Dnes je štvrtok, 20.jún 2019, meniny má: Valéria
Čas čítania
9 minutes
Zatiaľ prečítané

Spevák Lukáš Adamec: Najbolestivejšie facky som si dal sám

jún 25, 2018 - 10:39
Spevák LUKÁŠ ADAMEC je jeden zo známych tvárí, ktorý pri rozhovore neohŕňa nos nad žiadnou otázkou. Ba čo viac, vie byť až kruto úprimný, nikoho a nič nešetrí. Tobôž seba nie. A tak vznikla miestami vtipná, no v prvom rade pravdivá výpoveď o Lukášovi Adamcovi ako nedokonalej bytosti, milujúcom manželovi a otcovi a zapálenom hudobníkovi.

Už viete, aké vás čaká leto? 

Ako sa to vezme. Moje leto bude prevažne pracovné. Čaká ma veľmi veľa koncertov, festivalov, vystúpení, z čoho sa teším. Dokonca sa našli aj štyri dni na voľno.

Štvordňová dovolenka? To sa nestihnete ani opáliť...

No nebude to také zlé, ešte pár sólo dní sa nájde, tieto sú za sebou. No je pravda, že väčšinu prázdnin strávim na koncerte, alebo v rámci nejakej promo aktivity k novému klipu a singlu Dýchaj, ktorý nedávno vyšiel a ktorý sa snažíme dostať do rádií. 

Ako na vašu zaneprázdnenosť reaguje rodina? Nie je to príliš veľká daň za spevácku kariéru?

Nie je to daň len za spevácku kariéru, podľa mňa tak je to pri všetkom. Pri každej práci sú pre a proti. A rodina? Zvykli si a chápu to, pravdupovediac, vážia si aj tie štyri dni, ktoré sa chystáme stráviť v Tatrách. Manželka sa naučila na to, že nie som nikdy doma. No potom, ako sme sa presťahovali, bývame tak, akoby sme boli na celoročnej dovolenke. Bývame v rodinnom domčeku pri vode. 

Dlho som vás mala zafixovaného ako verného Košičana a až teraz zisťujem, že ste sa odtiaľ presťahovali...

Áno, bývame v Dunajskej Lužnej. Stále sme verní východu, ale problém je v tom, že robota nie je verná východu. Veľa som cestoval a keď odštartovala šou Tvoja tvár znie povedome a do toho prišiel ešte muzikál Jesus Christ Superstar, znamenalo by to, že keby sme ostali žiť na východe, nebol by som doma vôbec. Chvíľu sme bývali v podnájme v centre mesta a potom sme sa rozhodli kúpiť domček. 

Vaša manželka je momentálne na materskej dovolenke, ale profesiou je čím?

Náš vzťah sa začal, keď vyštudovala vysokú školu. Študovala nové médiá, teda kameru a fotografiu. No nechce sa tomu veľmi venovať, popri materskej robí pomerne úspešný blog – Dve matky. Som rád, že sa mu venuje, vidím, že jej to prináša potrebné zadosťučinenie. Starať sa o deti je síce super, ale je to monotónna práca, a vidím, že práca na blogu jej prospieva a dobíja ju energiou. 

Ženili ste sa pomerne mladý, čo je v dnešnej dobe minimálne neštandardné. Ste v manželstve spokojný? 

Jasné, na tom nemôže byť nič zlé. Máme dve krásne zdravé deti, mám manželku, ktorú milujem, navyše, neviem, či by ma iná žena zvládla. Pozná moje zlé stránky, napriek tomu verí v to, že som dobrý človek (smiech), takže sa nemám na čo sťažovať. Veľmi ju ľúbim, som za ňu osudu vďačný a verím, že ešte dlho budem. Chvíľu sme sa učili spolu žiť, ale to je prirodzené, veď po troch mesiacoch od chvíle, ako sme sa dali dokopy, Miriam zistila, že už mesiac je tehotná. S rodinou sme začali veľmi skoro, ale fakt, že sme sa na to dali a vzali sme sa, som nikdy neoľutoval. 

adamec.jpg

Foto: 
Instagram

Dnes je v móde, že si mladí oteckovia chcú vyskúšať byť na materskej. Vám to nikdy nenapadlo?

Nie. To nie je nič pre mňa. Pri mojej práci a povahe sa o tom nemôžeme ani baviť. 

Pri vašej povahe? 

Ešte stále som sem-tam hýriaci človek. Ale asi starnem, naozaj je to už len sem-tam. Kedysi toho bolo viac, asi už nevládzem toľko ako kedysi. Treba byť sústredený na každý ďalší deň, a to kondične aj psychicky. Ale čo sa pomáhania s deťmi týka, lepšie mi je asi pomáhať s Teom, s ktorým sa komunikuje ľahšie. Leuška má len rok a pol, ešte donedávna bola dojčená. No nedávno bola manželka v nemocnici so synom, brali mu mandle, a ja som bol doma s Leou štyri dni doma sám a to bola zábava. Počas týchto dní sme sa vlastne akoby spoznali (smiech).

Lukáš, hovorí sa, že chlap dospeje vtedy, keď sa mu narodí dcéra. Vy to už viete posúdiť, je to tak?

Neviem to až tak posúdiť, moja dcérka je ešte veľmi maličká, ale byť s ňou, je pre mňa veľmi silná emócia. Pri nej pociťujem oveľa väčší strach ako pri synovi. On je čertisko nezbedné, vidím, že s ním to bude úplne v poriadku, len by som si želal, aby aj ľudia okolo neho boli v poriadku. A Leuška je bábika, moja malá láska, uvidíme, ako to bude neskôr, no bojím sa o ňu už teraz. 

adamec1_1.jpg

Foto: 
Instagram

Pri synovi vidíte, ktoré vlastnosti má po vás?

Je to milý a dobrý chlapec, no tvrdohlavý je určite po mne. Naplno prejavuje svoje ego, keď niečo chce po svojom, tak je ťažké vyhovoriť mu to. Zatiaľ si hovorím, že asi všetky deti v jeho veku skúšajú, kam až môžu zájsť a testujú trpezlivosť rodičov. No po mne má tak isto určite fascináciu pre hudbu. Baví ho, rád hrá na bubny, naposledy, keď bol na mojom koncerte, bol v absolútnom vytržení.

Mali ste aj obdobie, keď žiarlil na mladšiu sestričku?

A ako! Ale už ho to prešlo. Teraz máme obdobie takého súrodeneckého naťahovania sa o veci. Ale Teo už chápe, že občas je viac pozornosti na jeho menšej sestričke a vie, že mamke treba so sestrou pomôcť, keďže on je veľký brat. 

S Miriam ste už dobábätkovali? 

(smiech) Ja pevne verím, že áno a myslím, že moja manželka verí a dúfa v to isté. Nemáme už zámer priviesť na svet ďalšieho potomka. Máme syna, dcéru, máme koho milovať, o koho sa báť, presne takto to má byť. 

lukas.jpg

Foto: 
Instagram

Aký ste otec?

To sa musíte spýtať mojich detí, keď vyrastú. Celé detstvo a pubertu som si hovoril, že nebudem ako moji rodičia a predsa som. No pri dvoch deťoch som prišiel na to, že sa to ani inak nedá a musím byť minimálne taký, aký bol môj otec. 

A to je?

Tvrdý. Dnes rozumiem tomu, že pri mne sa nedalo inak. Nebol som jednoduchý prípad. Robil som si veľa vecí po svojom, neuznával som školu ako takú, vnímal som ju ako inštitúciu, ktorá ma mala pripraviť byť v strehu, ale učiť sa... To nie. Veci, ktoré by som podľa školy mal vedieť, sú mi dnes absolútne nanič, no nepovažujem sa za menej vzdelaného človeka, dokonca som si urobil vysokú školu. Vlastne tiež najmä preto, aby som mal pokoj od rodičov, no bolo dobré to absolvovať po svojom a veľa mi to dalo. Niečo šlo ľahšie, niečo s fackami...

Ktorá facka od života vás bolela najviac?

Veľa som si ich dal sám. Minul som rýchlo peniaze, ktoré som si zarobil, alebo ktoré som dostal po SuperStar. Pri niektorých spoluprácach som si vybral k sebe veľmi zlých ľudí, napriek tomu, že ma blízki a priatelia presviedčali, aby som do toho nešiel. No dnes viem, že kým sa tieto facky netýkajú zdravia, tak sa nič hrozné nedeje. 

Keď už robíme takúto súkromnú spoveď a nešetríte sebakritikou, sú činnosti, do ktorých sa doma absolútne nezapájate?

Je ich asi toľko, koľko je tých, do ktorých sa zapojím a zbytočne (smiech). Moja žena ma už pozná a nesnaží sa zapájať ma proti mojej vôli. Domáce práce ma všeobecne nebavia a ako umelec mám aj vo svojich veciach neporiadok. Ale je to organizovaný bordel a som alergický na to, keď sa mi ho niekto pokúša upratať. Často riešim veci na poslednú chvíľu, a preto potrebujem presne vedieť, kde čo mám, a to viem, len keď mám svoj neporiadok. Ale pomáhať pomáham v záhrade. To mám aj rád. O zeleninku sa stará manželka, ja mám na starosti ovocné stromy a kríky. Bývame v rodinnom dome a kto má rodinný dom, to pozná, stále je tam čo robiť. Mať dom so záhradou bol vždy môj sen, mám rád efektivitu práce a veci, ktoré si človek môže vypestovať či vyrobiť sám a byť tak čo najmenej závislý od iných. 

To znamená, že ste celkom praktický človek? Na umelca je to však nezvyčajné...

Určite som. Nemám rád zbytočné aktivity, som rád, keď investujem čas a energiu do niečoho, čo mi ju aj vráti. 

Už sme sa okrajovo dotkli nového singla, videoklip k nemu je označovaný ako kontroverzný najmä kvôli tomu, že poukazuje na problém mladých dievčat a anorexie. Baví vás hudbou vŕtať do vecí, do ktorých sa nevŕta bežne?

Prečo nie? Momentálne to tak vychádza. Keď mám zaujímavú tému piesne, bol by hriech nevyužiť to. Samozrejme, rád mám aj piesne o láske a šťastí, ľudia si ich na koncertoch radi pospevujú, ale som vďačný aj za špeciálne témy. V podstate je to zábavný text, no režisér, ktorý robil klip aj k piesni Horúca láska, do toho vdýchol širší rozmer. Nechceme nikoho poúčať, skôr len poukázať na problém, nad ktorým by sa mohli ostatní zamyslieť. V klipe nám hralo skutočné dievča, ktoré bojuje s anorexiou, ona si našťastie uvedomuje, že má problém a už to aj rieši.

Ako muž chápete tlak kultu mladosti, dokonalosti, štíhlosti, ktorý sa na ženy a dievčatá valí z každej strany?

Áno, aj ako chalan pohybujúci sa v šoubiznise aj ako človek, ktorý celý život bojuje s váhou. Akonáhle sa chvíľu prestanem hýbať alebo začnem nezdravšie jesť, váha v tom momente stúpa vyššie a vyššie. Chápem, že pri redukcii hmotnosti sa na to človek môže tak namotať, že pomaly začína riešiť aj to, koľko vody vypil. Sám som mal tieto stavy a viem, že to nie je nič príjemné. Je to jeden veľký stres, ktorý v konečnom dôsledku narobí v tele viac škody ako extra porcia hranoliek. 

Je známe, že v minulosti ste sa venovali vodnému pólu, čím sa udržiavate v kondícii teraz? 

Teraz ma v kondícii udržiava najmä moja trénerka Katka, s ktorou pracujem na tom, aby som sa dostal do formy. Pred nedávnom som sa veľmi opustil a bol som už veľmi veľký. Aj keď malý asi nikdy v živote nebudem, toto už bolo príliš. Celý život som športoval, nebol som zvyknutý na to, že niečo nezvládnem, hoci koncertnú kondičku som stále mal, no cítil som už niektoré obmedzenia. Momentálne mi je pri cvičení dobre, psychicky si pri ňom oddýchnem, nemyslím na robotu ani na starosti, som prirodzene unavený, vidím výsledky.

adamec2.jpg

Foto: 
Instagram

Lukáš, vy ste vraj vyrástli v hudobníckej rodine...

Tak trochu áno. Babka s dedkom sa spoznali v zbore, moji rodičia neboli profesionálni hudobníci, ale spievalo a na gitare sa hralo u nás stále, najmä folk. Mali sme doma klavír a mňa naň lákalo hrať, takže som nakoniec chodil jedenásť rokov na klavír. 

A cvičili ste rád? Braňo Kostka mi raz spomínal, ako si rezal do prstov, aby nemusel cvičiť na husliach...

No to viete, že som necvičil rád, ale dobojoval som to najmä vďaka vôli mojich rodičov. Dnes som za to vďačný, pretože mám oveľa lepší cit v hudbe. 

Máme za sebou ďalšiu sériu SuperStar, už je vás celkom dosť, pýšiacich sa týmto titulom... Sledovali ste ju?

Priznám sa, že nie. Väčšinou som bol v tom čase na ceste domov z koncertu, pár videí som videl, pozeral som ako spievala víťazka Tereza. Poviem vám, to je baba, o ktorej talente a speváckych kvalitách sa nemusíme vôbec baviť. Speváci jej kvalít žiadnu SuperStar nepotrebujú, ale rozumiem dôvodom, prečo do toho šla. 

Asi sa vás často pýtajú, či by ste do toho aj vy šli znova...

Jednoznačne áno. Keby som sa mohol opäť znovu rozhodnúť, neváhal by som. Ja viem, že to niektorí speváci a muzikanti odsudzujú, ale treba sa na to pozerať úplne inak. SuperStar mi dala šancu, prácu, ktorá momentálne živí nielen mňa, ale celú moju rodinu. Samozrejme, treba na tom makať, nič v tejto brandži nejde samo. Aj po SuperStar prišli chvíle, keď som uvažoval nad tým, že sa na to vykašlem a zamestnám sa, ale som rád, že hudbu robím a že sa mi to vďaka súťaži podarilo. A zároveň sa mi to znovu podarilo aj vďaka šou Tvoja tvár znie povedome, ktorá ma opäť dostala do povedomia.

V rámci kariéry ste zabŕdli už aj do moderovania, to vás tešilo?

Nemám s tým problém, no nie je to moja prvotná profesia, alebo niečo, na čo by som sa vyslovene sústredil a chcel robiť. Beriem to skôr ako skúsenosť, ktorú dokážem spojiť s hudbou, na koncerte, vystúpení... Skúsenosť s moderovaním mi pomáha pri prejave, rozprávaní či komunikácii s ľuďmi. 

Spomínali ste, že chvíľu po SuperStar ste mali chuť sa zamestnať. Viete,  v akej oblasti by to bolo?

Vyštudoval som ekonómiu na Technickej univerzite, no to by ma paradoxne asi nebavilo vôbec. Predtým, než som sa prihlásil do SuperStar, som pracoval v IT sfére, predtým som predával v športovom obchode, robil som chvíľu v reklamke... Vyskúšal som si už čo-to a myslím, že by som si vedel nájsť niečo, čo by ma bavilo. Čím som starší, tým viac si uvedomujem, aké je  šťastie, keď človek naozaj robí to, čo ho skutočne baví. Preto by som bol na výber nového povolania prísnejší ako predtým. Určite to časom príde, budem si musieť nájsť aj nejaký plán B, ale na rozmýšľanie nad ním nemám momentálne vôbec čas. 

 

- - Inzercia - -