Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Generácie generáciám

máj 19, 2018 - 10:44
Múzeum mesta Bratislavy je najstarším múzeom s nepretržitou prevádzkou na Slovensku. Dodnes sprostredkúva kultúrnu pamäť hlavného mesta Slovenska – Bratislavy. Pri príležitosti 150. výročia jeho založenia otvorili vo štvrtok 17. mája výstavu pod názvom Generácie generáciám.

Výstava v priestoroch Starej radnice približuje stopäťdesiat rokov tejto významnej inštitúcie a odhaľuje všetky významné medzníky generácie a činnosti, ktoré sa podieľali na nepretržitej existencii Múzea mesta Bratislavy. Autorsky ju pripravili kurátorky Elena Kurincová a Marta Janovíčková s kolektívom spolupracovníkov MMB. Nad výstavou prevzal záštitu primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Múzeum o múzeu

Výstava Generácie generáciám je svojím spôsobom výnimočná. Približuje totiž život múzea v jeho stopäťdesiatročnej existencii a v jeho vývoji. Výstava je rozdelená do tematických celkov a približuje aktivity múzea v kontexte kultúrnych a spoločenských dejín mesta. Predstavuje návštevníkom jeho základné funkcie, ktorými sú zbieranie, odborné spracovanie, ochraňovanie, reštaurovanie, ukladanie a vystavovanie zbierkových predmetov. Súčasťou výstavy je aj interaktívna časť, zameraná najmä na deti, aby im priblížila múzeum cez hru a zábavu.

V zmysle sloganu „Pamätáme na budúcnosť“ predstavuje činnosť všetkých pracovných pozícií múzea, od riaditeľa cez kurátorov, historikov, archivárov a pod., predstavuje aj reálnych pracovníkov, ktorí sa zaslúžili o rozvoj múzea, či významných darcov, ktorí zanechali Múzeu mesta Bratislavy mnohé hodnotné predmety historického významu. Návštevníci si môžu pozrieť okrem iného zamestnanecké legitimácie, ktoré v minulosti pracovníci múzea používali, plagáty, ktorými v minulosti lákali na rôzne tematicky zamerané výstavy a expozície, alebo aj publikácie o histórii Bratislavy či činnosti múzea a historických exponátoch, ktoré v minulosti MMB vydalo. V každom prípade, výstavu sa oplatí vidieť, vo vizuálne jednotne riešených výstavných a expozičných priestoroch Starej radnice získajú návštevníci nové poznatky a zážitky.

V prvorepublikovom štýle

Ako povedala v príhovore autorka výstavy Elena Kurincová, výstava predstavuje múzeum ako organizáciu, i ako živý organizmus. Podľa riaditeľa múzea Petra Hyrossa je novootvorená výstava jedným z vrcholov jubilejného roka. Výstavu považuje tiež za akési pomyselné odovzdanie štafety histórie a bádania minulosti budúcim generáciám. Slávnostné otvorenie výstavy sa nieslo v duchu noblesy pre prvou svetovou vojnou a prvej Československej republiky. Prítomným spríjemnil chvíle swingový koncert La Jana & Her Swing Boys a zaujímavá módna prehliadka – Prvorepubliková módam Lednice z Českej republiky. Diváci, a najmä dámy, si mohli popásť oči na elegantných modeloch, ktoré skutočne nosievali naše staré i prastaré mamy.


Foto: Sylvia Sternmüller – Múzeum mesta Bratislavy

- - Inzercia - -