Dnes je pondelok, 22.júl 2019, meniny má: Magdaléna
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Veľkonočné pozdravy – len krásna história?

marec 30, 2018 - 08:16
Sviatky jari sú tu a k nim bezpochyby patrí aj posielanie veľkonočných pozdravov. Nie všetci uprednostňujú moderný spôsob komunikácie, posielanie esemesiek či mailov s veľkonočnou tematikou. Mnohí ľudia sa dodnes držia tradícií a svojim príbuzným a priateľom posielajú veľkonočné pohľadnice.

Veľkonočné pozdravy, prostredníctvom ktorých si ľudia navzájom prajú veselé veľkonočné sviatky, radostné prežitie sviatočných dní, ale aj bohatú šibačku či oblievačku, sa prostredníctvom pošty posielajú už neuveriteľných 140 rokov. Začali sa posielať o dvadsať rokov neskôr ako pozdravy k Vianociam. Nadviazalo sa na starý zvyk ďakovania za dary Zeleného štvrtka, ktoré si medzi sebou vymieňali príbuzní a priatelia a k nim pripájali ozdobné pozdravy. Z historických zdrojov sa dozvedáme, že veľkonočné sviatky sa slávili podobne ako Vianoce. Zdobili sa stromčeky, ale živé, rastúce v záhrade, alebo pred domom. Namiesto báboviek sa piekol baránok a iné cukrovinky. Ľudia sa na Zelený štvrtok navzájom obdarovávali. Bolo zaužívané, že sa bozkávali pod zelenými vetvičkami brezy.

Kolíska veľkonočných pohľadníc

Kde sa vlastne veľkonočné pohľadnice zrodili? Nikdy sa už pravdepodobne nedozvieme, kto vytvoril prvú veľkonočnú pohľadnicu, ako vyzerala, odkiaľ a komu bola poslaná. Jednotlivé veľkonočné pohľadnice sú známe z Ruska, z roku 1875.

Prvú veľkonočnú pohľadnicu v bývalom Rakúsko-Uhorsku namaľoval pravdepodobne Čech. Bol na nej cisár Franz Josef, ako kŕmi sliepky a krásky v krojoch mu ponúkajú vajíčka. Historici a rovnako aj zberatelia sa rozchádzajú v názoroch, kto začal s hromadným tlačením veľkonočných pohľadníc, či to bolo v Rusku, alebo v Nemecku. Nemci tlačili pre Rusov na zákazku veľké množstvo pohľadníc v ruštine, rovnako pre celú Európu, a to vždy v jazyku objednávateľa.

Prvé veľkonočné pohľadnice vo väčšej sérii však vydalo v roku 1886 Rusko. Nakladateľstvo, ktoré bolo pod patronátom cárovnej, vydalo asi 7 tisíc druhov umeleckých pohľadníc, ktoré patria medzi zberateľsky najžiadanejšie pohľadnice na svete. Historici však nemajú stále jasno v tom, či prvý nebol Američan Louis Prang. Bol to však Nemec „ako repa“ narodený vo Vroclave.

Tento slávny tlačiar však musel emigrovať do Ameriky, pretože sa v revolučných 40. rokoch 19. storočia zúčastnil niekoľkých protištátnych akcií so zbraňou v ruke. V Amerike sa stal kráľom farebnej tlače a ako prvý začal v obrovských nákladoch vydávať farebné pohľadnice, ktorými zaplavil Severnú a Južnú Ameriku. Potom sa rozšírili prakticky do celého sveta.

Pestrá mozaika motívov

Pôvodným motívom veľkonočných pohľadníc bolo vzkriesenie Ježiša Krista a jeho nanebovstúpenie. Bol to pozdrav na papieri s obrázkom Ježiša. Pozdrav je starodávny kresťanský zvyk starobylých východných a pravoslávnych cirkví. Odtiaľ sa tento zvyk rozšíril medzi rímskych katolíkov a protestantov.

Na slávnosti Zmŕtvychvstania Pána ľudia hovoria namiesto bežného pozdravu: „Kristus vstal z mŕtvych“. Odpovedajú: „Naozaj vstal z mŕtvych“. Katolícky orientované krajiny spočiatku uprednostňovali na pohľadniciach obrázky s rôznymi udalosťami z Nového zákona. Napríklad Posledná večera, modlitba v Getsemanskej záhrade, Ježiš ako pastier so svojimi ovečkami, alebo samotné zmŕtvychvstanie. Ďalšie námety veľkonočných pohľadníc sa orientovali podľa jednotlivých lokalít, v ktorých boli vydávané. Nemecko preferovalo najmä námety so zajacmi. Vo Francúzsku dominovali zdobené zvony a zvončeky. V Rusku to boli najmä ligotavé červené vajíčka. V Taliansku sa okrem spomínaných motívov začali na pohľadniciach objavovať dobre vyzerajúce dámy. Pre Portugalsko sú typické netradičné vzory v podobe veľrýb a morských panien.

Neskôr sa na veľkonočné pohľadnice dostali rôzne druhy zvierat, jarné kvety, anjeli, deti a motýle. V bývalom Sovietskom zväze či Albánsku sa na nich prezentovali pionieri. Od vzniku veľkonočných pohľadníc sa motívy výrazne nemenili. Základné motívy a symboly jarných sviatkov boli a sú kraslice, zelená tráva, zajace, kuriatka, jahniatka, jarné kvetiny, vyparádené dievčatá, niekedy aj v tradičných krojoch a pri ľudových zvykoch. Populárne boli pohľadnice s obrázkami Josefa Ladu, Mikuláša Aleša či Heleny Zmatlíkovej.

 

- - Inzercia - -