Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Čo robiť v prípade zhoršenia hemoroidov?

apríl 17, 2018 - 17:03
Nanešťastie, hemoroidy sú jedným z najfrekventovanejších ochorení, ktoré nás trápia. Ba dokonca, je náročné posúdiť, čo sa u ľudí vyskytuje častejšie: či obyčajné prechladnutie alebo práve hemoroidy.

Štatistika sa Vám nebude páčiť. Totiž, každý štvrtý človek na našej planéte má starosti spojené s liečbou tohto ochorenia. Väčšina z nás však rieši tento problém radšej samostatne, bez pomoci odborníkov. Obrovský počet kníh a množstvo rôznych informácií na internete s popisom všelijakých receptov domácej i ľudovej medicíny predstavujú pre mnohých ľudí, trápiacich sa s hemoroidmi, akúsi náhradu skúseností a odborných postupov lekárov, resp. proktológov. Avšak prax ukazuje, že skôr či neskôr sa na odborníka obráti každý, kto sa aspoň raz v živote stretol s týmto ochorením. V tejto súvislosti, lekári neustále opakujú: „účinnosť liečby priamo závisí od toho, ako včasne, resp. kedy sa pacient obráti na pomoc špecializovanej kliniky“. Metódy modernej medicíny umožňujú liečiť hemoroidy v ktoromkoľvek štádiu, ale závisí iba od Vás, či bude liečba bezbolestná a nízko-nákladová, alebo bolestivá a s veľkými výdavkami.

Takže, ako treba konať pri zhoršení hemoroidov? S touto otázkou sme sa obrátili na nášho špecialistu, MUDr. Karima Masalkhi, proktológa kliniky DoktorPRO Bratislava:Existuje niekoľko všeobecných rád / pokynov na eliminovanie bolesti i krvácania v prípade zhoršenia stavu ochorenia. Najprv sa musíme zamyslieť nad svojim jedálničkom. Mali by sme obmedziť konzumáciu korenistých, slaných a mastných jedál i alkoholu. Naša každodenná strava musí obsahovať zvýšené množstvo vlákniny, ktorú nájdeme v zelenine, ovocí či v otrubách atď. Je potrebné taktiež dodržiavať správny pitný režim. Vďaka diéte sa Vám podarí normalizovať stolicu, ktorá by mala byť pravidelná. Nesmie dochádzať k zápche alebo k hnačke. Dbajte zároveň na zvýšenú hygienu análneho otvoru. Po návšteve toalety ho pravidelne vymývajte. Pre odstránenie kŕču zvierača si môžete na 10 – 15 minút ľahnúť do teplej (ale nie horúcej!) vody. Ak ste náchylní k hemoroidom, mali by ste vylúčiť návštevu horúcich kúpeľov, resp. parného kúpeľa. Pri zhoršení stavu ochorenia sa neodporúča aktívne fyzické zaťaženie, dvíhanie ťažkých bremien alebo náročná fyzická práca. Ak nemáte možnosť obrátiť sa v tom okamihu na lekára, na zmiernenie bolesti i primárnych príznakov, akými sú krvácanie a zápal, je možné uplatniť aj medikamentóznu liečbu. Tieto jednoduché odporúčania Vám pomôžu eliminovať bolestivé záchvaty, ale ochorenia ako takého Vás nezbavia. Pamätajte si, že len včasná diagnostika, vyšetrenie a okamžitá liečba Vás uzdravia. Hemoroidy sú zákerným ochorením ešte aj z dôvodu, že sa pod ich príznakmi môže ukrývať malígny nádor čreva.

Väčšina pacientov, trpiacich hemoroidmi, spája liečbu choroby s povinným chirurgickým zákrokom. Možno preto odsúvajú návštevu u svojho lekára. Chceli by sme Vás preto vyviesť z tohto omylu! Chirurgická operácia hemoroidov je dávnou minulosťou! Kvalifikovaní odborníci z Medzinárodného medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava (0800-200-000) poskytujú liečbu hemoroidov BEZ OPERÁCIE a BEZ BOLESTI v ambulantných podmienkach. Tisíce pacientov po celom svete, ktorí absolvovali liečbu v sieti medzinárodných kliník DoktorPRO, sa dokázali vrátiť do normálneho života bez bolesti a strachu. Pre nich nepredstavuje tento slogan iba reklamu, ale garanciu skutočne plnohodnotného života.

- - Inzercia - -