Dnes je nedeľa, 16.jún 2019, meniny má: Blanka, Bianka
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Opustila nás legenda: Zomrel herec Stano Dančiak (†75)

august 05, 2018 - 10:40
Vo veku 75 rokov zomrel herec, ktorý oplýval neuveriteľným zmyslom pre humor, STANO DANČIAK. Podľa informácií zomrel počas spánku v noci zo soboty na neďeľu v bratislavskej nemocnici.

Nezabudnuteľný Jurošík

Málokto z nás však vedel, že známy herec, ktorý prepožičal svoj hlas nezabudnuteľnému Jurošíkovi či Alfovi, bol kedysi dávno aj nádejným športovcom.

Dančiak už ako dieťa, keď ešte ani len netušil, že sa jedného dňa stane uznávaným a známym slovenským hercom, chodil do dramatického krúžku. Neskôr sa stal aj nadaným a úspešným športovcom. V puberte sa totiž venoval hokeju a reprezentoval Slovan Bratislava v kategórii starší dorast. To ale nie je všetko. V tom čase sa dokonca mladý Dančiak stal dorasteneckým vicemajstrom republiky v behu na tisíc metrov. Na konci základnej školy sa však rozhodol poslúchnuť rodičov a namiesto cestou športu sa vydal štúdiom strednej zdravotnej školy, na ktorú sa mu veľmi nechcelo, keďže v tom čase bola skôr pre dievčatá. Nakoniec súhlasil s úmyslom získať remeslo a pokračovať na medicíne. Ako zubný laborant však nakoniec veľa vody nenamútil a k športu sa už tiež veľmi nevrátil, jedine ako rekreačný vodnopólista, no jeho srdce lákala celkom iná cesta životom. „V treťom ročníku som nakrúcal film a Milka Vášáryová ma vo vlaku prehovorila, aby som to skúsil na VŠMU,“ zaspomínal si pred rokmi pre Večerník.

sd2.jpg

Foto: 
arc

Najmladší moderátor

Herca bavila práca v rozhlase a nahrávanie rozhlasových hier. Niet sa teda čo čudovať, že sa stal prvým moderátorom kedysi známej relácie Modrá vlna. Práca ho absolútne pohltila a šport šiel postupne do úzadia.

Do škôlky chodil so Satinským

Dančiak ako dieťa určite netušil, že sa stane jednou z významných osobností kultúrneho života Slovenska, a už vôbec, že jeho kamaráti z detstva pôjdu v tejto ceste životom spolu s ním. Po tom, ako ho v škôlke vybrali do recitačnej súťaže, mama ho prinútila ísť na skúšky do Detskej rozhlasovej dramatickej družiny. Práve vďaka nej sa stretol a skamarátil s bratmi Mikulíkovcami či nezabudnuteľným Júliusom Satinským. 

Bez spevu zatienil spevákov

Na VŠMU sa hercove cesty skrížili okrem iných aj s Mariánom Labudom, s ktorým sa stali „hereckými dvojičkami“. Po škole ich cesty viedli spoločným smerom do Činohry SND. Odtiaľ po čase prešli do Divadla na korze, kde zažiarili napríklad v dráme Čakanie na Godota. „Korzo z nás urobilo hercov,“ uviedol Dančiak v knihe rozhovorov s Jánom Štrasserom.

Slávna éra Divadla na korze však trvala len krátko, v roku 1971 ho zrušili a hercov presunuli na Novú scénu. Chtiac-nechtiac Dančiak skončil v spevohre napriek tomu, že spievať vôbec nevedel. Našťastie si známy vtipkár bez problémov poradil a nôteniu tónov sa úspešne vyhol. „V spevohre Loď komediantov som hral nemú postavu. Keďže som nemal text, tak som hral telom. Používal som gestá, mimiku. Skrátka, robil som opičky. Divákom sa to páčilo, tlieskali ako diví, mal som také veľké potlesky, že speváci sa začali cítiť dotknutí,“ prezradil herec Štrasserovi. Nakoniec zakotvil v SND. „Dostal som veľa pekných postáv a zahral som si do sýtosti. V Národnom mi bolo dobre a dobre mi je tam dodnes, lebo napriek tomu, že som značne hendikepovaný herec, ešte stále som členom súboru,“ povedal pre Pravdu Dančiak, ktorý počas života prišiel o zrak.

sd.jpg

Foto: 
arc

Populárnejší ako bravčové mäso

Čo sa týka televíznej kariéry, herec účinkoval v televízii prakticky od jej vzniku, kedy sa inscenácie nevysielali zo záznamu, ale naživo. Jednou z tých pamätných sa pre Dančiaka stala hra Spomienka z partizánskeho prostredia, kde diskutoval s partizánom, ktorého postrelili. V scenári však nikto neuviedol kam. „Chcel som besedu oživiť, a tak som sa toho starčeka s vyznamenaniami spýtal: Prosím vás, kde vás to vlastne ranilo? A on zrazu z ničoho nič do celej republiky povedal – syn môj, vajcia mi odstrelilo. Vtedy som bol populárnejší ako bravčové mäso, ktorého bolo v tom čase nedostatok,“ povedal Dančiak pre Prácu ešte v roku 1994.

Herec alebo klaun?

Encyklopédia dramatických umení Slovenska píše, že Dančiakovou doménou je tragikomédia. Niet ani najmenších pochýb o tom, že herec má obrovské nadanie na humor a vie vtipne podať aj smutné príhody zo života, ktoré by inak vyzneli hrozne. „Klaun je podľa mňa vyššia forma komika. Klaun je vlastne tragikomik, myslím, že to je moja najvlastnejšia herecká poloha. Klaun rozosmieva, ale divák cíti, že ten človek má v duši smútok. Aj smútok,“ uzavrel herec v  knihe Jánovi Štrasserovi.

Životopis (*26.október 1942, Bratislava-5. august 2018)

V roku 1965 absolvoval štúdium na VŠMU. Nastúpil do činohry SND, neskôr Divadla na korze a od roku 1971 do činohry Novej scény. Charakterový herec, má blízko ku tragikomédii. Známy je svojím komediálnym talentom s dynamickým gestom a mimikou, ako i schopnosťou pohotovej improvizácie. Je ženatý, má tri deti. Od 1. januára 1990 je členom Činohry SND.

Dančiaka si diváci pamätajú aj z viacerých filmov či televíznych projektov. Spoločne s Mariánom Labudom stvárnili hlavné úlohy v snímke Kým sa skončí táto noc (1965); s Viliamom Polónyim a Pavlom Trávničkom ako Sebechlebskí hudci (1975) vyslobodzovali z tureckého zajatia ženu svojho pána, s Mariánom Zednikovičom zase rozosmievali ľudí ako rozhlasoví, divadelní aj televízni Lord Norton a sluha James a s Mirom Nogom zbierali ceny so sériou nemých grotesiek Bud Bindi (1996).

1960: Na pochode sa vždy nespieva

·1965: Námestie svätej Alžbety (Karol)

·1965: Kým sa skončí táto noc (Kvetinka)

·1966: Vrah zo záhrobia

·1970: Zločin slečny Bacilpýšky (indián Muro)

·1973: Prípad krásnej nerestnice (Ján Wittgruber)

·1973: Skrytý prameň

·1975: Sebechlebskí hudci (Jakub)

·1978: Poéma o svedomí (Počiatok)

·1983: Sojky v hlave (otec)

·1984: Návrat Jána Petru (Štefan Dinda)

·1984: O sláve a tráve (Edo)

·1984: Prodavač humoru (muž)

·1988: Mikola a Mikolko (hostinský)

·1989: Chodník cez Dunaj (Viktorov otec)

·1989: Montiho čardáš (Bunko)

·1990: Svědek umírajícího času (Kryštof Harant)

·1990: Dávajte si pozor! (Bohuš Martinák)

·1990: Súkromné životy (Lichner)

·1992: Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (kpt. Klinec)

·1993 - 1996Bud Bindi - seriál televíznych grotesiek, Verím v Európsku úniu , Hotel, Bud Bindy show, Ide o všetko, Stop AIDS, Welcome to NATO, Slovakia! [2] [3] [4]

·1995: …ani smrt nebere! (hostinský)

·1996: Lea (majiteľ obchodu)

·1996: Suzanne (taxikár)

·1998: Rivers of Babylon (Mozoň)

·2005: Šílení (hostinský)

Zdroj: archiv 

- - Inzercia - -