Dnes je utorok, 23.júl 2019, meniny má: Oľga
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Festival vodníkov 2018 sa niesol v znamení dobrej nálady

jún 11, 2018 - 11:35
Hviezdoslavovým námestím v Bratislave sa aj tento rok šírila vôňa rybacej polievky a ulice Starého Mesta patrili vodníkom a ďalší vodným bytostiam. Na Festivale vodníkov sme si opäť pripomenuli tradície a povesti, ktoré sa k hlavnému mestu a k rieke Dunaj viažu.

Mestská časť Staré Mesto v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom pripravila v poradí druhý ročník Festivalu vodníkov. Jeho súčasťou bola aj súťaž o najlepšiu rybaciu polievku "Prešporský rybací kotlík" do ktorej sa zapojili rôzne organizácie, obce, spolky či podnikatelia. 

Prítomní si zasúťažili aj o najkrajšiu masku vodnej bytosti. Masky hodnotila porota zložená zo známych osobností ako moderátorka Janka Hospodárová či riaditeľka bratislavskej ZOO pani Miroslava Šavelová. Organizátori sa napokon rozhodli neudeliť prvé až tretie miesto ale rozdali ceny viacerým účastníkom.

Pre víťazov boli pripravené skvelé ceny ako víkendový pobyt pre dve osoby s procedúrami a plnou penziou v Liečebných termálnych kúpeľoch Sklené Teplice, víkendový pobyt pre dve osoby s polpenziu v Kaštieli Čičmany, voucher do Savoy Restaurant, Carlton, voľné vstupenky na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia, do bratislavskej ZOO.

Úvod patril najmenším.  Divadlo Parnas Brno predstavilo rozprávku Jak vodník Kapička přišel o vodu. Počas predstavenia boli od ranných hodín pripravené tematické tvorivé dielne. Deti aj dospelí si mohli vyrobiť charakteristickú  masku vodníka (oči, vlasy, sukničku)  a taktiež zúčastniť sa alegorického sprievodu.

Sprievod na čele s kočom s vodníkom Ferkom a starostom Starého Mesta prechádzal od budovy Slovenského národného múzea a ulicami historického centra. K dobrej nálade počas sprievodu prispela dychová hudba a mažoretky.  Sprievod končil na Hviezdoslavovom námestí.

Počas dňa bol pripravený bohatý kultúrny program. Predstavili sa rôzne detské tanečné skupiny a folklórne súbory, ľudové hudby a spevácke zbory. Programom hostí sprevádzal skvelý Roman Pomajbo.

Pre deti bol počas celého festivalu pripravený stan Mudrlatórium  so skutočnými mudrcmi (Tostabur) z pirátskeho a morského sveta, maľovanie na tvár a každé dieťa, ktoré prišlo v maske dostalo kopček zelenej zmrzliny a zelenú cukrovú vatu.

Rybacia polievka sa začala variť na obed a najlepšiu polievku hodnotili návštevníci po degustácii eurom do nádoby  družstva s polievkou, ktorú považovali za najlepšiu. Vyhralo družstvo s najväčším obnosom peňazí. Vyzbierané peniaze budú použité na charitatívne účely.

Deň plný zábavy a prekvapení ukončila ľudová hudba Paprčkovci. 

FOTO: Ivan Medveď

- - Inzercia - -