Dnes je utorok, 25.február 2020, meniny má: Frederik, Frederika
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Čo nebolo v učebniciach: Tajomstvo zámku Kronberg

jún 01, 2018 - 09:27
Tento architektonický skvost, sídlo nemeckých kniežat Hesenských, akoby strážila vyššia moc. Na konci druhej svetovej vojny, ktorá premenila Hitlerovu ríšu na ruiny, ostal úplne nedotknutý. Do jeho šokujúceho tajomstva prenikla len dôstojníčka americkej armády Kathleen Nash. No vzala si ho do hrobu.

Rod Hesenských patril k najstarším a najvplyvnejším v Nemecku. V ich žilách kolovala aj kráľovská krv, pretože sa sobášmi dostali do európskych kráľovských rodín.

Pýchu rodiny zlomila až prvá svetová vojna. Jej dôsledky oslabili vplyv šľachty, čo veľmi zle niesol Filip Hesenský, aktuálna hlava rodiny, ktorý bol po matke potomkom britskej kráľovnej Viktórie.
Celé dni trávil blúdením po chodbách zámku, pristavoval sa pri portrétoch slávnych predkov, pripomínal si ich činy, ktorými výrazne ovplyvnili dejiny Európy. Kontrast s vlastnou nečinnosťou a bezmocnosťou pociťoval o to bolestivejšie.

Začiatkom tridsiatych rokov sa v krajine dostal k moci Hitler a Filip s akýmsi sebazničujúcim reflexom v ňom vycítil svoju šancu, opäť sa dostať do deja. Stal sa stúpencom národného socializmu a Hitlerovým obľúbencom. Samozrejme, aj vodcovi prišlo spojenectvo s potomkom prastarého, váženého rodu vhod. Dodalo to lesk legitimity jeho nastupujúcej moci. Ako dôkaz vďačnosti za podporu ho Hitler vymenoval za gubernátora Hesenska – Nasavska, čím vojvoda získal svoj niekdajší vplyv. No to mu nestačilo. Vo svojej lojalite voči zločinnému režimu zašiel oveľa ďalej. S veľkou pompou a slávou odovzdal do rúk nacistov psychiatrickú kliniku v meste Hadamar. A nielen odovzdal. Sám sa veľkou mierou pričinil o to, že tu vybudovali centrum nútenej eutanázie, kde sa nacisti zbavovali duševne a telesne postihnutých jedincov. Hitler však využíval nielen spoločenskú pozíciu, ale aj medzinárodné kontakty tejto urodzenej rodiny. Vďaka konexiám Filipovej manželky Mafaldy Savojskej, dcéry talianskeho kráľa Viktora Emanuela sa vojvoda stal sprostredkovateľom v obchode s umeleckými dielami. Hitler tak obohacoval svoje umelecké zbierky a Filip mal garantované vysoké príjmy a privilégiá, ktoré mu plynuli zo spojenectva s nacistickými elitami.

Pôvodní majitelia zámku Margaréta Pruská a princ Fridrich Karol Hesenský

Zmluva s diablom

Za všetok luxus a prestížne postavenie v nacistickom Nemecku musela však Filipova rodina zaplatiť strašnú cenu. V roku 1943 sa jeho svokor, Viktor Emanuel III. vzoprel Hitlerovmu spojencovi Benitovi Mussolinimu a podieľal sa na jeho páde. Hitler nešetril nikoho. Do nemilosti upadol aj kniežací pár. Filipa uväznili v koncentračnom tábore Dachau a Mafaldu previezli do Buchenwaldu, kde v roku 1944 umrela na následky krutého zaobchádzania.

Medzi  členmi rodu Hesenských zavládla panika. Vedeli, že ak si majú zachrániť čo len holé životy, musia odísť do exilu. Čo ale s rodinnými klenotmi, pokladmi nesmiernej ceny a dokumentmi, ktoré svojím obsahom boli viac ako šokujúce? Bolo ich treba dobre ukryť. Na túto úlohu sa podujal Wolfgang Hesenský. Ukryl ich do špeciálnej skrinky, ktorú umiestnil do neprístupnej tajnej miestnosti v zámku Kronberg.

Luxusný klub

Na jar roku 1945 vstúpili na územie Hesenska americké vojská. Vo Frankfurte nad Mohanom bolo vytvorené hlavné sídlo armády USA v Európe. Palác Kronberg, nachádzajúci sa asi 20 km odtiaľ, sa zdal ako ideálne miesto odpočinku pre veliteľstvo. Veľmi rýchlo sa prijalo rozhodnutie, aby tam vznikol elegantný klub pre dôstojníkov americkej armády. Šéfkou klubu sa stala kapitánka Kathleen Nash. Kathleen bola veľmi nevšedná žena. Skutočná vlastenka, túžila vstúpiť do armády a kvôli tomu sfalšovala aj svoj rodný list. Hoci mala v skutočnosti 42 rokov, desať si ubrala. Nikto jej na to neprišiel.
Svoju úlohu vykonávala naozaj zodpovedne, v intenciách filozofie vedenia americkej okupačnej zóny. USA rovnako ako Francúzsko a Veľká Británia nezdieľali názor štvrtého partnera - ZSSR, ktorý sa snažil porazenú zem doslova vydrancovať. Západní spojenci naopak. Akúkoľvek lúpež prehlásili za vojnový zločin a snažili sa krajinu postaviť na nohy a zapojiť do budúcich mierových plánov.
Kathleen na tieto pokyny dôsledne dbala. Mnohí rozjarení návštevníci jej klubu sa snažili odniesť si na pamiatku striebornú lyžičku, či starožitný popolník, no ona to ustriehla. Cez brány zámku nikto nepreniesol ani tú najmenšiu maličkosť. Na veliteľstve mohli byť s jej výkonom služby naozaj spokojní...

Pandorina skrinka

Spokojná bola aj ona, ak nie vyslovene šťastná. Na zámku Kronberg našla nielen prácu, ktorá ju napĺňala, ale aj svoju životnú lásku, plukovníka Jacka Duranta. Jack bol síce ženatý, ale Kathleen skutočne miloval. Spájala ich nielen vzájomná príťažlivosť, ale aj záujem o objekt, ktorý spravovali. Jedného dňa sa im dostal do rúk architektonický plán zámku. Po jeho preštudovaní zistili, že v podzemí sa nachádza akási tajomná, neprístupná miestnosť, do ktorej nikdy nevkročili. Zvedavosť im nedala a podujali sa na objavnú výpravu do pivničných labyrintov. Čoskoro narazili na niečo veľmi zaujímavé.

V jednej z miestností našli elektrické drôty neznámeho pôvodu, ktoré sa strácali v stene. Zaujatí týmto objavom chceli zistiť, čo sa ukrýva za prepážkou. Niekoľko úderov kladivom odkrylo miestnosť, zaplnenú tisícami fliaš starého, vzácneho vína. Pre americké dôstojnícke kádre v obsadenom Nemecku to bol nezvyčajne cenný nález. Kathleen Nash nechcela zostať len pri tomto objave. Rozhodla sa pátrať ďalej. Na druhý deň objavila na podlahe čerstvú maltu. Po jej rozbití sa ukázalo, že v ukrytom výklenku sa nachádzala skrinka naplnená cennými predmetmi –náhrdelníkmi, retiazkami, prsteňmi , drahými kameňmi a súkromnou korešpondenciou korunovaných hláv. Práve obsah tejto korešpondencie je doteraz predmetom rôznych konšpiratívnych úvah. Je zaujímavé, že zatiaľ čo sa o osude klenotov verejne hovorilo, listiny boli zničené.

Prezradili by niečo také šokujúce, že nemohli uzrieť svetlo sveta?

Hovorí sa, že šlo o priame dôkazy o vzťahoch medzi pohlavármi Tretej ríše a abdikovaného britského panovníka Eduarda VIII., ktorého sympatie k nacistickému Nemecku boli viac než zrejmé. Obsahovali dohody o mierových rokovaniach medzi Veľkou Britániou a Nemeckou ríšou, na základe ktorých by mal byť Eduard VIII. dosadený ako bábkový kráľ na trón ostrovného kráľovstva. Ktovie, či sa niekedy dozvieme, aká bola skutočná pravda. Bola to skutočne Pandorina skrinka našej histórie.

S určitosťou však vieme, že objav zlomil charakter niekdajšej vzornej americkej dôstojníčky a úplne zničil jej povesť. Kathleen, ktorá dovtedy dokázala ustrážiť pred lepkavými prstami návštevníkov klubu každú maličkosť, neodolala ligotavému jasu zlata a drahých kameňov a jednoducho ich ukradla. Vedela, že preniesť ich do USA je takmer nemožné, a tak spolu so svojím milencom vymysleli rafinovaný plán. Klenoty rozobrali a drahé kamene poslali v obyčajných balíkoch členom svojich rodín, bývajúcich v USA. Potom, vďaka známostiam na veliteľstve, požiadali o uvoľnenie zo služby na okupovaných územiach v Nemecku a chceli sa vrátiť domov, kde ich čakala korisť, ktorá im mala pomôcť uskutočniť spoločné obchodné plány. No zasiahla náhoda.

Ulúpený poklad mal nesmiernu cenu

Nečakaná návšteva

Vo februári roku 1946 sa na zámku objavila Žofia Hesenská. Mala sa vydávať a chcela si prevziať rodinnú šperkovnicu. Správkyňa zámku Kathleen Nash jej odmietla udeliť prístup do priestorov paláca. Žofia sa obrátila na americké okupačné veliteľstvo, ktoré lúpežnú mileneckú dvojicu rýchlo usvedčilo a postavilo pred vojenský súd. Kathleen poslali do väzenia na päť rokov, jej komplica, medzitým už manžela Jacka Duranta na pätnásť. No napriek tomu, že páchatelia boli známi, podarilo sa nájsť len časť pokladu Hesenských. Pravdou je, že keď manželia opustili po rokoch väzenské múry, žili až do konca svojich životov v prepychu. Klebety poukazovali na to, že peniaze získali od mafie v Chicagu, ktorá kúpila od nich časť ukradnutých šperkov.

Kathren Nash s Jackom Durantom

- - Inzercia - -