Dnes je piatok, 19.júl 2019, meniny má: Dušana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Starostlivosť o májovú záhradku: Čas na letničky, jahody, trávnik...

máj 24, 2018 - 10:49
Jeden z najkrajších mesiacov v roku je máj. A je to určite vidno aj vo vašich záhradách. Mnohé kvety sú už rozkvitnuté a je na ne nádherný pohľad. Ale máj je tiež mesiac, v ktorom je v záhrade veľa práce. Aj pôda je už dostatočne prehriata, a tak do prírody môžu ísť už aj tie najchúlostivejšie rastliny, je čas na sadenie balkónových letničiek a na všeličo iné.

Dĺžka dňa je pre rast a vývoj rastlín rovnako dôležitá ako teplota. A keďže už majú rastlinky dostatok svetla, môžu sa vhodne vyvíjať semenáčiky. Nevysievajte semená do studenej pôdy, lebo ak tá nedosiahla aspoň minimálnu teplotu, potrebnú na klíčenie, semená v pôde ležia tak dlho, až kým nakoniec nezačnú hniť. To isté platí aj o mokrej pôde. Čiže voľba správneho termínu na vykonanie tej či onej práce v záhrade môže mať rozhodujúci význam pre dosiahnutie dobrej úrody či na krásu kvetinových záhonov. V máji vám však môžu plány prekaziť aj „traja zamrznutí“, čiže Pankrác, Servác a Bonifác (12. – 14. mája).

V tomto mesiaci by ste mali dokončiť tvarovanie živých plotov. Práve odkvitnutým drevinám môžete orezať odumreté a chorobami napadnuté či inak poškodené konáre. Nezabudnite občas poliať konifery a vždyzelené listnaté dreviny. Trvalkové záhony kyprite a polievajte. Burinu odstraňujte skôr, ako stihne rozkvitnúť. Rastliny musíte okopávať veľmi opatrne, lebo niektoré sa zakoreňujú veľmi plytko.

farebne_zladena_zahradka.jpg

Farebne zladená záhradka
Foto: 
kovotvarvd.sk

Farebne zladená záhradka

Starostlivosť o cibuľoviny

Odkvitnuté kvety tulipánov, narcisov, hyacintov a iných cibuľových kvetín nie sú veľmi estetické, a preto ich radšej včas odstráňte. Pritom však rastlinám na okrasnom záhone nechajte čo najviac zelene, aby sa zbytočne nezmenšovala ich asimilačná plocha. Ak odštipnete kvet tesne pod okvetnými lístkami, zabránite tvorbe semien a všetky živiny sa na konci vegetačného obdobia presunú do cibúľ. Takto podporíte utvorenie silných rastlín v nasledujúcom roku.

Zvýšená pozornosť trávniku

Ešte stále môžete v tomto období trávnik zakladať. Ak ho už však máte, v máji ho musíte kosiť každý týždeň. Len tak bude pekný, nízky a hustý ako koberec. Čím viac trávnik kosíte, tým viac tráva odnožuje a trávnik hustne. Nikdy však nenechajte trávu vykvitnúť. Pokosenú trávičku pohrabte drôtenou metlou a dajte do kompostu. Krátka tráva môže zostať na zemi. Trávnik podľa potreby zavlažujte.

Výsadba letničiek

Letničky zažiaria v každej záhrade

Po „troch zamrznutých“ vysádzajte aj najchúlostivejšie letničky, ktoré už sú predpestované. Vysádzajte ich vo väčších skupinách jedného druhu alebo kultivaru, lebo samotné rastliny na záhone nevyniknú. Bez letničiek sa nezaobídete najmä na novozaložených záhonoch. Nemusia to byť len bežné druhy, ako sú aksamietnice, zínie, astrovky či šalvie. Vyskúšajte napríklad i černušky, čarodejky, krásky, hlaváče, alebo ďalšie, málo známe a pekne sfarbené a tvarovo zaujímavé letničky.

Okenné a balkónové debničky


okenne_a_balkonove_debnicky.jpg

Okenné a balkónové debničky
Foto: 
Shutterstock

V máji vysaďte kvety aj do okenných a balkónových debničiek. Najprv dajte na dno asi trojcentimetrovú vrstvu hrubšieho piesku ako drenáž. Potom ich naplňte zmesou dobre preležanej kompostovej zeminy, rašeliny a piesku. Do debničiek na južnej strane zasaďte agerátum, železník, šalviu a aksamietnice. Priame slnko aj polotieň znášajú petúnky, lobelky, begónie, fuchsie a pelargónie – muškáty. Tienisté stanovište uprednostňujú begónie hľuznaté, fuchsie a netýkavky.

Zasaďte si georgíny


Skúste si zasadiť aj georgíny. Sú to veľmi zaujímavé kvety, dokážu kvitnúť až päť mesiacov. Potrebujú však dobrú starostlivosť o záhon. Georgíny vyžadujú dobre prehriatu, hlbokú a dôkladne spracovanú pôdu. Pred výsadbou ju zlepšite dobrým kompostom alebo rašelinou. Prezimované hľuzy vysaďte do takej hĺbky, aby nad nimi bola aspoň 8 až 10 cm vrstva zeminy. Súčasne k nim zatlčte palice, ku ktorým ich neskôr priviažete. Pred výsadbou môžete mohutnejšie trsy hľúz rozdeliť tak, aby na každej časti zostala nielen dostatočne veľká hľuza, ale aj kúsok kŕčka s dobre vyvinutým púčikom. Na začiatku sezóny potrebujú tieto kvety dusíkaté prihnojovanie, počas kvitnutia draslík a dostatočnú zálievku. Odkvitnuté kvety strihajte tak, aby mali dosť priestoru i živín pre ďalšie puky.

Jahodový záhon


jahodovy_zahon.jpg

Jahodový záhon
Foto: 
Shutterstock

Nedajte sa odradiť vetou, že máj nie je najvhodnejší mesiac na zakladanie jahodniska. Na vysádzanie rastlín bez koreňového balu je už neskoro, to nechajte na koniec leta, na august či september. Ale na druhej strane – v máji ešte stále môžete vysádzať rastliny predpestované v črepníkoch počas predchádzajúceho leta. Tie majú v tomto mesiaci už dobre vyvinutú koreňovú sústavu, a tá zostane pri presádzaní neporušená. Uvedomte si, že jahody budú na jednom stanovišti asi tri roky. Preto záhon, na ktorý ich vysádzate, by mal byť najúrodnejšou a najlepšie vyhnojenou časťou záhrady. Vzdialenosť medzi riadkami by mala byť asi 60 centimetrov, medzi jednotlivými rastlinami v riadku približne 45 centimetrov. Len v takýchto odstupoch môžu mať rastliny dostatok miesta a môžu z nich narásť dostatočne veľké trsy. Plody môžete ochutnať už hneď v prvom roku. Jahôd bude síce málo, ale budú šťavnaté. Bohatú úrodu môžete čakať až na ďalší rok.

Pripravila: ZORA KŘÍŽOVÁ

- - Inzercia - -