Dnes je piatok, 19.júl 2019, meniny má: Dušana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Andrea Belányiová: Dajte mi kladivo a ja to opravím!

júl 02, 2018 - 15:34
S charizmatickou moderátorkou Andreou Belányiovou sme sa stretli pri slávnostnom krste knihy Odetí do krásy. Reč prišla na pôvab folklóru i jej lásku k slovenskej výšivke, ale aj na domáce majstrovanie a letné plány.

Andrea, aký máte vzťah k slovenskému folklóru?

Priznám sa, nikdy som k nemu extra blízko nemala. No maminina sestra a teta pôsobili v košickom súbore Čarnica, takže sa cez ne ku mne dostávali krásne slovenské piesne. Vďaka nim som ich mala napočúvané a vďaka nim som milovala aj všetky rodinné oslavy. Keď začali spievať, mala som zimomriavky po celom tele, vždy bol z toho nezabudnuteľný zážitok.

Takže u vás doma bolo veselo a spevavo.

Áno, najmä počas sviatkov a rodinných osláv, no moji rodičia spievali veľmi zriedka. No zvonivé hlasy mojich tiet sú pre mňa jednou z najkrajších detských spomienok.

Vy viete spievať?

Nie (smiech). Ja vám budem rozprávať koľko chcete, ale spev odo mňa radšej nechcite.

Neverím, že ste ani dcérke doma nespievali uspávanky...

To je iné, samozrejme, jej spievam a s láskou. Našťastie, nie je nejakou prísnou členkou hudobnej komisie a prijala do svojich uší čokoľvek. No naozaj si nemyslím, že spev je niečo, čo by som mohla verejne prezentovať. Ak spievam, tak len v kúpeľni a v aute, vtedy mám pocit, že mi to ide rovnako dobre ako to počujem v rádiu (smiech).

A čo tanec?

Keby som si mala vybrať, asi si vyberiem folklórny. No rodičia nás viedli viac k športu. No myslím si, že niečo vo mne zostalo, pretože ja nielen teraz, keď je folklór mimoriadne v móde, ale už dlhé roky milujem slovenské ľudové výšivky a doplnky, ktoré sú inšpirované slovenským folklórom. Mám niekoľko takýchto kúskov v šatníku a veľmi rada ich kombinujem s bežnou módou. Vytváram tak celkom originálne oblečenie, inšpirované našimi tradíciami. Mám rada vyšívané blúzky v kombinácii s obyčajnými džínsami.

S folklórom sú úzko späté ručné práce a remeslá, máte k nim blízko?

Dodnes veľmi rada šijem, už ako dieťa som vo veľkom vyšívala a neobišli ma ani rôzne „kutilské“ roboty. Napríklad počas posledného víkendu som sa rozhodla vybrúsiť si poličky a natrieť ich inou farbou. Paradoxne, do záhrady by ste ma nedostali ani za nič, tam by som urobila viac škody ako osohu, ale dajte mi do ruky kladivo alebo štetec a ja to zvládnem.

belanyiova1.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

To je na ženu minimálne netradičné...

Je to možné, ale baví ma opravovať pokazené veci alebo dať nového ducha veciam starým a naoko nepotrebným. Pred spomínanými poličkami som si prerábala nočný stolík. Dlho som hľadala stolíkpodľa mojich predstáv, nenašla som, tak som sa ho rozhodla sama vyrobiť a dopadlo to, myslím, celkom dobre.

Z toho mi vychádzate ako žena činu.

Nemám rada nudu a stereotyp, a keď ma doma prestane niečo baviť, tak to prefarbím, prelepím, vymením tapety... Je to celkom drahý koníček, zariaďovanie a zmeny interiéru ma vždy veľmi bavili a nabíjali novou energiou. Nedávno som vymenila tapety v hosťovskej izbe a v kúpeľni, pretože už ma svrbeli dlane a mala som opäť chuť na zmenu. Mám kamarátky, ktoré majú desať rokov byt v rovnakom stave a sú tak spokojné, no mne by to nedalo pokoj.

Pri čom ešte dokážete načerpať novú energiu a oddýchnuť si?

Pri ničnerobení. Viem, že to po tom, čo som práve povedala vyznieva zvláštne, ale je to tak. Voľného času nemám až tak veľa, popri starostlivosti o dcérku, práci... Keď to človek zráta, vyjde mu to ledva na minúty, nie to ešte na hodiny, a vtedy rada nerobím nič.

Ako to nič teda vyzerá?

Ležím a niečo príjemné si prečítam, alebo si pozriem v televízii niečo, pri čom úplne vypnem.

A čo v lete? Už viete kde budete dovolenkovať?

Ako každé iné leto, pôjdeme s dcérkou na chvíľku k moru, potom na pár dní na východ za rodičmi a sestrou a potom budeme tráviť čas tu, v Bratislave.

Ste od nátury cestovateľ milujúci diaľky, alebo vám „stačia“ aj destinácie za rohom?

Tie väčšie diaľky si teraz s dcérou nemôžem dovoliť, preto sa radšej zdržiavame v našom časovom pásme z rôznych, najmä zdravotných dôvodov. Ale ja som spokojná, hovorím si zlatá Európa. Samozrejme, tajuplné romantické ostrovy na opačnom konci sveta sú veľmi krásne, ale mne stačia aj európske pláže.

A slovenské Tatry? Ste „kamzíkovský“ typ?

Tatry mám tiež veľmi rada, ale nechodím tam až tak často, ako by človek na Slovensku mohol. No nikdy nehovor nikdy, možno aj tam tento rok zavítame. A čo sa vysokohorskej turistiky týka, tá je pre mňa v kategórii veľmi nebezpečné, radšej sa na štíty pozerám zdola.

- - Inzercia - -