Dnes je sobota, 21.september 2019, meniny má: Matúš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Financovanie bratislavských mestských častí upravia

júl 03, 2018 - 16:50
Financovanie bratislavských mestských častí upravia. Znamená to, že prerozdeľovanie financií medzi hlavným mestom SR Bratislavou a mestskými časťami bude spravodlivejšie.

Vyplýva to z dodatku Štatútu hlavného mesta, ktorý upravuje financovanie mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy. Po novom by tak sumu 1,95 milióna eur ročne nemali siedmim malým mestským častiam dávať veľké mestské časti, ale mesto. Nový návrh tzv. solidarity (finančný príspevok veľkých mestských častí malým) vlani na jeseň novinárom predstavil primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Dodatok schválili poslanci mestského zastupiteľstva na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva.

Štyri veľké bratislavské mestské časti - Petržalka, Ružinov, Staré Mesto a Nové Mesto, tak po novom nemusia siedmim najmenším bratislavským mestským častiam dávať časť peňazí zo svojho rozpočtu. Návrh primátora podporili poslanci jednomyseľne, 42 hlasmi prítomných. Oficiálne stanovisko k novému rozdeleniu peňazí však museli dať bratislavské miestne zastupiteľstva. Na konci tak mohli rozdelenie mestských peňazí pre malé mestské časti schváliť aj bratislavskí mestskí poslanci.

Podľa primátora je nové prerozdeľovanie financií dobrý postup. „Malé mestské časti tak budú mať každoročnú finančnú istotu a nebudú nepríjemné diskusie s veľkými mestskými časťami,“ spomenul vlani Nesrovnal. Nový návrh tzv. solidarity predstavili novinárom minulý rok začiatkom novembra po stretnutí Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy. Zmenu vtedy vítal aj starosta bratislavskej Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa. Ako uviedol, nový systém rozdelenia peňazí na rokovaní združenia mestských častí podporili všetci pätnásti starostovia bratislavských mestských častí. „Samozrejme, určite to nevyrieši problém financovania jednotlivých mestských častí. Možno je to prvý krok, ktorý vyrieši spory medzi veľkými a malými mestskými časťami,“ poznamenal Krúpa.

O zmene financovania malých mestských častí Bratislavy sa začalo hovoriť, keď veľké bratislavské mestské časti uviedli, že už nechcú malým mestským častiam dávať peniaze zo svojich rozpočtov. Mestskí poslanci preto schválili, aby sa znížil príspevok štyroch veľkých mestských častí pre sedem malých z pôvodných takmer 2,4 milióna eur na 1 950 000 eur a primátora Bratislavy Iva Nesrovnala uznesením požiadali, aby začal proces zmeny štatútu hlavného mesta. Príspevok veľkých mestských častí možno totiž upraviť len zmenou štatútu hlavného mesta. Solidaritu v minulosti kritizovala aj starostka mestskej časti Bratislava - Devín Ľubica Kolková, aj podľa nej treba rozdeľovanie peňazí zmeniť. „Aby sme sa nemuseli každý rok doprosovať. Treba povedať, že v Bratislave sme všetci rovnocenní, sme rovnaké mestské časti,“ tvrdí starostka. Do skupiny siedmich malých mestských častí patria Vajnory, Devín, Lamač, Záhorská Bystrica, Čunovo, Jarovce a Rusovce.

- - Inzercia - -