Dnes je utorok, 16.júl 2019, meniny má: Drahomír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Stučniem a opuchnem?

máj 31, 2018 - 10:10
Zaoblila sa vaša mama, jej sestra musela vymeniť celý šatník, tak čo čaká asi vás? Na čo by ste nemali zabudnúť, aby ste obdobie menopauzy - pre telo úplne prirodzený proces – prežili bez strachu, že v konečnom dôsledku stučniete a opuchnete?

Je to v podstate pravda. Priberanie žien po prechode nie je nič nezvyčajné. Podľa štatistík až tridsať percent žien vo veku od päťdesiat do šesťdesiat rokov trpí nadváhou alebo obezitou. Nie je to však pravidlo. Väčšinou priberú ženy, ktoré sa o seba príliš nestarali a nestrážili si hmotnosť. Ale, žiaľ, postava sa vám zrejme i tak zmení, pretože tukové tkanivo vám začne pribúdať na bruchu a viac vám bude ubúdať svalová hmota.
Nevešajte hlavu, život má svoje pravidlá a v tomto veku je mierna nadváha lepšia ako vychudnutosť. Estrogény sa totiž tvoria i v tukovom tkanive, takže ženy s miernou nadváhou sú v určitej výhode. Väčšinou na sebe pozorujú príznaky menopauzy o niečo neskôr a sú tiež menej ohrozené rednutím kostí. Mnoho žien však v tomto období priberie viac, ako je zdravé... a to je to, na čo by ste si mali dať pozor.
Priberanie v období prechodu sa týka mnohých žien, vôbec sa to však nemusí stať vám. Okrem hormonálnych zmien stojí za kilami naviac najmä nedostatok pohybu a oddychu, k tomu ak prirátate nepravidelnú a nezdravú stravu a psychickú nerovnováhu, problém je na svete. V prvom rade by ste teda mali bojovať proti hormonálnym zmenám a udržať si zdravý životný štýl. Ani podľa MUDr. Španku priberanie počas menopauzy nie je nevyhnutné:

Aké ťažkosti môže spôsobiť priberanie počas menopauzy?
Takmer každá žena po menopauze priberie. Výnimku tvoria ženy s „dobrou genetikou“, športovkyne a ženy, ktoré boli počas života štíhle. Tam je riziko enormného prírastku - nad osem až desať kilogramov minimálne. Rovnako aj ženy, ktoré sa podrobia hormonálnej substitučnej liečbe majú v priemere hmotnostný prírastok asi o dva kilogramy nižší.

Ako si udržať hmotnosť v tomto období pod kontrolu bez zdravotného rizika?
Platí to isté, akoby žena v menopauze nebola. Dostatočný pohyb, vyrovnaný pomer príjem a výdaj jedla, dostatočný príjem vápnika a vitamínu D ako prevencia osteoporózy... Vhodná je pravidelná, samozrejme, primeraná, pohybová aktivita aj so zameraním na spevnenie brušného svalstva kvôli línii, postave. V menopauze sa zároveň oslabuje predná brušná stena, čo tiež imponuje ako „obezita“.

Ako pôsobí radikálna diéta na telo v menopauze – je organizmus menej odolný alebo reaguje na nesprávnu diétu rovnako ako v tridsiatke?
V dôsledku metabolickej aktivity tkanív po päťdesiatke je tendencia k priberaniu vyššia než u mladej ženy alebo dievčaťa. K tomu sa môžu pridávať poruchy funkcie štítnej žľazy- hypothyreoza. Radikálnu diétu neodporúčam, skôr zníženie dávok jedla.
Večer nejesť po osemnástej hodine. Vhodná je aj krátka prechádzka podvečer respektíve po večeri. Jedlá s obsahom tuku netreba nevylučovať z jedálnička. Cholesterol je totiž nutný pre syntézu hoci i zvyškového množstva estrogénu.

Môže nedostatok správnych živín výrazne skomplikovať priebeh menopauzy?
Áno môže, hlavne nedostatočný príjem vápnika a vitamínu D, kvôli riziku osteopenie a osteoporózy - rednutiu kostí a s tým spojené riziko fraktúr.

Na čo si má žena počas týchto hormonálnych zmien dávať najväčší pozor?
Rozhodne konzultovať s gynekológom, pri výrazne vyznačenom klimakterickom syndróme je nutná hormonálna substitučná liečba aspoň na dva roky. Šije sa „na mieru“ a potom je potrebné prísne individuálne zhodnotiť ďalší postup, či v liečbe pokračovať alebo nie. U žien kde je hormonálna liečba kontraindikovaná, javí sa ako vhodná liečba Peľovým zrnom - serelys - ktoré obsahuje aminokyselinu tryptofan - ten sa mení v organizme na serotonín, teda hormón štastia, tenziu a melatonín - mediátor spánku. Možno využiť i fytoestrogény, ale len ak príznaky klimaxu sú veľmi mierne. Nesmieme zabúdať na pravidelné mamografické vyšetrenia.

8 dobrých pravidiel
+Vyhýbajte sa sladkým jedlám a rafinovanému cukru.
+Soľte iba minimálne a zredukujte tučné jedlá, ale i plnotučné mliečne výrobky – sledujte si maximálne tridsať percent tuku za deň.
+Vyhoďte to stravy korenené a aromatické jedlá.
+Nefajčite a nepite alkohol.
+Kávu obmedzte na minimum, jedna - dve šálky denne.
+Vyhýbajte sa teplým nápojom, nebudú sa vám rozširovať cievy, čo vyvoláva potenie.
+Už nečakajte pasívne doma, začnite cvičiť. Zvoľte si primeraný pohyb - jogu, pilates, kalanetiku, bicyklovanie, chôdzu... Budete spokojnejšia, šťastnejšia nebudete zbytočne priberať.
+Doprajte si veľa spánku a zostaňte v pohode...

- - Inzercia - -