Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Jarná nálada v záhradke

marec 28, 2018 - 14:58
Žlté narcisy či pestrofarebné tulipány sú symbolom jari, ale aj symbolom Veľkej noci. Dokážu vytvoriť tú pravú sviatočnú atmosféru a ich prítomnosť dáva neomylne na známosť, že jar už naozaj prichádza.

Skúsenejšie pestovateľky vedia, že cibuľoviny – tulipány, narcisy, modrice či šafrany – aby vykvitli v záhradke už marci, treba do pôdy sadiť v septembri až októbri. Takže v tomto čase treba urobiť v ich záhonoch trochu poriadok. Odstráňte nečistoty a napadané lístie a uvoľnite tak miesto pučiacim kvetom. Dosypte substrát na miestach, kde chýba. Na prázdne miesta vysaďte rastlinky nové.

Tieto kvety nás však môžu tešiť aj v byte či na balkóne. A v dnešnej dobe už nie je problém kúpiť ich predpestované v špecializovaných predajniach. Počas sviatkov je v takomto prípade dôležitejšia starostlivosť o ne a i správne aranžovanie. Ale nezabudnite, že by ste tulipány nemali sadiť k narcisom.

 

Pestrofarebné tulipány

pestrofarebne_tulipany.jpg

Pestrofarebné tulipány
Foto: 
Shutterstock

Tulipány nie sú až také náročné. Potrebujú dobre priepustnú, hlinitopiesočnatú pôdu s dostatkom živín a slnečné stanovište. Pravidelne ich zalievajte a každé dva týždne pohnojte viaczložkovým hnojivom. Aby vám kvety na tulipánoch vydržali čo najdlhšie, udržujte pôdu stále vlhkú. Ale pozor – premokrenú pôdu neznášajú. Keď odkvitnú, odlomte kvetné stopky, alebo aspoň semenníky, zabránite tak tvorbe semien. Ak pestujete tulipány v črepníku vonku, môžete ich postaviť na miesto chránené pred dažďom. Tak sa živiny z listov môžu zatiahnuť do cibule, ale prestaňte ich polievať. Ak listy zožltnú úplne, vyberte cibule z črepníka, očistite od zvyšku zeminy a uložte do hoblín či rašeliny. Potom ich na jeseň môžete vysadiť do záhrady a do črepníkov použite nové cibule. Tie kúpte vždy čerstvé, do nádob nepoužívajte cibule zo záhradky. Do jedného črepníka môžete zasadiť jednu odrodu, alebo tulipány v rôznych farbách.

 

Žltučké narcisy

zltucke_narcisy.jpg

Žltučké narcisy
Foto: 
Shutterstock

K najznámejším cibuľovinám patria práve narcisy. Pokiaľ ide o pestovanie, sú naozaj nenáročné. Vedia vykvitnúť už v polovici marca, skoré, poloskoré odrody začnú kvitnúť asi po desiatich dňoch, neskoré či veľmi neskoré odrody kvitnú až v polovici mája. Narcisy pochádzajú z horských oblastí, rastú najmä na slnečných lúkach a pastvinách. Ak chcete, aby vám záhony či črepníky svojimi kvitnúcimi kvetmi skrášľovali dlhšie, môžete skombinovať výsadbu viacerých odrôd, ktoré majú odlišné obdobie kvitnutia. Takto môžete dosiahnuť vykvitnutý záhon až počas šiestich týždňov. Keď narcisy odkvitnú, zrežte kvety a nechajte listy. Nemusíte sa ich zbavovať násilím, tvoria sa v nich totiž zásobné látky a po ukončení procesu odkvitnú samy. Aj po odkvitnutí pravidelne narcisy zalievajte. Po zatiahnutí rastlín môžete prázdne miesta vysadiť nenáročnými letničkami, ktoré už pravidelnú zálievku nevyžadujú. Na začiatku zimy prekryte narcisy čečinou, aby nezmrzli.

Pokiaľ chcete narcis v kvetináči, v byte či na balkóne, bude sa mu dariť rovnako dobre ako v záhone. Po odkvitnutí rovnako odrežte kvetnú stonku, prestaňte zalievať a nechajte listy uschnúť. Následne vyberte cibuľky z črepníka a uložte do pilín alebo rašeliny očistené od zeminy.

 

Sýtofarebné krókusy

sytofarebne_krokusy.jpg

Sýtofarebné krókusy
Foto: 
Shutterstock

Fialovo či sýtožlto kvitnúce krókusy (nazývané aj šafrany) sú prvými poslami jari. Mnohokrát sa predierajú na svet ešte cez poslednú snehovú prikrývku. Ak chcete, aby sa rozvinuli, doprajte im dostatok svetla a vlhko. Nedostatok vlahy spôsobí zasychanie kvetných pukov, prípadne ich nevykvitnutie. Na zimu je vhodné rastlinu prikryť zemou a raz za 4 roky presadiť. Pre krókusy je dôležitá nepriepustná a nepremokrená zem, pretože – ako všetky cibuľovité rastliny – sú na premokrenie citlivé.

Krókusy sa krásne vynímajú aj v črepníkoch či rôznych nádobách. Veľmi dobre kontrastujú s ťažkými kameninovými alebo lesklými keramickými nádobami. Ale „pristanú“ aj korytám či vedru. Nádoby však musia mať dostatočnú veľkosť a zabezpečený odtok otvorom na dne. Na dne by mala byť ešte aj drenážna vrstva, ktorá zabráni premokreniu substrátu v nádobe a následnému hnitiu cibuliek. Táto vrstva by mala predstavovať asi desať percent objemu nádoby. Nádobu substrátom neplňte úplne po okraj, zabezpečíte si tak možnosť dobrého zavlažovania rastliniek.

 

Niekoľko odtieňov modríc

niekolko_odtienov_modric.jpg

Niekoľko odtieňov modríc
Foto: 
Shutterstock

Modrice, neprehliadnuteľné strapce jemnučkých kvetov, by v predzáhradke či skalke nemali chýbať. Ako už názov napovedá, kvety majú modrú farbu rôznych odtieňov. Ale dajú sa kúpiť aj fialkové či biele. Modrice kvitnú medzi prvými, majú rady chlad. Keďže sú to nízke kvety, dobre sa aranžujú s tými vyššími – tulipánmi či narcismi. Spolu s nimi vytvárajú aj neopakovateľnú farebnú kombináciu. Navyše, modrice okolo seba šíria prenikavú, ale príjemnú vôňu. Modrice majú rady slnko i polotieň, kvalitný záhradnícky substrát, pravidelné zavlažovanie a už spomenutý chlad. Po odkvitnutí nechajte cibuľky zatiahnuť a rastlinu si ďalej nevšímajte. Nestrihajte jej listy, tie totiž vyživujú cibuľky. Rastliny samy zožltnú a odumrú do začiatku leta, ale ak chcete predísť tvorbe semien a vysileniu cibuľky, odkvitnuté kvety ostrihajte. Modrice zo zeme nevyberajte, najlepšie je im tam, kam sa rýľ či motyka nedostávajú. Ak ich pestujete v črepníkoch samostatne, veľmi dobre dotvárajú moderný interiér.

- - Inzercia - -