Dnes je nedeľa, 21.apríl 2019, meniny má: Ervín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Aj vlasy potrebujú dovolenku! Poradíme vám, ako sa o nich starať počas leta

júl 10, 2018 - 14:45
Kedysi sa takmer každé kaderníctvo pýšilo sloganom „vlasy koruna krásy“. Myslíte, že je to prežitok? Omyl! Krásne vlasy sú totiž naozaj našou vizitkou a často rozhodujú o tom, aký prvý dojem o sebe zanecháme!

Nezdravé, krepovité, vysušené či nebodaj mastné vlasy veľa parády nenarobia, preto sa musíme o ne riadne starať. Obzvlášť teraz, v letných mesiacoch, pretože slnko nevysušuje len našu pokožku, ale navlas rovnako aj naše vlasy. Rozdiel je len v tom, že to necítime, pretože vlasy, keď sa „spália“, nebolia.

Slnečné lúče obsahujú UV žiarenie, ktoré preniká ochrannou vrstvou vlasu, čím sa poškodzuje vlasové vlákno a narúša sa tým jeho nepriepustnosť. Vlasy sa síce prirodzene pred UV lúčmi vedia chrániť, ale táto schopnosť sa farbením, fénovaním, žehlením či inými vonkajšími vplyvmi postupne stráca. To spôsobuje, že vlas stráca lesk a hladkosť, je drsnejší, menej pružný a ľahšie sa láme. Okrem toho vlas bledne a farbené vlasy strácajú svoj odtieň, čo je na zošedivenie, ak sme na dovolenku vyšli rovno z kaderníckeho salónu. 

Nechráňte len pokožku!

To, že v lete by sme mali svoju pokožku chrániť pred vplyvom slnečného žiarenia špeciálnymi produktmi s UV filtrom, je nad slnko jasnejšie. Okrem nepríjemného spálenia vystavujeme svoje telo aj riziku vzniku rakoviny kože. Našťastie, vlasom až takéto riziko nehrozí, ale to neznamená, že ich netreba chrániť. Poškodené vlasy od slnka sú často také zničené, že jediným liekom na ne sú nožničky. No nie je lepšia prevencia? 

Klobúky, šatky, masky...

Najideálnejšie by bolo, keby sme vlasy počas leta na slnko ani nevystavovali, no táto rada sa dá realizovať len veľmi ťažko. Preto vždy, keď to situácia dovolí, dodržiavajte tieto rady:

  • noste aspoň  slamené klobúky alebo šatky, aby vlasy prichádzali do styku so slnkom čo najmenej
  • okrem mechanickej ochrany by sme našim vlasom mali dopriať aj kvalitnú vlasovú kozmetiku určenú špeciálne na slnečné dni - šampóny, kondicionéry, krémy a spreje obsahujú zložky, ktoré vlasy vyživujú a zabraňujú ich vysušovaniu, ich dôležitou zložkou aj UV filter, ktorý vytvorí na vlasoch akýsi film a zmierni tak pôsobenie slnečného žiarenia
  • vlasy, najmä končeky, by sme mali pravidelne „premasťovať“ špeciálnymi regeneračnými olejmi, ktoré obalia vlas a pôsobia aj ako ochrana pred slnkom a slanou či chlórovou vodou
  • vyhnúť by sme sa mali aj ostatným tepelným zdrojom, akými sú fén či žehlička a nechajme aspoň cez najkritickejšie obdobie naše vlasy dovolenkovať
  • aspoň raz za dva týždne doprajme našej korune krásy výživnú masku
  • aby sa vlasy dokonale zregenerovali, môžeme na konci leta masku aplikovať zo tri razy po sebe aj každý týždeň

Tip redakcie: Vyskúšajte tieto domáce masky!

Zohrejte si asi pol decilitra olivového oleja, ale dajte pozor, aby nebol príliš horúci. Vymiešajte ho s dvomi polievkovými lyžicami medu a naneste na vlasy. Tie zabaľte do igelitu, môžete použiť aj kúpaciu čapicu. Na záver prekryte uterákom, aby to držalo teplo a nechajte pôsobiť tridsať minút. Vlasy umyte šampónom a použite aj kondicionér. Olej obsahuje vitamín E, takže po tejto maske budete mať silné a zdravé vlasy. 

Ak máte vlasy suché a navyše bez lesku, spravte si tú istú olivovovú masku a navyše do nej pridajte jeden na kašu rozmixovaný banán. Postup je rovnaký. Banán je bohatý na vitamíny a draslík. 

Ak chcete vlasy hydratovať, pripravte si jogurtovú masku.
Biely jogurt zmiešajte so žĺtkom, lyžicou olivového oleja a so šťavou z citróna. Postupujeme rovnako ako pri predchádzajúcich maskách. Kyselina mliečna vráti vlasom prirodzené pH. 

...zhrnutie na záver

1.    Ak je to možné, vlasy si pred dovolenkou nefarbite, slnko, chlór a soľ môžu zmeniť vašu farbu. Navyše, blondínkam hrozí, že ich vlasy dostanú zelený odtieň. 
2.    Používajte vlasovú kozmetiku určenú na letné obdobie. Obsahuje všetko, čo vaše vlasy v lete potrebujú a zabraňujú ich vysušeniu.
3.    Noste pokrývku hlavy, aby ste vlasy vystavovali čo najmenej slnku
4.    Po kúpaní v morskej alebo chlórovanej vode si vlasy vždy opláchnite, prípadne použite ochranný sprej alebo krém. Večer si vlasy aj umyte.
5.    Z času na čas doprajte vašim vlasom výživnú masku.

- - Inzercia - -