Dnes je piatok, 19.apríl 2019, meniny má: Jela
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Stratila som chuť na sex

marec 17, 2018 - 18:47
Keď je reč o sexuálnych problémoch, väčšinou sa pozornosť venuje mužom. Televízne reklamy propagujú rôzne prípravky na vyriešenie „chlapských ťažkostí“ pri sexe a sú plné sloganov ako Mužom hneď a teraz. No, akosi sa zabúda na ženy. Aj nežné pohlavie však trápia sexuálne poruchy. Veľmi chúlostivým problémom je pre ženu strata libida – teda znížená „chuť“ na sex. Zažilo, alebo zažíva ju nemálo žien.

Odborníci tento problém definujú ako poruchu zníženej sexuálnej túžby. Je to funkčná sexuálna porucha, ktorá sa vyskytuje u žien, ale aj u mužov. Ide o zníženie „chuti“ na sex, o oslabenie sexuálnej vzrušivosti, o celkovo nízku túžbu po pohlavnom styku. „Niet hádam týždňa, aby som neriešila jeden či dva prípady. Často prídu aj obaja  partneri, manželia, že im to sexuálne neklape,“ hovorí Eva Heftyová, klinická psychologička z Nemocnice sv. Michala v Bratislave. Jej pacienti majú od 25 do 70 rokov, ba muži aj cez 80.

Aký vzťah, taký sex

„Platí, že iba v pätnástich percentách je príčinou genetika, teda ľudia sa narodia s oslabenou sexualitou,“ vraví odborníčka. Takéto prípady je možné liečiť liekmi. Až v osemdesiatichpiatich percentách je príčinou zníženej túžby po sexe spôsob partnerského spolužitia, presnejšie povedané „zádrhely“ v partnerskom súžití. Prečo partnerské spolužitie tak veľmi vplýva na telesnú lásku medzi mužom a ženou? „Do vzájomnej sexuality sa premieta celý spoločný život či chcete, alebo nie. Pohlavný život medzi partnermi  odzrkadľuje, ako funguje partnerský vzťah medzi mužom a ženou. V sexe sa odráža, ako spolu partneri komunikujú nielen o sexe, ale aj ako sa k sebe správajú celkovo,“ objasňuje psychologička. Pri neuspokojivom partnerskom spolužití lieky nepomôžu „nakopnúť“ u ženy, ale ani u muža zníženú chuť na sex. Pomôcť môžu terapeutické sedenia u psychoterapeuta-sexuológa.

Každý sme iný

Zabrzdiť ženu v sexuálnej túžbe môže aj rozdielna predstava a prístup partnerov k celkovej sexualite a ku konkrétnemu milostnému aktu. „Každý z dvojice má vždy inú potrebu frekvencie milovania, inú predstavu o spôsobe, čase či technike prebiehania sexu. Ak dvojice nerobia nič pre to, aby svoje odlišné postoje skĺbili, potom nastáva problém,“ vysvetľuje psychologička. Takéto páry v jej ambulancii hovoria: „Vo všetkom si rozumieme, len ten sex nie je taký, aký by sme chceli. Každý chce pri sexe niečo iné.“ Ako však upozorňuje, ak sa  dvaja ľudia majú radi, ak im ide o to, aby sa zbližovali, určite nájdu svoj spoločný spôsob milovania.

Objímajte sa nielen v spálni

V súčasnosti akoby „rýchla“ doba vytlačila z našich životov „obyčajné“ nežnosti, dotyky, keď si muž a žena prejavujú náklonnosť aj mimo samotného pohlavného aktu. „Ľudia dnes zužujú sexuálny život len na samotný pohlavný akt. A sex často berú len ako povinnú súčasť manželského, partnerského života. Takýto prístup je však začiatkom konca,“ upozorňuje psychologička. Zabúdame sa navzájom hladkať, objímať sa, hovoriť si pekné slovíčka aj mimo spálne. Neposkytujeme si „citovú blízkosť“. Absencia týchto vzájomných nežností môže spustiť vzájomnú odcudzenosť a viesť až k zníženej sexuálnej túžbe.

Ženy sa nepoznajú

Ďalšou príčinou „nechuti“ na sex je, že žena dobre nepozná samu seba. Svoju povahu a ani svoje telo. „Takáto žena nevie zdieľať vlastnú intimitu. Nevie, čo je pre ňu vzrušujúce, príjemné a naopak, čo ju znepokojuje, čo jej prekáža, či dokonca zraňuje alebo uráža pri sexe,“ upozorňuje doktorka Heftyová. Na prvý pohľad sa môže zdať, že tento problém sa týka len ženy. No, nie je to celkom tak. „Ak žena nenaberie odvahu prebádať, ako môže lepšie zažívať ,slastné chvíľky', potom sa to premietne do jej postoja k mužovi: – Chceš sa milovať, no dobre, tak ja to pre teba teda urobím, aj keď na sex nemám chuť. Takýto postoj však môže zničiť partnerský vzťah a narušiť spokojnosť oboch jedincov,“ vraví doktorka Heftyová.

Keď vyprchá očarenie

Podľa odborníčky, príčinou pohasnutého libida je aj nezvládnutie druhej – „triezvej“ fázy vzťahu. Ako uvádza, ľudia si najprv sex užívajú, lebo funguje aspekt novosti a vzájomného očarenia. Potom prichádza každodennosť, realita, ako keby „vytriezvenie“. Mnohé ženy túto druhú fázu nevedia spracovať a prijať. „Sú sklamané a dávajú to najavo vetami: ,Už ma nevzrušuješ, si iný. Nie si ku mne taký pozorný, taký milý.' Zabúdajú, že aj ony sa správajú inak ako počas zamilovanosti. Zo svojho sklamania a nespokojnosti vinia partnera,“ vraví psychologička.

Práca zabíja vášeň

Sexuálna oblasť nie je izolovaná od ostatného ľudského systému. Keď máme problémy v iných oblastiach nášho života, určite sa to prejaví aj v sexuálnom fungovaní. „Keď je žena unavená, naštvaná z práce, z domácich povinností, tak jej prvá reakcia na mužove slová: ,Chcem sa milovať', bude: ,Kašlem na teba. ' Žena nie je v tej chvíli nastavená na sex. To si musí predovšetkým uvedomiť ona sama a svojmu partnerovi to dať primerane najavo,“ vysvetľuje psychologička. A dodáva, že na to, aby mohli mať partneri úspešný sex, musia si ho vedieť zorganizovať, vytvoriť atmosféru.  Aj muž môže byť rozladený z práce. Obaja  si teda potrebujú oddýchnuť, odreagovať sa, a potom môžu zdieľať spolu dobrý sex.

Rada na záver

Ženy, svoj problém určite riešte u odborníkov. Znížená sexuálna túžba narúša váš partnerský vzťah a môže viesť až k rozchodom a rozvodom. „Váš sex by mal byť o tom, že si ho chcete spoločne užiť, že chcete mať spoločné zážitky, že chcete byť navzájom blízko s partnerom. Váš sexuálny život môže byť úspešný a spokojný len vtedy, keď sa tejto oblasti oddáte a venujete. Premáhaním a silou vôle sa nedokážeme vzrušiť  a ani úspešne sexovať,“ dodáva doktorka Heftyová.

- - Inzercia - -