Dnes je štvrtok, 25.apríl 2019, meniny má: Marek
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Peter Modrovský: Muži si udobrujú manželky cez tanec

jún 26, 2018 - 09:11
PETER MODROVSKÝ je známy tanečník z Let's Dance a majiteľ tanečnej akadémie Dansovia v Bratislave. Aj keď jeho škola o záujemcov nemá núdzu, ako manažér má Peter hlavu v smútku. Nedarí sa mu totiž zohnať finančnú podporu pre jeho unikátny európsky projekt – Grand Gala. Čo bude s podporou spoločenského tanca na Slovensku ďalej? Blýska sa na lepšie časy?

Údajne vás finančne potrápilo zabezpečenie Dansovia Grand Gala 2018 – známej medzinárodnej tanečnej súťaže pre deti a juniorov, ktorá bola vo februári.

Áno, je to podujatie veľkého formátu, pripravujem ho už rok dopredu. Ide totiž o veľkolepú súťaž v spoločenskom tanci. Nezohnal som, bohužiaľ, generálneho sponzora. Hlavný sponzor som bol opäť ja. Vážim si však všetkých doterajších partnerov a spolupracovníkov, ktorí projekt podporujú. No, na niektoré prisľúbené peniaze doteraz ešte čakám. Keďže ide o súťaž pre deti a juniorov, nemôžem si stanoviť nejaké vysoké vstupné. Prihlásil som sa aj do výzvy na podporu kultúry, ktorú organizoval Bratislavský samosprávny kraj. No, napokon som nedostal žiadnu finančnú podporu. Bol som z toho sklamaný. Finančne ma podporila len mestská časť Petržalka, za čo som vďačný. Toto leto ja budem chodiť po múzeách, a tak podporím kultúru v Bratislave.

Skončí teda na Slovensku prestížna detská a mládežnícka súťaž v spoločenskom tanci? Len pred pár dňami ste znova rokovali s VÚC Bratislava o podpore. Ako to dopadlo?

Musím povedať, že keď sa skončilo Grand Gala, cítil som mierne vyhorenie. V manažovaní sa učím každým rokom, krok za krokom. Idem ďalej, nevzdávam sa. Na tanečnú súťaž Grand Gala prišli aj Slavik Kryklyvyy a Karina Smirnoff. Je to niečo, ako keby slávny futbalista Messi prišiel na Slovensko. Títo tanečníci sú pre našu generáciu najviac, čo vôbec existuje. Aspoň toto ma teší pri srdci. Nemôže to však fungovať tak, že ja sa ocitnem na pokraji osobného krachu. No, nejaká nádej tu je. Pred týždňom som sa znova stretol s úradníkmi na Bratislavskom samosprávnom kraji. Nechcem to zakríknuť, ale možno by som mohol byť úspešný a získať finančnú podporu na ďalší ročník. Kompetentní by si mali uvedomiť, že ide o podporu mladých talentov. Deti tancom trávia zmysluplne svoj voľný čas, naučia sa kultúre pohybu. Myslím si, že aj to je pre vývoj mladého človeka dôležité.

O vašej tanečnej škole je známe, že organizuje akcie pre deti aj cez letné prázdniny. Bude tomu tak aj tento rok?

Áno, v lete pripravujem denné tanečné tábory v Dansovii a v X-bionic sphere v Šamoríne tanečné sústredenie. Tábory sú skôr pre deti z Bratislavy, ktoré sem môžu ráno prísť a poobede odísť domov. Pripravili sme pre ne pestrý program, ktorý je zameraný na tanec. No a sústredenie v X-bionic sphere v Šamoríne je aj s ubytovaním, a tak je dostupné všetkým. V Šamoríne je svetový športový areál, takže okrem tancovania si tam užijeme aj veľa iných aktivít, ako aquapark, tuli kino a iné. Býva to tretí augustový týždeň. Prvý rok bol veľmi úspešný, mali sme 70 detí už od šiestich rokov. Niektorým som čítal aj rozprávky a viazal šnúrky na topánkach. Veľmi sa na to teším. Pre mňa je to štart do novej sezóny a zároveň dovolenka.

Chce sa deťom vo všeobecnosti tancovať spoločenské tance? Teraz predsa väčšina sedí pred počítačom či hodiny komunikujú s kamarátmi na mobiloch. Čo radíte rodičom, ako ich motivovať?

Určite sa doba trocha zmenila, deti sú zamerané na výdobytky techniky. Avšak naša tanečná škola má 210 členov a necítime žiadny úbytok. Deti majú na výber. Väčšinou si vyberú tú ľahšiu cestu, sedieť pri počítači. Potom sa ma rodičia pýtajú, či majú „zatlačiť“ na deti, aby chodili tancovať. Ja si myslím, že treba trocha dieťaťu dohovoriť. Lebo dieťa si vždy vyberie to jednoduchšie. Hovorím z vlastnej skúsenosti. Ja som si tiež nevybral tanec, avšak mamina na mňa „pritlačila“. Povedala mi, že budem chodiť na tanečnú a hotovo. A nakoniec to dobre dopadlo. Rodičia mi hovoria, že problém je aj v tom, že deti celkovo nechcú nič robiť. Celý deň by len pozerali do tabletu. Majú so všetkým problém, či už ísť ráno do školy, alebo poobede na tanečnú.

Aké deti k vám chodia, sú to už jasné talenty? Alebo beriete zo začiatku aj „nešiky“? A zažili ste s deťmi aj nejakú veselú príhodu?

Berieme deti od troch rokov. V tom veku je to ešte o „sukni“. Teda, že dievčatám sa páčia sukne, nie samotný tanec. Takže pre ne je motivácia to, že budú mať oblečené pekné šatičky. S deťmi je vždy zábava. Sú veľmi naturálne a prirodzené. Je im jedno, že som bol niekedy v telke, alebo, že som šéf tanečnej školy. Jedno malé dievčatko sa ma raz na sústredení opýtalo, čo bude na obed. Ja som jej odpovedal, že neviem, nemám to napísané na čele? A ona mi na to povedala, nie, ale, že tam mám riadky – teda vrásky.

Máte už deti, ktoré vyhrali ceny na medzinárodných turnajoch? Pochváľte sa, čo všetko už povyhrávali vaši zverenci.

Máme veľmi úspešné deti. Každý víkend vyhrajú nejaké súťaže. Aj na Slovensku, aj v zahraničí. Tú najprestížnejšiu súťaž v spoločenských tancoch pre deti a juniorov organizujeme my. Je to spomínaná Dansovia Grand Gala. Na takej vysokej úrovni nikto iný takúto súťaž neorganizuje. Tohto roku sa jej zúčastnili tanečníci zo štyroch krajín. V tej najnižšej vekovej kategórii od 6 do 9 rokov sa podarilo vyhrať páru Jakub Koloman Katona a Agáta Kossányi z našej tanečnej školy. Bolo to náročné, vôbec sme to nečakali.

Nechceli by ste byť tréner nejakej slávnej tanečnej dvojice? Ísť v šľapajach manželov Jágerských, ktorí trénovali vás?

To nie, stal som sa manažérom. Jednoducho to už dnes nestíham. Mám tu však špičkových trénerov, ktorí sú stále aj aktívni tanečníci a reprezentanti SR. Tí majú informácie z prvej ruky – zo zahraničných tréningov. Vedia, čo je nové v oblasti spoločenského tanca vo svete. A môžu to hneď odovzdať deťom, ktoré učia. Aj v spoločenskom tanci dochádza k vývoju. Mení sa oblečenie, ale aj tanečné figúry a ich prevedenie. Dnes sú spoločenské tance viac dynamické ako kedysi.

Máte kurzy aj pre dospelých, akí sú tanečníci? A prečo by ľudia mali tancovať? Čo dáva, čo môže dať tanec človeku?

Pre dámy, ktoré sa chcú vyblázniť, máme latinsko-americké tance. Je to veľmi úspešné. Naozaj chodia veľmi pravidelne. Počas svadobného obdobia zase veľa ľudí volá kvôli individuálnym lekciám. Keď je plesové obdobie, tak mnoho ľudí príde s tým, že si chcú „oprášiť“ tance, ktoré potrebujú vedieť na plesoch. Tanec je pre človeka niečo prirodzené. Keď deti počujú hudbu, tak sa začnú samy od seba pohupovať. Tanec je pre človeka množstvo endorfínov. Keď ľudia u nás vyskúšajú spoločenské tance, tak vravia: Aký úžasný pocit! Veľakrát sa prídu partneri tancom udobrovať. Manžel si zavolá partnerku a dá jej tanečnú lekciu ako darček. A musím povedať, že to udobrovanie cez tanec funguje. Obaja odchádzajú s úsmevom.

Povedzte nám niečo o vašej terajšej partnerke. Z médií vieme, že sa volá Ingrid a má syna z predchádzajúceho vzťahu...

Ingrid má deväťročného syna Maxa, s ktorým si super rozumiem. Do tanečnej však nechodí. Jeho skôr zaujíma futbal, plávanie a tenis. Bol sa párkrát v mojej škole pozrieť. Ingrid je šéfkou jednej vinárskej spoločnosti. Takže víno vždy vyberá ona. Rada tancuje, a tak sme si pred tromi týždňami urobili výlet do Anglicka na Blackpool Dance Festival. Je to najväčšia tanečná udalosť roka v Európe, festival má takmer 100-ročnú históriu. Bol to jedinečný zážitok.

Predpokladám, že pokiaľ ide o budúcnosť, chcete, aby sa darilo vašej tanečnej akadémii a vášmu projektu Grand Gala. Aké iné ciele máte ešte okrem toho pred sebou?

Určite chcem trocha popracovať na jazykoch. Konkrétne na angličtine a ruštine. Angličtina je nutná výbava a ruštinu sa chcem učiť aj kvôli tomu, že v tanci je veľa rusky hovoriacich ľudí. Sú to kvalitní tréneri a tiež dobrí tanečníci. Je dobré, keď pri stretnutí hovoríte s ľuďmi ich jazykom. Rusko je veľké aj v rámci tanečného sveta. Keď si len zoberieme balet, ktorý sa mi mimochodom veľmi páči. A tiež chcem intenzívnejšie cvičiť s kamarátmi a dostať sa do kondičky. A ako každý, chcel by som mať svoju rodinu, dieťa.

- - Inzercia - -