Dnes je utorok, 18.jún 2019, meniny má: Vratislav
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Manželstvo po slovensky: Silné a šťastné

máj 24, 2018 - 10:20
Bol to bežný manželský pár. Brali sa ako vysokoškoláci a hoci obaja z vidieka, svadbu ktovieako veľkú nerobili. Zopár spolužiakov, rodičov a súrodencov.

On, inžinier chémie, ona sociologička. Hneď po promócii sa s chuťou pustili do práce, Diana aj Oscar študovali obor, ktorý sa im páčil a aj sa ním chceli po celý život zaoberať. Keď dostala miesto v akadémii vied, tešila sa ako malé dieťa! Veď koľko tam stretla osobností, o ktorých iba čítala a počula... Oscar sa venoval vínu. Vo veľkej vinárskej firme bol riaditeľom pre inovácie a od prvých chvíľ chcel stvoriť celkom nové chute.

Začínali jednoizbovým bytom v bratislavskej Dúbravke, veď o deťoch sa zatiaľ ani nerozprávali. Potrebovali získať v práci rešpekt, autoritu a potom sa uvidí. Tak vravel Diane Oscar. Videlo sa jej, že manžel má pravdu a snažila sa o čo najlepšie pracovné výsledky. Stretávali sa najviac večer, veď ako to už často býva, ak doma neplačú deti, niet sa z práce, ktorá človeka baví, kam ponáhľať. Niekedy si cez víkend zašli na obed, na večeru a inak riešili bežné pracovné veci. Pretože v súkromí nemali nijaké problémy.

Po dvoch rokoch manželstva sa Diana začala zaoberať potomkom. Naznačila Oscarovi, že prišiel čas a tiež mu povedala, že pokojne zostane pri dieťati nejaké dva roky doma. Aby bolo doma všetko v poriadku, aby sa Oscar mohol venovať robote. Nie veľmi sa mu chcelo meniť celkom príjemný život, ale napokon sa dal prehovoriť a Diana otehotnela. Nesťažovala sa na nič. Len sa snažila o pohodu doma a v práci o zvládnutie všetkých úloh.

Keď sa narodila Natálka, život rodiny sa celkom zmenil. Dievčatko v noci plakávalo a v jednoizbovom byte nebolo úniku. Tak si Oscar často postlal v kuchyni na zemi a do rána už nejako prečkal. Niekedy i zaspal, ale vždy sa mu to nepodarilo. Nuž a o dieťa sa, pravdaže, starala matka.

Musíme vymeniť byt, Oscar, vravela podráždene, pretože celý problém videla v byte. Obaja unavení ťažkými nocami nemali kde nabrať síl. To však bolo nad Oscarove sily. V Bratislave kúpiť byt znamená obrovskú finančnú záťaž a vôbec si nebolo istý, či by hypotéku dokázali splácať. Prichádzal domov viac a viac nervózny a odrazu sa stalo, že až neskoro večer. Diana sa s Natálkou trápila celé dni bez pomoci partnera a okrem toho, že chudla a chudla, strácala aj nervy.

Kde si každý deň tak dlho? snažila sa zistiť, lebo sa stalo i to, že zobrala dieťa, šli za manželom do práce, ale muža nikde. V kanceláriách pozhasínané, pozamkýnané a recepčný jednoducho oznámil, že pán inžinier odišiel z práce pred štvrtou popoludní. Mužovi sa však s týmto šokom nezdôverila.

Musím si niekde odpočinúť! Nemôžem byť celé noci hore a potom cez deň pracovať! To sa nedá, Diana, vysvetľoval.
A kde vlastne odpočívaš, Oscar? Nerozumiem! Potrebovala zistiť viac.
Jedna moja kolegyňa mi požičiava byt. Nebýva v ňom, žije s rodičmi, a tak, že nech sa z času na čas prídem vyspať, povedal manžel popravde. Diane sa vec nepáčila, no ako to už býva, mala pocit viny, že dieťa chcela ona a nemali naň riadne podmienky.

Po pol roku čudného manželského života, keď Oscar prichádzal domov tesne pred polnocou a naozaj vyzeral, akoby vyšiel rovno z postele, sa Diana prechádzala s dieťaťom v parku, pomedzi vysoké stromy a rozkvitnuté kríky. Bol máj, vzduchom lietali alergény, mladá žena kýchala, smrkala... Sadla si na lavičku, Natálka konečne zaspala, chcela si teda niečo prečítať. No odrazu sa pred ňou objavila dievčina a spýtala sa, či si môže prisadnúť.

Všetky lavičky navôkol sú predsa voľné, slečna, čudovala sa Diana.
Chcela by som sa s vami rozprávať. Viete... Hoci sa nepoznáme, máme jedného muža. Je to síce váš manžel, ale aj môj partner. S Oscarom dokonca bývame spolu v jednom byte. Ja viem, že pred polnocou vždy odíde za vami, ale vraví, že keby niet dieťaťa, rozvedie sa. A prepáčte. Som sa nepredstavila. Volám sa Helena.

Diana pozerala na stvorenie sediace hneď vedľa nej ako na zjavenie. Áno! Vravela veci, o ktorých vedela! Oscar má kľúče od bytu svojej kolegyne.

Večer na manžela počkala, a keďže o stretnutí dvoch svojich žien nevedel, prišiel domov ako každý iný deň.

Dnes sa stala čudná vec, Oscar. Do parku sa mi prišla predstaviť Helena. Tvoja milenka! povedala priamo a pozerala mužovi do tváre. Zostal ako obliaty ľadovou vodou. Pozeral na manželku a nevedel, čo s jej slovami.

Aha... zmohol sa napokon: A ani sa nepochválila! vyjachtal.
Pozri Oscar. Nebudem o teba bojovať, nebudem sa však o teba ani deliť. Zbaľ si veci a vypadni. Aj tak som mala pomaly viac roboty s tebou, ako s Natálkou. Variť ti, prať, žehliť, vyčakávať chlapa a ešte aj mať výčitky, že ťa unavujem... Choď hneď. Veď máš kam, povedala pokojne, do igelitiek natlačili Oscarove veci a postavili ich pred dvere.

Odišiel a podal o rozvod.

Keď som po ňom stretla Dianu, žiarila spokojnosťou. Tak im bolo s Natálkou dobre, že celkom omladla: A vieš čo? Vôbec nie som na Oscara nahnevaná. Veď máme takú skvelú dcéru...

Nuž... Silné ženy sú šťastné.

Vaša IVANA HAVRANOVÁ

- - Inzercia - -