Dnes je utorok, 23.júl 2019, meniny má: Oľga
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Análna trhlina: Aké sú metódy jej liečby?

jún 19, 2018 - 15:52
Bolesti, krvácanie z konečníka – to sú symptómy análnej trhliny, ktoré sa podobajú príznakom iných proktologických ochorení. V rebríčku najfrektovanejších proktologických ochorení sa trhliny v konečníku nachádzajú na popredných miestach po hemoroidoch a paraproktitíde. Často sa vyskytujú aj kombinácie, ktoré sú pre pacienta veľmi nepríjemné: hemoroidy spolu s trhlinou.

Análna trhlina je povrchný defekt sliznice análneho kanála rôznych veľkostí.

Klasický prejav ochorenia je sprevádzaný veľmi silnými bolesťami, ktoré trvajú aj niekoľko hodín, ale krvácanie môže byť pri tomto ochorení veľmi slabé.

Príčinou tvorby análnych trhlín je porušenie defekácie, ktoré sa prejavuje ako zápcha alebo hnačka a môže byť následkom rozsiahleho množstva gastroenterologických ochorení, fyziologických stavov (tehotenstvo, pôrod) a rozličných poranení análneho otvora.

Análna trhlina nie je závažná choroba a pomerne ľahko sa lieči,“ hovorí Július Muranský, proktológ centra DoktorPRO v Bratislave. Avšak presnú diagnózu môže stanoviť len proktológ a to iba po uskutočnení vyšetrenia. V našej praxi sme sa často stretávali s tým, že pacienti si sami určovali diagnózu a predpisovali liečbu. Nesprávna liečba viedla ku komplikáciám – patologickému kŕču (zovretiu) konečníka. V tomto štádiu ochorenia sa chodenie na toaletu stáva nielen mučivým, ale môže spôsobiť bolestivý šok. Na druhej strane, keď sa človek včas obráti na lekára, aj minimálny zásah proktológa prispeje k rýchlemu uzdraveniu.

Počas vyšetrenia lekár – proktológ používa overené diagnostické metódy: vyšetrenie hmatom a pomocou špeciálnych nástrojov (anoskop, rektoskop). Niekedy sa počas diagnostického vyšetrenia môže na požiadavku pacienta použiť dodatočné znecitlivenie.

Na liečbu análnej trhliny sa v našej klinike aplikuje metóda bezšvového spojenia tkanív. Toto je BEZOPERAČNÁ METÓDA, ktorá umožňuje vykonávať AMBULANTNÚ LIEČBU análnych trhlín a trhlín konečníka. Metóda bezšvového spojenia tkanívnepopierateľné výhody. Po prvé, pacient nebude hospitalizovaný (na 1 – 2 týždne), po druhé, nevykonáva sa rez análneho otvoru, a preto sa znižuje riziko infekcií, ktoré by mohli spôsobiť pooperačné komplikácie. Po tretie, vďaka tejto metóde sa lekár môže zaobísť bez svojho najväčšieho nepriateľa – bolesti. Manipulácie s tkanivami konečníka sú totiž minimálne a stále sa vykonávajú pri lokálnej anestézii, aby sa pacient zbavil psychického napätia a strachu. Ak sa pacient obráti na lekára včas, keď je ochorenie iba v začiatočnom štádiu, môže byť liečba obmedzená len na použitie medikamentóznych prostriedkov.

Vyliečiť análnu trhlinu sa dá v priebehu jednej návštevy kliniky (ak nerátame prvú návštevu lekára, primárne vyšetrenie a kontrolné vyšetrenie, ktoré sa vykonáva nejaký čas po samotnom zásahu) a BEZ SKALPELU. Úľava prichádza takmer okamžite a prináša pacientom medicínskeho centra DoktorPRO v Bratislave naozajstnú radosť. Zavolajte na číslo 0-800-200-000 a objednajte sa na vyšetrenie.- - Inzercia - -