Dnes je pondelok, 22.júl 2019, meniny má: Magdaléna
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Primátor Ivo Nesrovnal rokoval so županom Jurajom Drobom o zlepšení dopravy v meste

máj 28, 2018 - 10:28
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal spoločne s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Jurajom Drobom nadväzujú na dohodu o spoločných stretnutiach. Hlavnou témou včerajšieho rokovania, ktoré inicioval primátor Ivo Nesrovnal na Bratislavskej župe, boli záchytné parkoviská, ktoré má hlavné mesto za jednu zo svojich priorít. Druhou témou boli dopravné projekty programu IROP.

Primátor na stretnutí informoval, že hlavné mesto má vypracovanú Vyhľadávaciu štúdiu záchytných parkovísk, ktorá obsahuje informácie o možnosti realizácie záchytných parkovísk a parkovacích domov v Bratislave. Cieľom štúdie bolo navrhnúť potenciálne územia pre zavedenie systému Park and Ride (P+R) a umožniť znížiť zaťaženie cestnej siete mesta individuálnou automobilovou dopravou (IAD). Mesto má vytipovaných niekoľko lokalít záchytných parkovísk, na ktorých postupne pracuje.

„Riešenie dopravnej situácie v meste je hlavnou výzvou, pred ktorou Bratislava dnes stojí. Potrebujeme dostať čo najviac ľudí z áut do verejnej a alternatívnej dopravy. Preto je nevyhnutné stále zatraktívňovať a rozširovať kapacity verejnej dopravy, aj s využitím koľajových kapacít železníc, ktoré sa na vnútromestskú dopravu nevyužívajú naplno. Potrebujeme zaviesť parkovaciu politiku a zriadiť záchytne parkoviská. Odkladanie týchto krokov znamená, že do mesta denne pozývame 150-tisíc áut z okolia, ktoré zaberú v meste plochu 200 futbalových ihrísk,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.  

Na spolupráci pri budovaní záchytných parkovísk sa dnes zhodli obe strany, pričom o riešeniach ich vybudovania sa budú zaoberať odborníci na dopravu bratislavského magistrátu a bratislavskej župy.

“Záchytné parkoviská majú najväčší zmysel na vstupe do mesta. Bratislavská župa prostredníctvom Bratislavskej integrovanej dopravy (BID) harmonizuje dopravu tak, aby nadväznosť spojov a kvalitná ponuka, bola pre obyvateľov kraja alternatívou. Bratislavská župa sa tejto téme venuje už od začiatku programového obdobia spoločne so starostami a primátormi z kraja. Výsledkom našej spolupráce sú prestupné terminály v Svätom Jure a Šenkviciach, záchytné parkovisko v Malackách, schválené prestupné terminály v Bernolákove pripravované v Báhoni a Veľkom Bieli. Dôležitou však ostáva aj podpora udržateľnej dopravy-cyklodpravy a výsledkom realokácie 10 miliónov eur, na ktorej sa členovia Rady partnerstva pred rokom zhodli, sú už teraz podané projekty za 6 miliónov,” objasnil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Druhou témou boli projekty spolufinancované z programu Integrovaného riadiaceho operačného programu (IROP). Mesto vidí príležitosť realokácie finančných prostriedkov v rámci jednotlivých výziev programu IROP.

V neposlednom rade primátor spomenul parkovaciu politiku, ktorá je taktiež kľúčová pre zlepšenie dopravy v meste. Jej zavedenie aktuálne stojí na rozhodnutí mestských poslancov, primátor však bude naďalej trvať na jej zavedení do praxe. 

Zdroj: bratislava.sk

- - Inzercia - -