Dnes je piatok, 19.júl 2019, meniny má: Dušana
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Tyranky a vrahyne: Bloody Mary-Krvavá Mária

máj 10, 2018 - 10:50
Odstrčená dcéra, nemilovaná žena, zatrpknutá z nenaplneného materstva. Osud bol k tejto princeznej, staršej dcére anglického kráľa Henricha VIII. veľmi nemilosrdný. Kompenzovala si to tým, že keď sa dostala na trón, spustila lavínu krutých popráv a do histórie sa zapísala ako Bloody Mary – Mária Krvavá.

Keď prišla v roku 1516 na svet v kráľovskom paláci, zdalo sa, že má pred sebou nádherný život vznešenej princeznej. Všetko tomu nasvedčovalo. Pre svojich rodičov Henricha VIII. a Katarínu Aragónsku bola vytúženým dieťaťom, keďže predtým sa Kataríne narodilo niekoľko mŕtvych detí. Henrich rýchlo v sebe potlačil sklamanie, že je to „len“ dievča, hoci túžobne očakával syna a následníka trónu, a dal jej meno po svojej milovanej sestre Márii.
Malá princezná bola obklopená všemožným prepychom, starostlivosťou a láskou. Otec svoju nadanú dcéru rozmaznával a bol presvedčený, že mu jeho manželka, ku ktorej ho stále ešte viazali nežné city, porodí časom syna. Žiaľ, osud mal s anglickým kráľovstvom iné plány a ona sa nedobrovoľne stala ich obeťou...

Z princeznej slúžka

Katarína, o šesť rokov staršia od Henricha, mu pred očami doslova vädla. Jeho láska časom slabla, až sa od nej celkom odvrátil. Porodiť právoplatného dediča mu už nemohla, čo niesol veľmi ťažko, najmä potom, ako mu jeho milenka, dvorná dáma kráľovnej, porodila ľavobočka. Katarína veľkoryso prehliadala manželove nevery. Bola si istá, že žiadna ju nenahradí. Ona je predsa tou právoplatnou manželkou a rozvod v katolíckom svete u korunovaných hláv nepripadal do úvahy. Veľmi sa mýlila. Na dvore sa zjavila mladá, šarmantná dvorná dáma Anna Boleynová a kráľ k nej zahorel vášnivou láskou. Anna však bola nielen pôvabná, ale aj nesmierne inteligentná a ambiciózna. Nestačilo jej stať sa len milenkou, ona chcela byť manželkou a samozrejme kráľovnou. To však nebolo možné, pokiaľ Katarína žila, keďže rozvod rezolútne odmietala. Henrich bol však zvyknutý dosiahnuť všetko, čo chcel. Aby sa mohol s Annou oženiť, využil myšlienky Martina Luthera, ktoré sa v tom čase šírili Európou, odmietol autoritu pápeža, vyhlásil na Britských ostrovoch novú anglikánsku cirkev a sám sa ustanovil za jej hlavu. Manželstvo s Katarínou vyhlásil za neprávoplatné, ich dcéru Máriu za nelegitímnu a oženil sa s Annou.

Otec, kráľ Henrich VIII., ju prehlásil za nelegitímnu

Annin triumf však nebol dokonalý. Poddaní ju doslova nenávideli. V ich očiach bola právoplatnou kráľovnou stále Katarína. Navyše nesplnila ani očakávanie kráľa. V roku 1533 mu porodila ďalšiu dcéru, princeznú Alžbetu. Henricha to síce mrzelo, ale jeho láska k Anne bola stále vrúcna a splnil by jej všetko, čo jej videl na očiach. Ona to riadne zneužívala. Keďže nemala dosah na Katarínu, zlosť si vŕšila na jej dcére Márii, ktorú sa snažila ponižovať na každom kroku. Nestačilo jej, že ju zbavili kráľovského titulu a správali sa k nej ako k nemanželskej. Zašla až tak ďaleko, že si ju vyžiadala na dvor k pomocnému personálu, ktorý mal na starosti jej vlastnú dcéru Alžbetu. Z Márie sa tak stala o trochu lepšia slúžka, v službách svojej nevlastnej sestry. Aby utrpenie dospievajúceho dievčaťa bolo ešte väčšie, Anna jej nedovolila stretávať sa s matkou. V Márii sa smútok čoraz viac menil na zatrpknutosť. Čoraz väčšmi sa upínala ku katolíckej viere. Samozrejme, tajne, keďže bola v Anglicku pod trestom smrti zakázaná. Ona v nej však videla posledné puto, ktoré ju viazalo k milovanej, odlúčenej matke. Netušila, že raz sa tá viera stane v jej rukách smrtiacou zbraňou.

Matka Katarína Aragónska sa s rozvodom nikdy nezmierila

catherine_aragon.jpg

Foto: 
wikipedia

Božie mlyny zasiahli aj v tomto príbehu. Ani Anna nedokázala porodiť Henrichovi syna, a ten ju na základe vykonštruovaných obvinení poslal na popravisko. Následníka trónu, princa Eduarda priviedla na svet až Henrichova tretia manželka Jana Seymurová. Po jej smrti sa kráľ oženil ešte trikrát, ale to už v Máriinom príbehu nehralo podstatnú úlohu.

Alžbeta, jej nevlastná sestra a nástupkyňa na tróne, sa stala jednou z najväčích panovníčok Veľkej Británie

darnley_stage_3.jpg

Foto: 
wikipedia

Dieťa na popravisku

Čas šiel a neúprosne rátal aj dni Henricha VIII. Ten naposledy vydýchol v roku 1547 a na trón zasadol jeho len deväťročný syn Eduard VI. Umrel mladý, po siedmich rokoch panovania, a Anglicko stálo pred problémom nástupníctva. Boli tu jeho dve sestry. Mária a Alžbeta. Nárok na trón mala samozrejme staršia Mária, no dvor sa jej obával. Všetci vedeli, že je zarytou katolíčkou a bude sa snažiť Anglicko opäť prinavrátiť Rímu, s čím veľmoži nesúhlasili. Využili teda to, že ju svojho času kráľ prehlásil za nelegitímnu a ponúkli trón len trinásťročnej Jane Greyovej, v ktorej žilách tiež kolovala tudorovská krv. Malé, útle dievčatko netušilo, o čo sa hrá. Korunu na hlave si udržala len deväť dní. Presne toľko trvalo Márii zohnať vojsko, ktoré jej poskytli tajní katolíci v protestantskej krajine. Nechala sa korunovať a dievčatko, v ktorom videla nebezpečnú rivalku a navyše protestantku, bez milosti poslala na popravisko. Rovnako chcela naložiť aj so svojou nevlastnou sestrou Alžbetou, tá sa jej však zázrakom vyšmykla z rúk. 

Začala sa krvavá vláda nemilosrdnej kráľovnej.

Zúfalá Mária

Korunovali ju vo veku tridsaťsedem rokov. Na tie časy už nebola mladá. Navyše nebola nijaká krásavica. Šľachovitá tvár bola poznačená utrpením, ktoré zmylo z jej čŕt posledné zvyšky pôvabu. No stále túžila vydať sa a porodiť dediča trónu, aby zabránila protestantke Alžbete ujať sa vlády. Voľba padla na španielskeho princa Filipa, syna cisára Karola V. Videla v ňom záruku, že jej pomôže navrátiť Anglicko späť k Vatikánu. Filip bol naozaj fešák a o jedenásť rokov mladší. Zamilovala sa do neho na prvý pohľad, čo sa však nedá povedať o ňom. Keď svoju nastávajúcu uvidel, obrátil sa k svojmu dvoranovi a zhodnotil ju jedným slovom: „Odpudivá“.

philip_ii.jpg

Foto: 
wikipedia

Svoj odpor však v záujme vyšších cieľov prekonal. Postavil sa s Máriou pred oltár a dokonca si aj s vypätím všetkých síl splnil svoje manželské povinnosti. Tým však bola jeho obetavosť vyčerpaná a pri najbližšej príležitosti nasadol na loď a s úľavou zamával anglickým brehom.
Pár týždňov po jeho odchode kráľovná slávnostne oznámila poddaným, že je tehotná a začiatkom mája budúceho roku porodí následníka trónu. Celé Anglicko povinne jasalo a pripravovalo sa na jeho príchod. Mala všetky príznaky. Ranné nevoľnosti, začalo jej rásť brucho a tvrdila, že cíti pohyby. Už v apríli sa utiahla do súkromia svojich komnát v očakávaní pôrodu. No prešiel máj aj jún a dieťa neprichádzalo. Začiatkom júla jej spľaslo brucho. U Márie sa prejavilo tzv. fantómové tehotenstvo, ktoré postihuje ženy zúfalo túžiace po dieťati a mozog začína vysielať signály, ktoré spôsobia príznaky skutočnej gravidity. Dnes sa to dá odhaliť ultrazvukom.

Kráľovná bola vystavená veľkému fiasku. No akoby jej to nestačilo, situácia sa zopakovala po dvoch rokoch, keď Filip opäť na krátky čas navštívil ostrovné kráľovstvo. Nenaplnené materstvo, posmech a fakt, že manžel k nej nič necíti, ju naplnili takou trpkosťou, že musela nájsť vinníka za tento stav. Našla ho.

Anglicko v plameňoch

Pohnutá myseľ nešťastnej ženy vyvodila záver, že je to Boží hnev za to, že nedodržala svoj sľub a nevymietla protestantov z Anglicka. Začal sa teda hon na „čarodejnice“ a bol neúprosný. Po celej krajine na jej príkaz horeli hranice, kde upaľovali „kacírov“ po stovkách. Mimoriadne surový opis horiacej hranice zanechal jeden anglický kronikár, popisujúci jej vládu. Mária sa podľa neho sama prizerala, ako vedú odsúdených na smrť upálením a medzi nimi bola aj žena tesne pred pôrodom. V úzkosti a strachu pred tým, čo ju čaká, porodila živé dieťa. Kráľovná len pokynula rukou a novonarodeniatko prikázala hodiť na horiacu hranicu k nohám matky.

Jej päť rokov trvajúca vláda si vyžiadala tisíce nevinných obetí. Umrela v roku 1558. Na trón nastúpila jej sestra, protestantka Alžbeta I., ktorá doviedla tudorovskú dynastiu na vrchol slávy.

- - Inzercia - -