Dnes je pondelok, 22.júl 2019, meniny má: Magdaléna
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Expedícia: Môj ľúbostný príbeh

júl 30, 2018 - 23:42
Švédska spisovateľka Bea Uusma sa zamilovala do osudu trojice Švédov, ktorí sa koncom 19. storočia vydali na balóne do neznáma bez akýchkoľvek polárnych skúseností, pričom doslova „prekopala“ príbeh tzv. Andréeho expedície.

„Môj ľúbostný príbeh je krásna, pestrá a výpravná kniha plná fotografií a archívnych materiálov. Sú za ňou dlhé roky práce, štúdia i pátrania. Vlastne – nebola to len práca. Bola to najmä láska,“ vyznala sa o knižke autorka.

Prelom 19. a 20. storočia bol obdobím prvých pokusov o dobytie nedostupných pólov našej planéty. Na let balónom až na Severný pól sa odhodlali traja Švédi zo Štokholmu. Výprava známa pod názvom Andréeho expedícia vyrazila na svoj let na jar roku 1897. Nezabudli si pribaliť hrubé encyklopédie a vkusné obleky so šatkami, aby pôsobili reprezentatívne, keď ich budú po návrate vítať oficiálne delegácie a davy ľudí. Vodíkový balón Orol však čoskoro stroskotá a pre troch mužov sa začína márny boj o prežitie. O tridsaťtri rokov sa nájdu zvyšky ich posledného tábora na opustenom ľadovcovom ostrove. V husto popísaných denníkoch uvádzajú, ako už pár dní po štarte museli núdzovo pristáť na súvislom arktickom ľade a dlhé mesiace hľadali pevninu. Traja muži s minimálnymi vedomosťami o arktických podmienkach sa zrazu ocitli uprostred bielej nočnej mory. Keď konečne dorazili na Biely ostrov, poznámky sa skončili. Takmer sto rokov sa polárni výskumníci, novinári a lekári snažili objasniť túto záhadu. Čo sa vlastne stalo na ostrove? Prečo títo traja členovia expedície zomreli, hoci mali veľké zásoby jedla, teplé oblečenie a dostatok munície? Všetko prezradí  táto knižka, ktorú prečítate jedným dychom.

Vydavateľstvo Absynt, www.absynt.sk, 19,99 €

- - Inzercia - -