonom, podobným tým, ktoré sa kedysi používali pri nakličovaní semien. Môžete použiť aj sklené zvony z čias starých mám. Dôležité však je, aby dolný okraj zvonu dobre priliehal ku dnu misky. 

Výber rastlín

Do záhradky „vo fľaši“ vyberajte rastlinky, ktoré dobre znášajú vlhké ovzdušie, alebo, ktoré si vysokú vzdušnú vlhkosť priam vyžadujú. Aké rastlinky to sú, to vám poradia v špecializovaných predajniach. Mnoho izbových rastlín však pochádza z tropických oblastí, čiže potrebujú obyčajne vyššiu vlhkosť, než aká je v našich izbách. Vyberajte radšej zelené rastlinky bez kvetov. Kvitnúce rastliny v tomto uzavretom prostredí síce tiež vyzerajú pekne, ale keď kvety zvädnú, ťažko sa z nádoby vyberajú. Potom nielenže kazia dojem, ale môžu rastliny nakaziť plesňou.

Ako začať

Na vysadenie záhradky vo fľaši si pripravte náradie s dlhými rúčkami. Môžete si pomôcť aj sami. Na hrabanie použite starú vidličku ako lopatku lyžičku, staré drevené cievky od nití na pritláčanie zeminy ku koreňom, žiletku na prerezávanie. Rúčky tohto náradia „predĺžte“ paličkou či niekoľkými špajdľami, spojenie spevnite leukoplastom. Na uchopenie či vytiahnutie rastliniek vo fľaši použite pinzetu, ktorú si zhotovíte zo štipca na bielizeň. Na jeho horné konce nalepte tenké doštičky, pomôžu aj paličky od nanukov. Na nasypávanie zeminy a ostatných materiálov použite obyčajný papierový kornútok, dosiahnete ním aj to, že vnútorné steny nádoby ostanú čisté. Lievikom s gumenou hadicou zabránite tomu, aby ste pri zalievaní zmáčali steny vnútra, aj keď toto zariadenie budete potrebovať len v začiatkoch. Nádobu najskôr dobre vyčistite a vysušte. Na dno dajte 2 až 5 cm vysokú drenážnu vrstvu z riečneho piesku alebo drobných kamienkov. Rovnomerne ich rozhrňte. Potom nasypte 5 až 8 cm hrubú vrstvu zeminy, môžete ju premiešať s rašelinou. Hrúbku vrstiev prispôsobte veľkosti nádoby. Použite sterilizovanú zeminu, aby ste predišli tomu, že sa do nádoby dostane burina či škodcovia. Kompostová zemina nie je vhodná, pri papraďorastoch a machorastoch použite čistú rašelinu.

zahradky_vo_flasi_-_collage.jpg

Záhradky vo fľaši
Foto: 
Shutterstock

Sadenie rastlín

Použite mladé rastlinky, zaranžujte ich podľa farieb, listov, tvarov či veľkostí. Väčšie rastlinky umiestnite do stredu, menšie na okraje, alebo podľa veľkosti z jednej strany nádoby. Saďte najskôr na obvode, aby zemina nezašpinila steny ani listy rastlín. Každú rastlinku pred vysadením dôkladne prezrite, či nemá zárodky škodcov alebo chorobu. Rastlinku vyklopte z črepníka, odstráňte zeminu a zrolujte ju do kúska papiera, aby ľahko prekĺzla dovnútra. V nádobe papier pinzetou rozbaľte a vytiahnite. Rastlinku zasaďte do vopred vyhĺbenej jamky, pridržte pinzetou, lyžičkou prihrňte zeminu a cievkou či kolíkom pritlačte ku koreňom. Potom listy jemne postriekajte pomocou hadičky, aby ste spláchli nečistotu. Kompozíciu môžete doplniť kôrou či kameňmi. Nádobu nechajte niekoľko dní otvorenú, nech sa vyparí nadbytočná voda. Rastliny nehnojte, majú zostať malé.

- - Inzercia - -