Dnes je nedeľa, 26.máj 2019, meniny má: Dušan
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Nosíte kontaktné šošovky? V lete buďte opatrní dvojnásobne!

júl 04, 2018 - 09:57
Všetci, čo nosia okuliare a kontaktné šošovky, to dôverne poznajú. Leto je pre nich najnáročnejšie ročné obdobie. Intenzívne slnko však predstavuje riziko aj pre zdravé oči. Na čo dať najväčší pozor, aby sa letná romantika nestala nočnou morou?

Ak nosíte kontaktné šošovky, mali by ste byť pri kúpaní v prírodných vodách i kúpaliskách ešte opatrnejší. Voda v riekach, jazerách, v horských potokoch či v bazénoch sa stáva skrytým nepriateľom „šošovkárov“. Prežívajú tu nebezpečné baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne a akantaméby. Pri dlhšom pobyte vo vode sa tieto mikroorganizmy „vďaka“ kontaktnej šošovke dostávajú do dlhodobého kontaktu s povrchom oka. Z oka bez šošovky sa rýchlo vyplavia, no pod šošovkou môžu zostať podstatne dlhšie. Následkom môžu byť nepríjemné chlamýdiové očné zápaly, ktoré mikroorganizmy z vody spôsobia aj týždne či mesiace po pobyte vo vode.

Azda najnebezpečnejšie sú akantaméby, ktoré spôsobujú závažný zápal rohovky spojený s veľkými bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním a slzením. V mnohých prípadoch, najmä pri neskorej diagnostike, sa končia vredom rohovky, ktorý môže byť príčinou slepoty. Oční lekári radia kúpať sa bez kontaktných šošoviek. Ak nedovidíte ani na meter pred seba, siahnite po jednodňových šošovkách, ktoré na konci horúceho dňa pri vode vyhodíte, znížite tak riziko infekcií.

Pozor na koníčky!

Letná agroturistika vás môže priviesť na farmy, kde si možno zajazdiť napríklad na koňoch, prípadne sa na vlastnej koži zoznámiť so starostlivosťou o zvieratá. Každý, kto intenzívne pracuje s úžitkovými zvieratami, napríklad v stajni, by mal vedieť, že v tomto náročnom prostredí je výrazne zvýšená prítomnosť nebezpečných plesní, vláknitých húb a iných mikroorganizmov zo slamy, z dreva či z výkalov. V  kombinácii s kontaktnými šošovkami môžu byť nebezpečným zdrojom infekcií, ktoré sa môžu v kritických prípadoch končiť slepotou. Ak nosíte kontaktné šošovky, mali by ste zbystriť pozornosť: šošovky sa môžu kontaminovať už pri nevinnom pohladení koňa. Ako sme už spomenuli, vo vlhkom prostredí , v tomto prípade napríklad vo vlhkej slame, sa darí rôznym nebezpečným mikroorganizmom. Ak pri používaní kontaktných šošoviek zostanú v kontakte s povrchom oka, očný zápal, často veľmi bolestivý, je na svete.

Používatelia šošoviek by tiež nemali zabúdať, že zdrojom mikroorganizmov spôsobujúcich očné zápaly môžu byť aj nádoby s roztokmi a puzdrá na kontaktné šošovky. Preto by im v lete mali venovať zvýšenú pozornosť, pravidelne ich čistiť, dezinfikovať a vymieňať.

Zoskok s dioptriami?

Milovníci adrenalínových atrakcií – najmä rôznych zoskokov – by mali zvýšiť opatrnosť. Letná dovolenka sa stáva príležitosťou „overiť si vlastné sily“. Niektoré typy športov sú však pre oko skutočne veľmi nebezpečné – napríklad zoskoky typu bungee jumping. Práve takýto náročný výkon lekári neodporúčajú krátkozrakým športovcom, najmä tým s dioptriami vyššími ako mínus 4. Ľudské oko je totiž pri zoskoku vystavené veľkým nárazom s rizikom odlúpenia sietnice a krvácania do sklovca.
Nositelia dioptrických okuliarov by nemali podľahnúť mýtu, že tie dnešné sú úplne bezpečné. Dioptrické sklá sú už síce odľahčené a nerozbitné, vďaka čomu nevznikajú pri pádoch či iných nehodách ostré črepiny, no riziko úrazu oka od okuliarov tu stále existuje a nemožno ho podceniť. Pri páde či inej nečakanej kolízii sa plastový aj kovový rám môžu prelomiť a spôsobiť poranenie oka.

Nebezpečný pohľad do slnka

Spomeňte si, čo sa stane, keď sa v lete hoci len na moment pozriete do slnka: každý pohľad do ostrého svetla spôsobuje krátkodobé oslepenie. Pri dlhšom pozeraní do slnka nastávajú v oku nezvratné zmeny vrátane zjazvovania najdôležitejších štruktúr videnia. Do slnka nikdy nepozerajte dlhodobo a cielene. Výnimočne nebezpečné je zatmenie slnka, lebo sa vydržíte doň pozerať dlhšie a nevnímate veľké riziko. Hrozí nebezpečenstvo poškodenia žltej škvrny, miesta najostrejšieho videnia.

Aké okuliare si na leto vybrať?

Čím väčšie, tým lepšie, musia pokrývať celú veľkosť oka. Módne výstrelky maličkých rozmerov neposkytujú dostatočnú ochranu. Z materiálov je najvhodnejší tvrdený plast alebo sklo. Zabráni poškrabaniu a deformáciám.

Zapamätajte si číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný 100% systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Ak chcete zistiť, či majú vaše okuliare skutočne uvádzanú UV ochranu, nechajte si ich premerať v očnej optike.

Okrem hodnoty UV filtra je dôležitý aj údaj o priepustnosti svetla slnečných skiel, pohybuje sa v kategóriách 0 až 4:

0 – bezfarebný alebo veľmi svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 80 – 100 %)
1 – svetlý filter (priepustnosť 43 – 80 %)
2 – stredne tmavý filter (priepustnosť 18 – 43 %)
3 – tmavý filter vhodný na bežné nosenie (priepustnosť 8 – 18 %)
4 – veľmi tmavý filter vhodný k moru a do hôr, pozor: nevhodný na šoférovanie, skresľuje vnímanie farieb (priepustnosť 3 – 8 %)

- - Inzercia - -