Dnes je štvrtok, 18.júl 2019, meniny má: Kamila
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Zabavte sa na Trnafskom festivale

máj 22, 2018 - 12:17
Skupiny Desmod, Kryštof, Tomáš Klus, Marián Čekovský Band, Bystrík Banda či skupina Exotik. Všetkých týchto interpretov môžete vidieť a počuť na prvom ročníku Trnafského festivalu, ktorý sa uskutoční 15. júna – kde inde – v Trnave.

„Štadión Antona Malatinského v Trnave je podľa nás ideálny stánok pre také podujatie – okrem futbalu, samozrejme - ako je koncert, či hudobný festival,“ hovorí Baja Maronová z agentúry In Media Res, ktorá festival organizuje. Mimochodom, trnavský štadión je najväčší na Slovensku. „Robili sme už na štadióne akcie a boli úspešné. Ľudia sem radi chodia, pretože majú komfort a pohodlie, príjemné prostredie. Zvukári si tento priestor pochvaľujú, pretože na rozdiel od niektorých iných sa dá aj dobre ozvučiť. Vedenie štadióna je k organizátorom veľmi ústretové a nápomocné, podporuje okrem športu aj kultúru. To je niekoľko dôvodov, prečo sme si s celým organizačným tímom povedali, že prispejeme ku kultúre v Trnave a ako ideálne podujatie na leto nám vyšiel festival,“ dodáva Baja Maronová.

Trnava je výzva

Líder skupiny Kryštof Richard Krajčo sa na festival v Trnave veľmi teší. „Nejazdíme na veľa festivalov, je to pre nás sviatok, a najmä na Slovensku, je to pre nás vzácne. Navyše, máme skúsenosť s futbalovými štadiónmi, tak sme si povedali, že bude príjemné si to zopakovať,“ povedal Richard, ktorý sa zároveň teší na stretnutie so slovenskými kolegami. „V tomto roku hráme na Slovensku len na dvoch akciách, a Trnafský festival je prvou z nich.“

Kuly, frontman Desmodu považuje vystúpenie v Trnave za veľkú výzvu. „V Trnave sme dlho, dlho nehrali. Akurát som zaspieval na znovuotvorení štadióna. Trnava je blízko nás, je to spádová oblasť, takže verím v dobrú účasť divákov.“ Kuly priznáva, že svoju účasť prisľúbili v čase, keď ešte nemali naplnený kalendár, tak to išlo ľahšie. „Navyše, keď sme sa dozvedeli, kto tu bude hrať, tak sme neváhali ani chvíľu.“

Aj spevák Bystrík (vlastným menom Bystrík Červený), je zástupcom domácej trnavskej hudobnej scény. „Verím, že si to na štadióne užijeme. Hrávame skôr v komornejšom prostredí.“ Líder skupiny Bystrík Banda tvrdí, že pre skupinu je veľká česť hrať v spoločnosti hviezd ako Desmod, Kryštof či Tomáš Klus.
„Hrať na štadióne je sen každého muzikanta, aj keď verejne tvrdí, že mu stačí hrať v klube,“ smeje sa Richard Krajčo. Podľa neho sú v Česku „veľká“ kapela, na Slovensku „malá“ kapela, takže – ako položartom dodáva - sa chce Kryštof popri slovenských speváckych hviezdach u slovenských divákov „trošku priživiť“. „A my sme sa zasa chceli priživiť na vás,“ so smiechom kontruje Richardovi Kuly.

Nielen festivalové best of

Kuly aj Richard Krajčo odpovedajú zhodne na otázku, čo budú na Trnafskom festivale hrať, zrejme „best of“. Nejde totiž o samostatné koncerty, ale o skrátené vystúpenia, takže fanúšikom ponúknu to najlepšie zo svojej tvorby. „Naši skalní fanúšikovia poznajú všetky naše pesničky, ale na festival prídu aj tí, ktorí sú možno neskalní, a aj takí, ktorí nás uvidia naživo po prvý raz,“ hovorí Richard Krajčo, prečo sa rozhodli pre klasický festivalový repertoár najznámejších hitov. 

Hudobný festival síce priťahuje návštevníkov hviezdami, ale dôležité je aj takzvane „držať líniu“ medzi jednotlivými vystúpeniami. A to je úlohou moderátora. Aj moderátor či moderátorka, alebo moderátorská dvojica, totiž prispievajú k dobrej nálade a spokojnosti návštevníkov. Kto bude sprevádzať Trnafským festivalom? „Dohodli sme úzku spoluprácu s Trnavským rádiom, čiže aj festival bude moderovať dvojica z rannej show Trnavského rádia Viky Chovancová a Martin Cifrík.
Festivaly sú však známe aj sprievodnými podujatiami mimo hlavného pódia, a tie budú čakať na návštevníkov aj na štadióne Antona Malatinského v Trnave. „Úplnou samozrejmosťou je občerstvenie. Kto už na trnavskom štadióne bol, vie, že je tam asi tridsať bufetov, ktoré sú rozmiestnené po celom areáli. Bufety budú aj na ploche, aj vo VIP zóne státia, takže každý by si mal prísť na svoje bez veľkého čakania,“ dodáva Baja Maronová. Novinkou bude podľa nej aj coctail box, zjednodušene povedané, priamo z pípy sa budú čapovať už zmixované rôzne koktaily. „Je to na Slovensku novinka,“ upozorňuje zástupkyňa organizátorov festivalu. 

Mimo hlavného pódia sa majú návštevníci tiež na čo tešiť. „Budeme organizovať rôzne súťaže, víťazi dostanú aj pekné ceny,“ dodáva Baja Maronová tajomne. Hlavná cena bude podľa nej naozaj veľmi hodnotná. „Zatiaľ však neprezradím, čo to bude. Ale opäť sa to dozviete včas,“ usmieva sa.

Prečo f?

Organizátori i interpreti veria, že sa diváci budú na festivale dobre baviť. Nezvyčajné je, že vystupovať bude čisto mužská zostava. Speváci a hudobníci žartujú, že sa tešia na dámske publikum. Faktom je, že hrať budú pre všetkých a zabaviť budú chcieť aj svojich mužských fanúšikov. „Aj keď ide o prvý ročník Trnafského festivalu, veríme, že sa vydarí,“ dodáva Baja Maronová. Netají sa tým, že organizátori majú ambíciu založiť tradíciu a festival by sa mohol v budúcnosti rozrásť a „natiahnuť“. 

A prečo názov Trnafský festival s písmenom f? Vysvetľuje rodák z Trnavy a lokálpatriot Bystrík: „My v Trnave hovoríme pomerne tvrdo, veď sa traduje, že u nás mačky nemňaukajú ale mnaukajú. A aj veľmi spodobujeme. Tak zrejme preto.“
Fanúšikovia festivalov sa v Trnave môžu zabaviť 15. júna. Všetko sa začne o 16.00 vystúpením skupiny Exotik.

- - Inzercia - -