Dnes je nedeľa, 16.jún 2019, meniny má: Blanka, Bianka
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Keď pohyb bolí

apríl 29, 2018 - 18:58
Zápal kĺbov môže byť len prechodnou nepríjemnosťou. Bolesť a opuch však často upozorňuje na závažné ochorenia. Spoznajte varovné príznaky a nechajte sa diagnostikovať, kým vám bolesť pohyb celkom neznechutí.

„Zápaly kĺbov sú veľmi rôznorodá skupina ochorení. Ich prejavy sú však spoločné. Je to bolestivosť kĺba pri pohybe, ale aj v pokoji, opuch kĺba a prípadne výpotok v kĺbe. Môže ísť o banalitu, keď je zápal prechodný, napríklad po fyzickom preťažení pri práci resp. športovaní. Ťažkosti prechádzajú po upokojení, prechodnom fyzickom šetrení v kombinácií s prikladaním studených obkladov,“ hovorí MUDr. František Farkaš, primár ortopédie v nemocnici Svet zdravia Michalovce. Pretrvávajúce príznaky však môžu signalizovať infekčnú artritídu, reumatoidnú artritídu alebo metabolickú artritídu.

Kedy vyhľadať lekára?
„Závažnejším prípadom je stav, kedy zápal vznikne spontánne, bez zjavnej príčinnej súvislosti. Tento zápal môže byť prvým príznakom reumatického ochorenia, alebo aj ochorenia iných orgánov, a samotný zápal kĺba je len sprievodným príznakom iného závažnejšieho stavu. V tomto prípade je určite nutné navštíviť lekára, zvlášť, ak ťažkosti trvajú dlhšie ako jeden, dva dni.
V staršom veku je najčastejšou príčinou zápalu kĺbov ich opotrebenie, čiže artróza, v mladšom veku je to najčastejšie príznak reumatického ochorenia,“ vysvetľuje ortopéd.

Viete že...?
Dna sa prejavuje silnou bolesťou kĺbov, často v palci na nohe.
Reumatoidná artritída sa môže objaviť aj u malých detí, príznakom sú opuchy kĺbov.
Psoriatická artritída sa spája s kožným ochorením psoriáza. Až tretine pacientov s psoriázou časom lekár diagnostikuje aj psoriatickú artritídu.
Chronické zápaly môžu poukazovať na prítomnosť nádorových ochorení alebo reumatického ochorenia v tele.

Viac sa dočítate v májovom čisle Zdravie rodiny, ktoré je práve teraz v predaji.

- - Inzercia - -