Dnes je utorok, 16.júl 2019, meniny má: Drahomír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Letné lásky počas dovolenky: Ako sa chrániť pred neželaným otehotnením?

júl 20, 2018 - 19:45
Máme tu leto a s ním aj vytúžené dovolenky pri mori, ktoré okrem oddychu a príjemnej pohody prinášajú aj isté riziká. Dovolenkové známosti, prudké vzplanutia citov neraz vedú k neželanému otehotneniu. Ak mu chcete predísť, chráňte sa!

Letné dovolenky prinášajú so sebou nielen túžbu po dobrodružstvách a poznaní, ale aj otvorenosť novým vzťahom a láskam. A tie sa neraz nekončia len romantickými večermi a nežnými objatiami, ale vzplanutie citov nezriedka vedie aj k vášnivejším prejavom a rýchlemu intímnemu zbližovaniu. Ak túto otázku podceníte, vaša dovolenková či prázdninová známosť by sa ľahko mohla skončiť neželaným otehotnením. 

Chráňte sa

Pri vzťahoch, ktoré sú krátke a krehké, je dôležité nielen zabrániť počatiu, ale vyhnúť sa aj pohlavným chorobám. Pred jedným aj druhým vás ochráni kondóm. Táto jednoduchá, klasická a lacná metóda má tú výhodu, že ako jediná vám poskytne dvojnásobnú ochranu. Platí však, že kondóm je účinný len vtedy, ak je nepoškodený a ak sa správne používa. Váš partner by nikdy nemal použiť kondóm po záručnej lehote, lebo latex sa časom poškodzuje. Spermie preniknú aj cez miniatúrne dierky a v takom prípade sa razom ochrana mení na neúčinnú.

Dnes najspoľahlivejšou ochranou proti počatiu je hormonálna antikoncopcia, teda antikoncepčná pilulka. Neuveriteľné, ženy ju používajú už päťdesiat rokov. A práve účinnosť tabletky je až 99,9 percenta. Pravda, musí sa správne používať! Ak totiž pilulka nezaberie, obyčajne to býva preto, že žena tabletku jeden, prípadne aj viac dní po sebe zabudla užiť alebo nedodržala rovnakú hodinu užívania, aby hladina hormónov bola vyrovnaná.

Antikoncepciou by ste si mali vybrať po porade s vaším lekárom. Pred nasadením hormonálnej antikoncepcie by vám gynekológ mal urobiť všetky potrebné vyšetrenia, aby vedel, aký druh liekov práve vám vyhovuje. 

Spoľahlivé telieska

Iné spôsoby antikoncepcie nie sú u žien až také obľúbené. Sú to napríklad pesary, ktoré sa zavádzajú do pošvy. Sú síce väčšinou účinné, ale ich problémom je, že si ich ženy musia zaviesť v určitom momente pred pohlavným stykom a tiež niekoľko hodín po styku musia v pošve zostať, teda vyžadujú istú sebakontrolu. Moderné ženy to považujú za nepraktické a spoliehajú sa radšej na tabletky, hoci tie sú určite istým zásahom do organizmu. Z tohto pohľadu je pesar menej škodlivý. Počatiu zabraňuje iba mechanicky, pretože bráni postupu spermií do maternice. Výhodou je, že ak sa žena náhle rozhodne, že otehotnieť chce, nie je žiaden problém, zatiaľ čo antikoncepciu by mala asi pol roka pre otehotnením vysadiť, aby plod nebol ohrozený. Nevýhodou hormonálnej antikoncepcie je aj to, že väčšinou nie je vhodná pre dojčiace ženy. Niektorí lekári predpisujú dojčiacim mamičkám iba určité druhy neveľmi účinnej hormonálnej antikoncepcie, iní ju neodporúčajú vôbec, pretože cez materské mlieko sa hormóny dostanú do organizmu dieťaťa a mohli by mu uškodiť.

Celkom populárnou metódou, ako zabrániť gravidite, sú vnútromaternicové telieska. Na ich zavedenie však treba myslieť dávno pred dovolenkou. Gynekológ zavedie do maternice teliesko, ktoré zabráni oplodnenému vajíčku uhniezdiť sa. Niektoré telieska tiež postupne uvoľňujú hormóny. Aj keď je táto metóda veľmi účinná, odporúča sa zväčša ženám, ktoré už rodili a neprajú si mať ďalšie deti.

Viete dobre počítať?

Sú ženy, ktoré si pochvaľujú metódu založenú na výpočte plodných a neplodných dní, aj keď je pomerne nespoľahlivá. Je určená najmä pre zodpovedné ženy s pravidelným menštruačným cyklom. To, čo vás nič nestojí, nijako neškodí a netreba sa na to dopredu pripravovať, je prerušovaná súlož. No na tento spôsob sa však spoliehajte radšej len so svojím stálym partnerom. 

Ak si chcete užiť letnú romantiku naplno a neželáte si po horúcich dňoch niesť dôsledky chvíľkovej rozkoše, myslite na to dopredu. Vyberte si antikoncepciu, ktorej najviac dôverujete a ktorá vám osobne vyhovuje. 

Druh antikoncepcie a jej spoľahlivosť

Hormonálna antikoncepcia 99 % 

Vnútromaternicové teliesko 98-99 % 

Kondóm 90 % 

Núdzová tabletka 84 %

Antikoncepcia neskracuje život

Britskí výskumníci zistili, že neexistuje žiadna spojitosť medzi tabletkami a zvýšeným rizikom predčasnej smrti, ako to uvádzali staršie štúdie. Antikoncepciu užíva približne 12 miliónov žien v Spojených štátoch amerických a asi tri milióny vo Veľkej Británii. Podľa vedcov zomieralo týchto žien v porovnaní s tými, ktoré ju nikdy neužívali, oveľa menej, a to z akejkoľvek príčiny, vrátane srdcového ochorenia a všetkých druhov rakoviny. 

 

- - Inzercia - -