Dnes je nedeľa, 18.august 2019, meniny má: Elena, Helena
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Adriana Sklenaříková: Na mužov mám šťastie

marec 28, 2018 - 12:16
Úspešná slovenská topmodelka ADRIANA SKLENAŘÍKOVÁ (46) má za sebou skvelú modelingovú kariéru, vo Francúzsku je úspešnou televíznou moderátorkou, objavila sa aj vo filme a najnovšie vydala na Slovensku knihu o zdravom životnom štýle, o tom, ako zostať v dobrej forme. Pôvodne študovala medicínu v Prahe, keď ju však objavila modelingová agentúra, rozhodla sa pre modeling. Ale, ako priznáva, tri roky štúdia medicíny jej v súčasnej práci pomáhajú.

Minulý týždeň ste pokrstili knižku „Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o tom, ako byť a zostať TOP“. Knižka už vyšla s veľkým úspechom vo Francúzsku. Veľmi dobre sa číta, ponúkate v nej aj mnohé zdravé recepty. Čo vás inšpirovalo napísať ju?

Informácie o zdraví som nasávala už v detstve. Mama je lekárka, dietologička, takže od detstva sme so sestrou boli ňou ovplyvnené. Napríklad na jarmoku som si nikdy nemohla kúpiť také tie farebné lízatká – cumlíky, pretože podľa mamy je tam priveľa farbív a konzervačných látok. Doteraz dúfam, že si raz možno ten „cumlík“ kúpim (smiech). Určite ma ovplyvnil aj modeling, pretože modelky si musia dávať pozor. Ale najväčším prelomom bola televízna relácia, ktorú vo Francúzsku moderujem. Volá sa „Výnimočné schopnosti ľudského tela“ a divákom veľmi populárnym a humorným spôsobom približuje, ako telo funguje, aké procesy v ňom prebiehajú, čoho by sa malo vyvarovať, ako zostať zdravý. Je skutočne veľmi obľúbená, pozerajú ju celé rodiny. Reláciu nakrúcam už šesť rokov. 

 

Ako ste sa k moderovaniu tejto relácie dostali? Cez kasting, alebo vás oslovili? 

Vo Francúzsku som moderovala už predtým niekoľko relácií, ale v súvislosti s touto tvorcov oslovilo aj to, že som študovala tri roky medicínu a že nejaké odborné poznatky mám. Na jednej strane konzultujeme so špecialistami i vedcami, na strane druhej to musíme podať skutočne zjednodušeným a populárnym spôsobom, aby to ľuďom niečo dalo. V každom prípade sa mi  medicína zišla (úsmev).

 

Vráťme sa ku knižke. Písali ste ju sama, alebo vám niekto pomáhal?

Podklady som si pripravovala sama dlhší čas. Vo finálnej fáze mi texty skontrolovala istá novinárka a zredigovala mi prípadné chyby. Predsa len, francúzština nie je môj rodný jazyk.

 

A ako dlho ste sa učili po francúzsky?

V podstate som sa neučila, nejako sa to na mňa „nalepilo“. Keď som odišla zo Slovenska a začala robiť modeling, tak som sa sústredila hlavne na angličtinu, bez nej by som bola vo svete zahynula (smiech). Naša angličtinárka na strednej škole bola zároveň aj naša triedna, takže k nám bola zhovievavá. Tým pádom sme z tohto jazyka až tak veľa nevedeli. V modelingu v podstate všetci hovoria po anglicky, s bývalým manželom sme sa rozprávali tiež po anglicky, nebol dôvod učiť sa nejaký nový jazyk. Ale život to zariadil inak a francúzština sa na mňa nejako prirodzene nalepila, čo som veľmi rada, lebo je to naozaj krásny jazyk.

Adriana Sklenařiková prekonala všetky celebrity

Zrejme máte vo francúzštine aj trochu cudzí prízvuk, napriek tomu moderujete v televízii. Zdá sa, že sa to ľuďom páči a že ten „závan inakosti“ je pre nich príťažlivý. Vnímate to takto?

Áno, hovoria mi, že je to príťažlivé. Aj mne niekedy, keď počujem americké či španielske herečky, ktoré hovoria po francúzsky s cudzím prízvukom, sa to zdá milé. Navyše, môj manžel je Armén, hoci od svojich desiatich rokov žil v Marseille. Tiež má prízvuk a je to veľmi šarmantné.

 

Knihou ste chceli inšpirovať ženy, aby mali rady samy seba, aby dbali o svoje zdravie i o svoj výzor. Sama však tvrdíte, že ste sa k zdravému životnému štýlu museli dopracovať, a že máte rada tie „nezdravé“ jedlá...

Treba dávať pozor, na to, čo jeme, ale nebyť v tom bigotní. Sama nemám veľmi rada ľudí, ktorí to preháňajú, nič netreba preháňať. Som veľký gurmán, keď som robila modeling, tak som si nemohla dovoliť všeličo zjesť. Dnes si doprajem, napríklad minule som zjedla tanier slaniny – nakoniec, aj v našej relácii som sa dozvedela, že slanina je zdravá. Tie občasné úniky, to je podľa mňa ok. Ale odtiaľ potiaľ. Človek by sa mal držať zdravej línie, dlhodobo ísť na tej „zdravej čiare“ – ale občas si určite môže dovoliť aj malé odbočenia. Lebo inak život nie je zábava – a mal by byť. Základom by mal byť však zdravý rozum. Sama, keď si listujem v časopisoch, a vidím, aké všetky možné diéty ponúkajú, často si protirečiace, tak si hovorím: jeden sa z toho môže zblázniť.

 

Spomínate s veľkou láskou na domáce jedlá vašej starkej... čo ste od nej mali rada najviac?

To sa nedá jednoznačne povedať, bolo toho viac. Spomínam na rezance s orechami, strúhankou, pirohy, ale aj na tlačenku či huspeninu. Milujem plnenú papriku s paradajkovou omáčkou, kôprovú omáčku, kyslé zemiaky, lúskovú polievku, ale aj knedle plnené údeným mäsom...

 

A čo vám mimo Slovenska v jedálničku chýba?

Kvasená kapusta, tatranky, halušky. Ale napríklad aj treska. Moja sestra (Natália žije tiež dlhodobo vo Francúzsku) si dokonca zohnala recept a tresku si robí sama. Mala som podobné nutkanie, kúpila som si súdok, že budem nakladať a kvasiť kapustu. Mám to ešte z domova, robili sme ju každú jeseň. No tam, kde žijem, je všade teplo, a tak to nejde dobre vykvasiť (smiech).

 

Blíži sa Veľká noc, dodržiavate aj v zahraničí naše zvyky?

Samozrejme, farbím vajíčka v cibuľových šupkách, potom ich maľujem. Keď som bola malá, vždy som na Veľkú noc netrpezlivo čakala, pretože to bol väčšinou čas, keď som mohla vymeniť pančuchy za podkolienky, čiže už sa blížilo teplé počasie...

 

adriana_sklenarikova_01.jpg

Adriana Sklenaříková
Foto: 
Milan Krupčík

Manžel je tiež oboznámený s našimi zvykmi, šibačka, oblievačka? Aj vás na Veľkonočný pondelok zvykne vyšibať?

Priblížila som mu naše zvyky, ale preňho sú na prvom mieste Vianoce. A ani sa neoblievame, ani nešibeme, sme už dospelí (smiech). Možno, keby sme mali potomka, bolo by to iné. 

Topmodelka Sklenaříková: Prvá svadobná foto!

Ako ste sa zoznámili?

V reštaurácii v Marrákeši, ktorú vlastní. Hoci, reštaurácia nie je presné slovo, je to nádhera v podobe indického paláca a hostia si okrem dobrého jedla vychutnajú aj vystúpenia brušných tanečníc či vrhačov ohňa. Poviem vám, precestovala som celý svet, a nič krajšie som nevidela. V každom prípade – šla som tam s Alainom Delonom a prestavili nás.

 

Čím vás zaujal?

Je veľmi šarmantný. A zábavný, má veľký zmysel pre humor. Väčšina z nás nikdy nepovie presne, čo si myslí, používame akúsi diplomaciu. On nie, povie, čo má na srdci a vždy mu to prejde (smiech).

 

Naučili ste ho po slovensky?

Snažila som sa, moc to nevyšlo. Ja som sa naučila trochu po arménsky, takže keď niekedy potrebujeme použiť taký ten „tajný jazyk“, hovoríme po arménsky.

 

Čo spolu radi robíte? Športujete?

Behávame spolu, aj keď ani jeden z nás predtým beh nemal rád. Máme psov, priviažeme si ich k pásu a psy nás tak trochu pri tom behu ťahajú (smiech). Behávame takmer každé ráno, šesť ráz do týždňa určite. Ja som predtým veľmi nešportovala, on robil box a potom nič. V minulosti veľmi veľa fajčil, tri krabičky cigariet denne. Potom prešiel na cigary, bol taký tuhý fajčiar, že aj v sprche bol s cigarou. Nezakazovala som mu nič, aj keď mi to smrdí, lebo ani ja som nebola rada, ak by mi niekto niečo zakazoval. On však prestal fajčiť a pribral dvadsať kíl. Pred našou svadbou sa zaťal, začal športovať, zdravo sa stravovať a tých dvadsať kg zhodil za dva mesiace. Ani som tomu neverila. No a dnes športujeme spolu.

 

Kto z vás doma je väčším kuchárom?

Manžel. Veľmi rád a veľmi dobre varí. Ja som sa vždy bála, že keď niečo navarím, tak to napríklad hosťom nebude chutiť. On má tú guráž aj pozvať hostí na vlastnoručne uvarené jedlo, aj vymýšľa nové jedlá. Ja mu v podstate len asistujem.

 

Ako s ním vychádza vaša rodina?

Aj mama aj sestra úplne super. On má naozaj takú osobnosť, ktorá nikoho nenechá ľahostajným. Jedine, čo mi je ľúto, že mama nehovorí po francúzsky. Pokiaľ neviete presne, čo ten druhý človek hovorí, nemôžete ho úplne spoznať. Ja síce prekladám, ale to už nie je ono.

Adriana Sklenaříková: Matkou už nebude!

Mali radšej vášho terajšieho manžela, či vášho bývalého, futbalistu Christiana Karembeu?

Nedá sa to takto vnímať. Mama ma rešpektuje. Videla ma šťastnú s bývalým manželom, vidí ma šťastnú s mojím terajším manželom. To, že som šťastná, je pre ňu najdôležitejšie.

 

S manželom finišujete pri stavbe hotela v Maroku. Čí to bol nápad?

Manžel je človek, ktorý vždy potrebuje niečo kreovať. Je veľmi aktívny. Keby som mala stihnúť to, čo on za deň, potrebovala by som tri roky. Hotel bol jeho víziou. Budeme ho otvárať v septembri, takže sú to teraz celkom dosť „fofry“.

 

Vyzeráte skvelo, zvyknete sa líčiť vždy pri každej príležitosti?

Keď som doma, tak určite nie. Ale ak niekam ideme, tak sa nalíčim už aspoň zo slušnosti k tým ostatným.

 

Keď veľa pracujete, nezvyknete sa najesť celý deň. Vydržíte potom?

Keby som sa cez deň veľa najedla, tak zaspím. Uspáva ma to, dokonca sa mi už aj stalo, že som zaspala (smiech). Čiže keď pracujem, na obed určite toho nezjem veľa.

 

Máte nejaký nesplnený sen?

Veľa som od života dostala, asi si už ani nemôžem až tak veľmi želať. Ale určite by som chcela rodinu, snáď sa podarí aj dieťatko. Stále sa o to snažíme.

- - Inzercia - -