Dnes je sobota, 20.júl 2019, meniny má: Iľja, Eliáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Najjemnejšia záležitosť: Koža pier

máj 22, 2018 - 10:28
Koža pier je iná ako koža na rukách či na nohách. Ľahko sa poškodí, stráca vlhkosť a rýchlo zhorí na slnku. Zistite, ako ju chrániť a čo signalizujú konkrétne problémy s pokožkou pier!

Pokožka pier sa líši od ostatnej kože na našom tele. Tiež sa síce skladá z troch základných vrstiev, teda z vrchnej epidermy, dermy a z hypodermy, ale podvrstva epidermy s názvom stratum corneum je tenšia ako na iných častiach tela. Táto vrstvička chráni kožu pred vstupom infekcií a pred prílišným vysušovaním. Preto sú pery oproti iným častiam tela oveľa háklivejšie na vznik infekcií ako herpes a sú náchylné na vysušovanie. Okrem toho perám chýbajú vlasové folikuly i potné žľazy. Znamená to, že sa v nich nenachádzajú prirodzené zásobárne olejov, ktoré by ich udržiavali hydratované. A aby toho nebolo málo, perám chýba i porcia dôležitého pigmentu melanín. Pri opaľovaní pokožka reaguje stmavnutím, čím nás melanín chráni pred ultrafialovým žiarením. V perách melanín absentuje, a tak sú extrémne náchylné nielen na spálenia sa na slnku, vysúšanie a popraskanie ale i vznik rakoviny kože.

Pridajte vodu

Neustále suché a popraskané pery poukazujú na jediné - na nedostatok hydratácie organizmu. Zamyslite sa, koľko tekutín denne prijmete. Ak vypijete denne menej ako dva litre, prípadne neprijímate ani polovičné množstvo vody, váš problém so suchými perami nevyrieši len balzam na pery. Nastavte si pripomienku alebo si rozdeľte vodu do fliaš, ktoré budete mať stále pri sebe, ab ste nezabudli piť a začnite dodávať telu hydratáciu, po ktorej tak zúfalo prahne. Samozrejme, druhým krokom je pravidlená hydratácia pier ošetrujúcim balzamom. Denne by ste si ním mali prejsť pery minimálne päť až sedemkrát. Aby ste sa vyhli riziku ohrozenia ultrafialovým žiarením, voľte ošetrujúce balzamy s ochranným faktorom nad 15. Problémy s pokožkou pier či časté ,,kútiky" spôsobuje aj nedostatok vitamínov a minerálov. Ak držíte diétu, dbajte na dostatočne pestré zloženie stravy. Ako rýchlu pomoc si zaobstarajte vitamínové doplnky s obsahom vitamínov skupiny B.

Pozor na biele bodky či opuch

Zmeny na koži pier môžu indikovať prirodzené nahromadenie tuku ale i rakovinu. Malé biele asi jeden milimeter veľké bodky na perách sú väčšinou tvorené prirodzeným kožným mazom. Ich množstvo a veľkosť môže narastať s vyšším vekom. Ide o Fordycove škvrny, ktoré nie sú nebezpečné. Ak sa vám však ich vzhľad nepáči, poraďte sa s dermatológom o možnosti ich laserového odstránenia. Podobne sa prejavujú mílie, biele kúsočky odumretej pokožky uviaznuté v koži, ktoré rovnako neohrozujú vaše zdravie. Biele bodky, väčšie pupienky či lézie môžu indikovať plesňové ochorenie alebo aj rakovinu kože. Ak na koži pier prebiehajú výraznejšie zmeny či biela bodka krváca, navštívte urýchlene kožného lekára. Ďalším častým problémom je opuch pier. Ak pery, vnútro úst, jazyk i ďasná pália a sú napuchnuté, ide pravdepodobne o alergickú reakciu na nejakú potravinu. Mali by ste zájsť k alergológovi a dať si urobiť test na potravinové alergie. Ak sa opuch prejaví len v oblasti pier, môže ísť o alergickú reakciu na nový rúž či iný kozmetický produkt, ktorý by ste mali okamžite prestať používať.

Prečo sú pery červené?

Bunky pokožky na perách obsahujú veľmi málo melatocytov. Tie produkujú melanín, teda farbivo, ktoré určuje farbu našej pleti. Membrány buniek sú teda priesvitné, a tak cez ne presvitá farba krvných ciev. Preto sú pery červenšie alebo ružovejšie, ako iné časti tela.

Oblizovanie nepomáha

Ak máte veľmi suché pery a nemáte po ruke osvedčený balzam na pery, ich olizovanie jazykom vám nepomôže. Skôr naopak. Sliny totiž ešte väčšmi vysušujú pokožku pier. Rýchlym  a účinným SOS riešením je natrieť si na pery tenkú vrstvu medu. A jeho antibakteriálne účinky pomôžu zahnať choroboplodné zárodky a antioxidanty a ďalšie cenné látky ochránia a vyživia jemnú kožu pier.

- - Inzercia - -